El tudja képzelni, hogy létezik az 123456-nál bénább jelszó?

Habár egyre több helyen alkalmaznak többfaktoros azonosítást, továbbra is a jelszó az első számú eszköze a felhasználó azonosításának. Ezért is tanulságosak azok a felmérések, melyek a jelszavak gyengeségeire világítanak rá. A SplashData egy a Bitporton is ismertetett, közelmúltban megjelent tanulmányában, amelyben 2015 egyes adatbiztonsági incidensei során kiszivárgott jelszavakat elemezték, továbbra is "123456" és "password" került a lista élére.

Annyi újdonságot azonban hozott az idei lista, hogy megjelentek rajta látszólag erős jelszavak. Ilyen például az "1qaz2wsx", amely azonban nem sokban különbözik a lista negyedik helyezettjétől, a "qwerty"-től, ugyanis ugyanarra az elvre épül: a QWERTY kiosztású billentyűzet két első betűoszlopa föntről lefelé.

A remote desktop veszélyei

A Rapid7 kutatói valószínűleg az ilyen látszólagosan erős jelszavak megjelenése is arra sarkallta, hogy a jelszóbiztonság egy újabb aspektusát is megvizsgálják. A tanulmányról a Biztonságportál készített összefoglalót.

A Rapid7 azt nézte meg, hogy a távoli asztali (Remote Desktop Protocol – RDP) szolgáltatásokhoz tartozó bejelentkezési adatok mennyiben felelnek meg a követelményeknek, az RDP ugyanis vállalati környezetekben, de a bank- és hitelkártyák elfogadására alkalmas POS-termináloknál is használatos.

Hálózati elemzések (és honeypotok) segítségével térképezték fel, hogy az emberek milyen jelszavakat használnak a távoli asztali kapcsolatokra alkalmas rendszerekhez. Az egy éves megfigyelési időszak alatt több mint 10 millió olyan IP-címet regisztráltak, amely mögött volt nyitott 3389-es TCP port, vagyis működött RDP szolgáltatás.

Kiderült, hogy az RDP szolgáltatásokhoz nagyon gyakran az „administrator”, a "user1" vagy az "admin" felhasználónevet használják. És ehhez még az "123456" vagy a "password" egyszerűségén túltevő jelszó társul: a toplistájának élén az "x", a "Zz" és azbezekhez képes fantasztikusan bonyolult "St@rt123" szerepel.

A brute force nem menő és drága

A támadók nem véletlenszerű jelszavakkal (és felhasználónevekkel) próbálkoznak, mert a brute force módszeren alapuló támadáshoz ugyanis sok erőforrás és idő kell. Ennél sokkal hatékonyabbak a szótáralapú módszerek részesítik előnyben, amikor a gyakran használt felhasználónév/jelszó párosokkal próbálkoznak – írják a Rapid7 kutatói. Persze a egy vagy csak néhány karakterből álló jelszavaknál a brute force is gyors sikert hoz.

A kutatás szerint a jelszavak átlagos élettartama 43,2 nap. Érdekes módon épp azok a jelszavak a legrövidebb életűek, amelyek a legkomplexebbek, és hosszabb ideig is védelmet biztosítanak. Ennek az lehet az oka, hogy eleve azok választanak bonyolultabb jelszót, akik biztonságtudatosak, vagy munkahelyükön szigorú jelszókezelési házirendek van érvénybe, ami a jelszóváltoztatások gyakoriságát is előírja.

Biztonság

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.