Az eNET számításai szerint tavaly 545 milliárd forintot hagyott a lakosság a hazai webáruházakban. Ha ehhez hozzáadjuk a külföldi rendeléseket, akkor meg már 1000 milliárd közelében járunk.

Tíz éve még csak 46 milliárd forint volt a magyarországi online üzletek forgalma. Ez a szám mára bőven több mint a tízszeresére hízott, derült ki az eNET friss elemzéséből.

Szépen hízó tortaszelet

A piackutató adatai alapján tavaly a hazai e-kiskereskedelem nettó forgalma elérte az 545 milliárdot. Ezzel először szárnyalta túl az 500 milliárd forintos lélektani határt. Az előző évhez képesz 27%-kal nőtt az interneten keresztüli értékesítés forgalma. Mivel ez a szegmens évek óta magasan túlszárnyalja a hagyományos kereskedelemben kimutatott növekedést, így az sem megleő, hogy egyre nagyobb szeletet hasít ki a teljes hazai kiskereskedelem tortájából. 2017-ben ez már elérte a 6,2 százalékot, miközben két éve még csak 4 százalék körüli részesedésről beszélhettünk.

Trendek szintjén nem történt komoly változás a kedvelt termékkategóriák között. Továbbra is a számítástechnika, szórakoztató elektronika, ruházat, játék és ajándék kategóriába tartozó árucikkeket keresik leginkább az online vásárlók. Egyetlen apróbb változás regisztrálhattak az elemzők: az ötödik legnagyobb online forgalmat elérő kategória ezúttal a lakberendezés lett, ezzel hátrébb szorítva a korábban TOP 5-ben szereplő háztartási gépeket és fehérárut.

A kiszállítási- és fizetési módok népszerűsége sem mozdult el jelentősen. Magyaországon a vásárlók többsége (73%) futárszolgálattal kapja meg csomagját, amelyet a vásárlók közel fele még mindig a meglehetősen idejétmúlt készpénzes megoldással egyenlít ki.

Lebomló határok

Mind az online vásárlók száma, mind a vásárlási gyakoriság folyamatos növekedést mutat az elmúlt években. 2015 óta 900 ezer fővel bővült az interneten vásárlók száma idehaza, ebből csak az elmúlt egy évben 300 ezer fővel. A magyar online vásárlók azonban nem csak a hazai webáruházakat kedvelik. Mindössze két év alatt 1,5-ről 2,7 millió főre nőtt a külföldről is vásárlók száma, ebből csak az elmúlt egy évben fél millió fővel gyarapodott ez a tábor.

A trendet követve a piackutató idén először becsülte meg a hazai netezők külföldi költéseinek nagyságrendjét. A számítások szerint 2017-ben a magyar online vásárlók hozzávetőlegesen 400 milliárd forint forgalmat generálhattak külföldi webáruházakban, ami megközelíti a 2016. évi teljes hazai online kiskereskedelem forgalmát (427 milliárd forintot). Így az interneten összesen közel 1000 milliárd forintot költöttek el a magyar online vásárlók tavaly.

Egyenletesebb eloszlás

Az eNET januárban készült kutatásában tett várakozások, miszerint a november-decemberi forgalom arányában csökkenés várható, beigazolódni látszik. Jóllehet a teljes e-kiskereskedelmi forgalom szépen bővült, az utolsó két hónap aránya elmaradt az egyel korábbi évitől. Míg 2016-ban a megrendelések értékének 31 százalékát adta a november-decemberi forgalom – vagyis a Black Friday és a karácsony – tavaly az év vége a teljes évi forgalom 27 százalékát tette ki.

Az előrejelzések alapján a következő években is az eddig megszokott gyorsnak tekinthető növekedési trendek fogják jellemezni itthon az e-kiskereskedelmet, és öt év múlva a hazai internetes kiskereskedelem akár két-két és félszeresére nőhet, meghaladva ezzel az 1000 milliárdos belföldi forgalmat.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.