Persze az is lehet, hogy gyorsan betiltják, mielőtt még elszabadulna a piac.

Két fontos hír is érkezett az ICO házatájáról a múlt héten. A kínai állam olyan szabályozást szeretne kialakítani az ICO-k (Initial Coin Offerings) körül, amely nem akadályozná az egyre népszerűbb és innovatív tőkebevonási módban az startupokat, de észszerű keretek között megfelelő védelmet biztosít a befektetőknek. Szintén múlt heti hír, hogy az észt állam sokkal nagyobb léptékben gondolkodik: szeretné továbbfejleszteni a digitális állam kiépítését a fizetőeszköz irányába, és fontolóra vesz egy saját kriptopénz, az ún. estcoin létrehozását.

Kína az amerikai szabályozást követheti

Egy kínai pénzügyi magazin, az angol nyelven is megjelenő Caixin információi alapján írt arról a Reuters, hogy szigorú szabályokkal terelnék mederbe a Kínában is egyre népszerűbb ICO típusú befektetési formákat (az ICO-ról itt írtunk részletesen).

Az ICO annyiban problémás, amennyiben a kriptovaluta az. Egyelőre legjobb esetben is jogi szempontból a szürkezónába sorolható. Ugyanakkor a startupoknak – különösen a Bitcoin és Ethereum típusú rendszerekhez kapcsolódó megoldásokat fejlesztő induló vállalkozásoknak – ez a forma rugalmas tőkebevonási lehetőséget termet anélkül, hogy a szabályzói környezettel különösebben foglalkozniuk kellene.

A Reuters szerint Kínában csak az idén 65 ICO több mint 2,6 milliárd jüant (395 millió dollár) mozgatott meg. Több mint 100 ezren vettek részt ezekben az akciókban. A kínai központi bank (Kínai Népi Bank) és az ottani értékpapír-piacot felügyelő szervezet (China Securities Regulatory Commission) egyelőre azt vizsgálja, hogyan lehetne megoldani a legjobban a szabályozást. Felmerült ugyanakkor az a lehetőség is, hogy mindaddig, amíg nem készül el az átfogó szabályozás, tiltsák meg Kínában ezt a befektetési fomrát.

A kínai lépés nem az első kísérlet az ICO-k szabályozására. Az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC (US Securities and Exchange Commission) már június 25-én kiadott egy állásfoglalást, mely szerint az ICO során értékesítésre felkínált tokenek (lényegében elektronikus kuponok) értékpapírnak minősülnek, és az annak megfelelő szabályozás vonatkozik rájuk.

Észtországban ezt egy mestertervvel megoldanák

A balti ország digitális állampolgársági programjának vezetője, Kaspa Kojrus írt arról, hogy az ország saját kriptovalutát vezetne be estcoin néven.

Ez persze nem klasszikus kriptivaluta lenne, a kibocsátás sokkal inkább hasonlítana egy ICO-ra. Az ICO során bevont tőként egy állami alap kezelné. Kaspa Kojrus szerint ez egy közösségi kockázati befektetési alapként is működhetne, amely forrást biztosítana az digitális állampolgársággal rendelkezőknek innovatív vállalatok indításához. Emellett lenne egy olyan hozadéka is, hogy az innovatív digitális megoldásokat sokkal gyorsabban lehetne adaptálni állami környezetben is.

Az ötletet már több ország is felvetette, de egyelőre Észtország a legesélyesebb arra, hogy meg is tudja valósítani, tekintve, hogy náluk az állami folyamatok digitalizáltsága világviszonylatban is kiemelkedően magas. Ugyanakkor egy ilyen döntés nehezen kiszámítható folyamatokat indíthat el az észt gazdaságban.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.