Két fontos hír is érkezett az ICO házatájáról a múlt héten. A kínai állam olyan szabályozást szeretne kialakítani az ICO-k (Initial Coin Offerings) körül, amely nem akadályozná az egyre népszerűbb és innovatív tőkebevonási módban az startupokat, de észszerű keretek között megfelelő védelmet biztosít a befektetőknek. Szintén múlt heti hír, hogy az észt állam sokkal nagyobb léptékben gondolkodik: szeretné továbbfejleszteni a digitális állam kiépítését a fizetőeszköz irányába, és fontolóra vesz egy saját kriptopénz, az ún. estcoin létrehozását.
Kína az amerikai szabályozást követheti
Egy kínai pénzügyi magazin, az angol nyelven is megjelenő Caixin információi alapján írt arról a Reuters, hogy szigorú szabályokkal terelnék mederbe a Kínában is egyre népszerűbb ICO típusú befektetési formákat (az ICO-ról itt írtunk részletesen).
Az ICO annyiban problémás, amennyiben a kriptovaluta az. Egyelőre legjobb esetben is jogi szempontból a szürkezónába sorolható. Ugyanakkor a startupoknak – különösen a Bitcoin és Ethereum típusú rendszerekhez kapcsolódó megoldásokat fejlesztő induló vállalkozásoknak – ez a forma rugalmas tőkebevonási lehetőséget termet anélkül, hogy a szabályzói környezettel különösebben foglalkozniuk kellene.
A Reuters szerint Kínában csak az idén 65 ICO több mint 2,6 milliárd jüant (395 millió dollár) mozgatott meg. Több mint 100 ezren vettek részt ezekben az akciókban. A kínai központi bank (Kínai Népi Bank) és az ottani értékpapír-piacot felügyelő szervezet (China Securities Regulatory Commission) egyelőre azt vizsgálja, hogyan lehetne megoldani a legjobban a szabályozást. Felmerült ugyanakkor az a lehetőség is, hogy mindaddig, amíg nem készül el az átfogó szabályozás, tiltsák meg Kínában ezt a befektetési fomrát.
A kínai lépés nem az első kísérlet az ICO-k szabályozására. Az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC (US Securities and Exchange Commission) már június 25-én kiadott egy állásfoglalást, mely szerint az ICO során értékesítésre felkínált tokenek (lényegében elektronikus kuponok) értékpapírnak minősülnek, és az annak megfelelő szabályozás vonatkozik rájuk.
Észtországban ezt egy mestertervvel megoldanák
A balti ország digitális állampolgársági programjának vezetője, Kaspa Kojrus írt arról, hogy az ország saját kriptovalutát vezetne be estcoin néven.
Ez persze nem klasszikus kriptivaluta lenne, a kibocsátás sokkal inkább hasonlítana egy ICO-ra. Az ICO során bevont tőként egy állami alap kezelné. Kaspa Kojrus szerint ez egy közösségi kockázati befektetési alapként is működhetne, amely forrást biztosítana az digitális állampolgársággal rendelkezőknek innovatív vállalatok indításához. Emellett lenne egy olyan hozadéka is, hogy az innovatív digitális megoldásokat sokkal gyorsabban lehetne adaptálni állami környezetben is.
Az ötletet már több ország is felvetette, de egyelőre Észtország a legesélyesebb arra, hogy meg is tudja valósítani, tekintve, hogy náluk az állami folyamatok digitalizáltsága világviszonylatban is kiemelkedően magas. Ugyanakkor egy ilyen döntés nehezen kiszámítható folyamatokat indíthat el az észt gazdaságban.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak