A keresőóriás megsokszorozná a világon beszélt nyelvek feldolgozásával kapcsolatos, jelenleg sem szerény képességeit.

Egy New Yorkban tegnap tartott mesterséges intelligenciára fókuszáló rendezvényén jelentette be a Google az úgynevezett 1000 Languages Initiative-et. A kezdeményezés nevében hordozza célját, ami egy olyan MI-modell létrehozása, amely képes megérteni és feldolgozni a világ ezer leggyakrabban beszélt nyelvét. 

Az erről, illetve általában a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségekről kiadott blogposztban a vállalat vezető munkatársa arról ír, hogy a nyelv a legfontosabb kommunikációs eszközünk, ám miközben világszerte több mint 7000 nyelvet beszélnek az emberek, ezek elenyésző része van "rendesenl reprezentálva" az interneten. Utóbbi alapvetően megnehezíti a gépi fordítást végző programok dolgát, hiszen ezeket az algoritmusokat hatalmas mennyiségű adattömegre támaszkodva fejlesztik, ami nem áll rendelkezésre a kisebb (de potenciálisan akár több millió embert is kitevő) népességek által használt nyelvek, nyelvjárások esetében.

A helyzet orvoslására a keresőóriás kutatói kifejlesztettek egy univerzális beszédmodellt (Universal Speech Model, USM), amelyet több mint 400 nyelvre képeztek ki, így ez a cég állítása szerint az eddigi legnagyobb lefedettségű beszédmodellnek tekinthető. A készlet kibővítésére a Google folyamatosan keresi az együttműködési lehetőségeket a világ különböző közösségeivel, hogy hozzájuthasson a szükséges adatkészletéhez a még nem lefedett nyelvek esetében is.

A cég témával kapcsolatos erőfeszítéseit a legtöbben a Google Translate/Fordító szolgáltatáson keresztül tapasztalhatták meg a gyakorlatban. A vállalat hosszú évek óta csiszolja nyelvi feldolgozási technológiáját, hogy aztán azt a fülhallgatóktól kezdve a YouTube automatikusan generált feliratozásáig portfóliója számos eleménél kamatoztathassa.

Mások sem tétlenkednek

A Google-lel több fronton is riválisként küzdő Meta épp a nyáron jelentette be szándékát, miszerint egyetlen nyelvet sem hagy az út szélén. A Facebok anyavállalatának új fordítóprogramja a cég állítása szerint minden tekintetben lepipálja a hasonló alkalmazásokat. A mesterséges intelligenciára támaszkodó algoritmus legfontosabb tulajdonsága, hogy összesen 200 különböző nyelvvel képes megbirkózni bármilyen kombinációpárban. Köztük van több tucat olyan afrikai nyelv is, amelyet a jelenleg széles körben használt fordítóeszközök egyike sem támogat.

Ráadásul a témával kapcsolatos kutatások újabb eredményeket hoztak ősszel. A Meta munkatársainak sikerült MI-alapú beszéd-beszéd fordítórendszert készíteni a hokkienhez. Ez egy elsősorban szóbeli kínai nyelvjárás, amit a szakemberek kvázi esettanulmányként használnának az univerzális beszédfordító megalkotásához.

Cloud & big data

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.