Az idei első három hónapban még a tavalyi lendülettel ömlött a pénz a mesterséges intelligenciát kutató startupokba, és a borítékolható visszaesés ellenére úgy néz ki, hogy idén az előző évinél is több befektetést jegyeznek majd.

A technológiai startup cégek az előző évben 293 milliárd dollárnak megfelelő befektetői tőkét szereztek világszerte, ami a HexGn piackutató adatai alapján 22 százalékkal maradt el a két évvel ezelőtti 375 milliárdtól, és ilyen összehasonlításban a megkötött üzletek száma is 27 százalékkal alacsonyabb volt. Bár a legjobban menő ágazat a befektetések számosságát tekintve az egészségügy és orvosi technológia, összegszerűen pedig a fintech volt, a vertikális területek között megint a mesterséges intelligenciát fejlesztő startupok döntögettek rekordokat: ezek a National Venture Capital Association korábbi statisztikája szerint egyedül az Egyesült Államokban több mint 18 milliárd dollárnyi tőkét vontak be, dacára a technológiai befektetők egyre feltűnőbb óvatosságának.

Az MI-startupok sikeréhez hozzájárul az a globális jelleg is, amelynek értelmében – szemben más szegmensekkel – itt a világ minden táján akadtak az érdeklődésre számot tartó vállalkozások. Nem véletlen, hogy a hatalmas összegek és a túlárazott cégek megint egy lufira emlékeztetnek, bár a Forbes januári elemzése szerint most még szükségszerű, hogy ez a piac így működik, hiszen az igazán fontos és nagyszabású felhasználási esetek (önvezető járművek, MI-alapú egészségügyi diagnosztika stb.) csak ezután szabadítják majd fel a technológiában minden bizonnyal meglévő gazdasági potenciált. Lassulás itt csak abban a tekintetben tapasztalható, hogy az egyre több pénzt felhajtó befektetők a célpontok kiválasztásakor is egyre válogatósabbak lesznek.

A lassulás is új rekordot hoz

Ennek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a mesterséges intelligenciára fókuszáló vállalkozások hatékonysága nem vezethető le a hagyományos szoftvercégek, az SaaS-modell vagy akár az üzleti szolgáltatások már ismert működéséből. Nemrég az Andreessen Horowitz partnereinek cikkét idéztük ezzel kapcsolatban, amelynek alapján az MI-technológiák felfutásával egy új üzleti modell is megszületik majd. Ennek egyik oka a komoly infrastruktúra- és munkaerőigény miatt alacsonyabb bruttó árrés, mivel ha az egyik csökken, a másik óhatatlanul nőni fog, de nulla közelébe egyik költségtényező sem szorítható le. Ugyancsak meghatározó a vonatkozó megoldások gyengébb skálázhatósága, az MI-modellek korlátozott kommoditizációja és az adathálózati effektus hatása is.

Közben a National Venture Capital Association kiadta az idei első negyedévre vonatkozó statisztikáit is, amelyekből kiderül, hogy a mesterséges intelligenciában utazó startupok megint lekörözték a tőkebefektetési piac egészét. Bár az év további részében már annyira meghatározók lesznek a koronavírus-járvány hatásai, hogy azoktól minden szegmensben komoly visszaesést várnak, az első három hónapban még 285 darab MI-fejlesztéssel foglalkozó vállalkozás szerzett majdnem 7 milliárd dollárnyi befektetői tőkét, és még a kedvezőtlen helyzetben is meghaladhatja a tavalyi eredményeket. Azokat a tavalyi eredményeket, amelyeket a PitchBook-NVCA Venture Monitor most már ráadásul 20 milliárd dollárra becsül, szemben a korábban közölt 18 milliárddal.

Ahogy a szervezet által közölt ábrák bemutatják, a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás hatásai egyre több iparágban egyre jelentősebben mutatkoznak. Az algoritmusok és az adatgyűjtési módszerek kiforrottabbá válása a tőkebefektetőket is arra ösztönzi, hogy megkeressék azokat a startupokat, amelyek megítélésük szerint a számítástechnika új korszakának nagy nyertesei lesznek. A tavalyi lendület pedig az idei első negyedévben is kitartott, miközben a teljes tőkebefektetési piac már tavaly is enyhe visszaesést mutatott éves összehasonlításban, és 2020 első három hónapjában is nagyjából a korábbi szintet hozta – hangsúlyozottan még egy olyan környezetben, amelyben nem voltak meghatározók a pandémia mára nyilvánvaló hatásai.

A későbbi számok értékeléséhez persze figyelembe kell venni, hogy a 2018-as és a 2019-es év mind az üzletek számában, mind a befektetet összegek nagyságában óriási ugrást hozott a korábbi évekhez, sőt az évtizedes átlaghoz képest is, vagyis úgy tűnik, hogy a lendület elvesztése sem jelenti majd a korábbi szintre való visszaesést.

Piaci hírek

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.