Unalmas lenne a világ, ha a Monty Pythonból ismerős ötletek csak képernyőn/filmvásznon maradnának. Ezért is örömteli, hogy létezik a character.ai nevű szolgáltatás. Sőt nem csak simán létezik a speciális MI-alapú chatbot, hanem vírusként terjed. Állítólag már több mint 30 millió aktív felhasználója van világszerte (ebből 7 millió az USA-ban), és ha így halad, népszerűbb lesz, mint a ChatGPT. Utóbbi nem meglepő: jóval megfoghatóbb szolgáltatást nyújt szélesebb közönségnek, mint az OpenAI chatbotja, amely általános LLM-ként (large language model) használható.
A character.ai-ban előre elkészített vagy általunk létrehozott karakterekkel cseveghetünk: például történelmi személyekkel (Napóleon, Abraham Lincoln, Gandhi, Dzsingisz kán stb.), filozófusokkal (Szókratésztől kezdve Maimonidészen át Wittgensteinig), filmhősökkel, rajzfilmfigurákkal és – ami az igazi poén – ma élő celebritásokal: Christiano Ronaldóval, Mark Zuckerberggel vagy akár potenciális küzdőpartnerével, Elon Muskkal.
MI-vel vegyített valóság a chatszobában
A még bétás szolgáltatást folyamatosan bővítik. A legfrissebb lehetőség a Character Group Chat. A csoportot képezhetik barátaink, akikkel a character.ai-on keresztül szeretnénk valamit megbeszélni. Vagy lehet tartani filozófuspartit, amikor mondjuk Friedrich Nietzschét ugrasztjuk össze Platónnal és Aquinói Szent Tamással. De beszállhat hozzájuk Kanye West is, hogy jól kiossza a filozófus okostojásokat.
A másik lehetőség, hogy vegyítjük a két élményt: beszélgetünk a barátainkkal, és egyszer csak megjelenik a chatben Elon Musk, és mindenkihez hozzávág egy lángszórót... vagy valami ilyesmi. De az sem elvetendő ötlet, hogy a barátainkkal folytatott vallási vitába egy ponton bevonjuk mondjuk Zeuszt, majd pedig kikérjük Lao-ce véleményét.
Vannak a kínálatban egy-egy területet alaposabban ismerő karakterek. Utazási témákban (úti célok, programok stb.) a TravelsWithKate-et lehet segítségül hívni, ha rákattantunk az egészséges életmódra, a fitneszprogram összerakásában segít Marco, a legújabb kiadású videojátékokról pedig Gamer Boy-jal érdemes beszélgetni és így tovább.
A fejlesztők több ötletet is adnak, hogyan lehet hasznosítani a caracter.io MI-alapú figuráit: lehet játszani a segítségükkel szerepjátékokat, szöveges kalandjátékokat, könyvklubot lehet alapítani Könyvtáros Linda támogatásával, sőt akár tanulócsoportot is alakíthat az, aki könnyebben tanul csapatban.
Ez is a fizetős csomag része
A Character Group Chat – állítólag átmeneti – hátránya, hogy csak a mobil appban (Android, iOS) érhető el. A cég azonban ígéri, hogy hamarosan elkészül a webes változattal is.
Az új szolgáltatás azonban nem ingyenes: csak a c.ai+ csomag (1 cent híján 10 dollár havonta) előfizetői használhatják, akiktől visszajelzéseket is várnak a továbbfejlesztésekhez. Az előfizetők azonnal használatba vehetik a character.ai-t (a sima regisztráló váróterembe kerül, és csak akkor engedik be, ha tudnak neki megfelelő kapacitást biztosítani), gyorsabban kapják meg az MI-generálta válaszokat, és terméktámogatást is igénybe vehetnek.
Arról nincs infó, hogy a 30 millió aktív felhasználóból hányan fizetnek elő. A cég annyit közölt, hogy az alkalmazáson belüli vásárlások összértéke az indulás óta elérte az 1,3 millió dollárt. A fő értékesítési csatorna azonban a web, és arról nincsenek adatok. De még ha több millió is, egyelőre csepp a költségek hatalmas óceánjában. A 2021-ben alapított cég márciusban kapott 150 millió dollárt egy az Andreessen Horowitz által vezette konzorciumtól, amivel egyből unikornis státuszba ugrott. Az előfizetős konstrukciót nyáron azért vezették be, hogy belső forrásaik is legyenek a fejlesztésre. A hírek szerint azonban már újabb befektetőkkel tárgyalnak, de most már 5-6 milliárdos cégérték az alap, de felmerült a 10 milliárd dollár is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak