Megtörtént az első tranzakció is egy árverésen. A tervek szerint az év végéig az állami vagyon és földhivatali nyilvántartás is blockchainalapú lesz.
Hirdetés
 

A szovjet utódállamok többsége nem az átláthatóságáról híres, ezért is nagy szó, ami Ukrajnában történt: végrehajtották az első – egyelőre kísérleti – állami blockchain tranzakciót. Az állam működését akarják transzparensé tenni.

Miközben mindenki Észtország kiberfejlesztéseitől van elájulva – vannak ugye adót is termelő virtuális állampolgárai, az észt parlament ellenszavazat nélkül fogadta el azt a törvényt, amely engedélyezi a végponti kiszállítást végző önjáró miniatűr járművek használatát, a világon szinte egyedülállóan képes volt megfelelően kezelni az Ubert, sőt náluk az ICO-k sem okoznak problémát –, szép csendben minden állam tesz egy-egy kisebb vagy nagyobb lépést a digitalizáció irányába.

Ukrajna most nagyot robbant

A piaci szereplők is csak óvatosan lépkednek a blockchain technológiában. Tart az egyetemes brainstorming és még a legmerészebbek is a kísérletezésig jutottak. Éppen ezért tűnik merész lépésnek az ukrán igazságügyi minisztérium lépése: a blockchaint is bevetik az állam (és benne az állami intézmények) korszerűsítéséhez.

A merészséghez persze volt egy nagyon hathatós ösztönző: Ukrajna 40 milliárd dollár támogatást kap cserébe azért, hogy modernizálja az államot, és felszámolja a korrupciót. Ehhez piaci szereplőket is bevon. Áprilisban jelentették be, hogy a fejlesztésekbe bekapcsolódik az egyik legjelentősebb blockchain-infrastruktúraszolgáltatója, a BitFury Group. A 2012-ben alapított startup, amely az alkalmazásspecifikus chipektől (ASIC) az adatközpontokon át teljes infrastruktúrát tud biztosítani, és főleg állami szereplőknek szánja a megoldásait. (Eddig 90 millió dollár befektetést kaptak négy körben.)

Egyelőre csak kísérleteznek

Egyelőre még csak kísérleti fázisban van a technológia alkalmazása. Első körben – a kísérleti szakaszban – az állam által lefoglalt eszközök árverésénél használják. A héten megtörtént az első sikeres tranzakció is. Szergej Petukov első miniszterhelyettes azt nyilatkozta, hogy a rendszer biztosítja, hogy ezeket az árveréseket ne lehessen kívülről manipulálni, és mindenki számára elérhető legyen.

Az ukrán államnak már van egy meglehetősen szoros menetrendje is arra, hogy milyen szolgáltatásokat tennének rá a blockchain platformra. Az év végéig erre a teljes földhivatali nyilvántartást, valamint az állami vagyon nyilvántartását vették tervbe. Onnantól kezdve az ezekkel végzett bármilyen tranzakció transzparenssé válik.

Cloud & big data

Vodafone-t cserélt Yettelre a magyar állam

A 4iG viszont az Antenna Hungárián keresztül immár a Vodafone 70,5 százalékát birtokolja.
 
Hirdetés

Ez gyorsan ment, az Invitech bevezeti a SOAR-t

Az Invitech biztonsági műveleti központjában olyan automatizált megoldást vezetnek be, amellyel akár egy eddig félnapos elemzőmunka is csak negyedórát vehet majd igénybe. Ez a SOAR.

Felderítés nélkül csatába menni – nagyjából ehhez hasonlítható az automatizált rendszereket nélkülöző kibervédelem. A mesterséges intelligencia mindkét oldalon beszállt a küzdelembe.

a melléklet támogatója az Invitech

CIO KUTATÁS

A HAZAI NAGYVÁLLALATOK FELHŐHASZNÁLATÁRÓL

Az Ön véleményére is számítunk Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével és az IPR-Insights szakértőivel közösen összeállított kutatásunkban.
Segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Létezik egy ortodox irányzat, mely szerint a jelszavak legyenek minél hosszabbak és összetettebbek, valamint cseréljük azokat minél gyakrabban. Valóban ettől lesznek a rendszereink biztonságosabbak? Pfeiffer Szilárd (Balasys) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.