Olyan hibát találtak, ami az 5G-s és 4G telefonokat is veszélyezteti. Például nagyon egyszerűen le lehet hallgatni őket.
Hirdetés
 

Bár Európában egyelőre a kísérleti fázisnál tartanak a mobil operátorok az 5G-s szolgáltatásaikkal, már itt is valós veszélyt – mégpedig súlyosat – jelent az a biztonsági rés, amit kutatók fedeztek fel az új hálózatokban. A hálózat egy hibáját kihasználva gyakorlatilag teljesen védtelenné válhatnak az 5G-s és 4G-s telefonok is az illegális lehallgatással szemben. Emellett – szintén illegálisan – meg lehet határozni az ilyen készülékek földrajzi helyét.

A Purdue Egyetem és az Iowai Egyetem kutató szerint a legnagyobb probléma az, hogy a jogosulatlan hozzáférés megszerzéséhez egyáltalán nem kell ismerni mélyen a mobilátviteli protokollokat – írja a Techcrunch.

200 dollárból megvan a lehallgató készülék

Az egyik hibát, melyet a jelfogadó protokollban találtak meg, Torpedo (a TRacking via Paging mEssage DistributiOn rövidítése) névre keresztelték a kutatók. A protokoll feladata az, hogy értesíti az egyes készülékeket, hogy bejövő hívást vagy más üzenetet kapnak.

A protokoll hibája révén a támadónak csupán annyit kell tennie, hogy rövid időn belül egymás után több hívást is kezdeményez, majd töröl, azaz leállít, utána a célzott készülékre lehet küldeni egy ún. paging üzenetet úgy, hogy annak fogadását már a készülék nem jelzi a felhasználónak. Ezzel új támadási felületet lehet nyitni a készüléken, és ráadásként nyomon követhetővé is válik.

A másik hiba – ezt Piercernek nevezték el – a készülék egyedi IMSI (International Mobile Subscriber Identity) azonotsítóját szolgáltatja ki a támadóknak mind a 4G-s, mind az 5G hálózatokon. Ennek az azonosítónak a birtokában egy 200 dolláros kütyüvel (egy ún. Stingray cellaszimulátor) is le lehet hallgatni a hívásokat.

A Torpedo hiba működési váza

(Torrás: Techcrunch)

A kutatók értesítették az érintett amerikai szolgáltatókat, de a Techcrunch cikke szerint azok egyelőre nem reagáltak. Szintén kapott értesítést a mobiloperátorok nemzetközi szervezete, a GSMA is. A kutatók egyelőre csupán a sérülékenységét tényét publikálták, a részletes leírást, és a lehetséges támadásokra készített proof-of-concept kódot nem. Bár kíváncsian várjuk, hogy a kutatóknak az az állítása, hogy szaktudás nélkül hekkelhetők a mobilhálózatok, vajon hány amatőr hekker fantáziáját mozgatja meg.

Az egész világ érintett

Bár a kutatás alapvetően amerikai központú volt, de a probléma globális, valószínűleg az összes 4G és 5G mobilhálózatot érinti. Európában ugyan még csak tesztfázisban tartanak az 5G-s hálózatok – a Deutsche Telekom épp az MWC-n jelentette be, hogy már hat országban (köztük Magyarországon) 150 antennát állítottak fel. A DT esetében még nagyobb gondot okozhat a hiba, ugyanis a vállalat első körben épp az ipari szereplőknek, kritikus környezetbe akarja eladni az 5G-t.

A kutatók szerint a biztonsági rés befoltozása nem lesz egyszerű, mert a szabványügyi testületnek és a szolgáltatóknak közösen kell megtalálniuk a megoldást.

Biztonság

Egyre kevésbé világos, hogy lesznek fenntarthatók a nagy MI-adatközponti fejlesztések

Bár Donald Trump felfüggesztette a technológiai részvényeket is padlóra küldő vámok egy részét, a bizonytalanság nem szűnt meg, a magasabb árak és a spórolósabb ügyfelek pedig rendesen alátehetnek a mesterséges intelligenciában utazó nagyvállalatok elképzeléseinek.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.