Bár Európában egyelőre a kísérleti fázisnál tartanak a mobil operátorok az 5G-s szolgáltatásaikkal, már itt is valós veszélyt – mégpedig súlyosat – jelent az a biztonsági rés, amit kutatók fedeztek fel az új hálózatokban. A hálózat egy hibáját kihasználva gyakorlatilag teljesen védtelenné válhatnak az 5G-s és 4G-s telefonok is az illegális lehallgatással szemben. Emellett – szintén illegálisan – meg lehet határozni az ilyen készülékek földrajzi helyét.
A Purdue Egyetem és az Iowai Egyetem kutató szerint a legnagyobb probléma az, hogy a jogosulatlan hozzáférés megszerzéséhez egyáltalán nem kell ismerni mélyen a mobilátviteli protokollokat – írja a Techcrunch.
200 dollárból megvan a lehallgató készülék
Az egyik hibát, melyet a jelfogadó protokollban találtak meg, Torpedo (a TRacking via Paging mEssage DistributiOn rövidítése) névre keresztelték a kutatók. A protokoll feladata az, hogy értesíti az egyes készülékeket, hogy bejövő hívást vagy más üzenetet kapnak.
A protokoll hibája révén a támadónak csupán annyit kell tennie, hogy rövid időn belül egymás után több hívást is kezdeményez, majd töröl, azaz leállít, utána a célzott készülékre lehet küldeni egy ún. paging üzenetet úgy, hogy annak fogadását már a készülék nem jelzi a felhasználónak. Ezzel új támadási felületet lehet nyitni a készüléken, és ráadásként nyomon követhetővé is válik.
A másik hiba – ezt Piercernek nevezték el – a készülék egyedi IMSI (International Mobile Subscriber Identity) azonotsítóját szolgáltatja ki a támadóknak mind a 4G-s, mind az 5G hálózatokon. Ennek az azonosítónak a birtokában egy 200 dolláros kütyüvel (egy ún. Stingray cellaszimulátor) is le lehet hallgatni a hívásokat.
A Torpedo hiba működési váza
(Torrás: Techcrunch)
A kutatók értesítették az érintett amerikai szolgáltatókat, de a Techcrunch cikke szerint azok egyelőre nem reagáltak. Szintén kapott értesítést a mobiloperátorok nemzetközi szervezete, a GSMA is. A kutatók egyelőre csupán a sérülékenységét tényét publikálták, a részletes leírást, és a lehetséges támadásokra készített proof-of-concept kódot nem. Bár kíváncsian várjuk, hogy a kutatóknak az az állítása, hogy szaktudás nélkül hekkelhetők a mobilhálózatok, vajon hány amatőr hekker fantáziáját mozgatja meg.
Az egész világ érintett
Bár a kutatás alapvetően amerikai központú volt, de a probléma globális, valószínűleg az összes 4G és 5G mobilhálózatot érinti. Európában ugyan még csak tesztfázisban tartanak az 5G-s hálózatok – a Deutsche Telekom épp az MWC-n jelentette be, hogy már hat országban (köztük Magyarországon) 150 antennát állítottak fel. A DT esetében még nagyobb gondot okozhat a hiba, ugyanis a vállalat első körben épp az ipari szereplőknek, kritikus környezetbe akarja eladni az 5G-t.
A kutatók szerint a biztonsági rés befoltozása nem lesz egyszerű, mert a szabványügyi testületnek és a szolgáltatóknak közösen kell megtalálniuk a megoldást.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak