Egy kínai kutatócsapat eljárása a jelenleg használt hagyományos megoldásokhoz képest minden szempontból előnyösebb adattároló platformmá teszi a gyémántot.

Figyelemreméltő eredményekkel rukkoltak elő a Pekingben alapított, de már Hofej városában működő Kínai Tudományos és Technológiai Egyetem (USTC) munkatársai. A kutatócsoport múlt héten publikálta a Nature Photonics magazinban tanulmányát, melyben azt mutatják be, miként lehet gyémántokba hatalmas mennyiségű információt menteni.

Az egyetem honlapján megjelent beszámoló szerint a kutatók által köbcentiméterenként elért 1,85 terabájtos tárolási sűrűség világrekordnak számít. Ez a szint egyébként megközelítőleg a duplája annak, mint amire a normál ügymenetben használt merevlemezek manapság képesek.

Ráadásul mindehhez kiemelkedő, 200 femtoszekundumos írási sebesség, illetve szintén gyors és 99 százalékos megbízhatóságú kiolvasási eredményt tudott társítani a kutatócsapat.   

Elvan, mint a gyémánt

Az USTC-n kifejlesztett eljárás a fentiek mellett az adathordozó tartóssága és jó értelembe vett igénytelensége miatt is kitüntetett figyelmet érdemel. Míg egy HDD-re nagyjából egy évtizedig érdemes számítani megbízhatóságban, a gyémántba plántált információt – a csapat állítása szerint – akár 100 év után is ki lehet nyerni.

A gyémánt legendás stabilitását hűen tükrözi, hogy a beszámoló alapján ezt az évszázados üzemidőt akár 200 Celsius-fokon töltve is képes biztosítani. Az már csak hab a tortán, hogy a gyémánt semmiféle karbantartást vagy energiaforrást nem igényel. (Bár azért őriztetni nem árt.)

Egy régebbi megoldást csiszoltak tovább

Mint arra a The Register beszámolója is rámutat, a kínaiak eredménye a City College of New York tudósainak eljárását fejlesztette tovább. Az amerikai kutatók voltak az elsők, akik bizonyították, hogy a gyémánt alkalmas lehet szupersűrűségű adattárolónak. A 2016-ban publikált munka a gyémántokban megfigyelhető, úgynevezett nitrogénüresedés-központokat használták fel. Ezek olyan hibás pontok az anyagban, ahol a szénatomot egy nitrogénatom helyettesíti egy üres hely mellett. Az ilyen területek kívülről nagyon könnyen módosíthatók lézerrel, aminek következtében stabilan fluoreszkálóvá válhatnak.

A kínai kutatóknak úgy érték el a bevezetőben említett rekord sűrűséget, hogy a lézer energiszintjét manipulálva több üres helyet hoztak létre a gyémántban a szénatomok eltávolításával. Ugyan a kísérlet során mindössze néhány milliméteres gyémánton dolgoztak, a csapat nem látja akadályát a módszer skálázásának.

A technika működőképességét egyébként Eadweard Muybridge 1878-ban készített híres fotósorozatának rögzítésével demonstrálták. A mozgó ló: Sallie Gardner néven emlegetett munka volt az első képkockákból készített animáció a világon, ami nagyban hozzájárult a mozgófilm nem sokkal későbbi megszületéséhez. A nagysebességű fluoreszcens kamera segítségével rögzített alkotás képkockánként körülbelül 90×70 négyzetmikronnyi helyet foglalt el a gyémántban.

Piaci hírek

Felszámolták a Matrixot, a bűnözők külön bejáratú csevegőplatformját

Európán átívelő rendőrségi együttműködésnek köszönhetően sikerült bejutni a kizárólag meghívásos alapon működő alvilági kommunikációs rendszerbe. És ha már bent voltak a nyomozók, némi hallgatózás után le is kapcsolták a villanyt.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.