Legalábbis akkor, ha mi vagyunk a Wrike új felmérésében szereplő átlagos munkavállalók. A kutatás szerint az egyre nagyobb komplexitás egyre több rejtett költséget termel.

A Wrike projektmenezsment-platform "A munka sötét anyaga" című új jelentése szerint a munkafolyamatok bonyolódása hiányosságokat teremt az információ áramlásában, ami az alkalmazások szaporodására és a feldolgozott adatmennyiség növekedésére, illetvet a mára megszokott munkatempóra vezethető vissza. Erre utal a dokumentum elnevezése is, minthogy a sötét anyag közvetlenül nem figyelhető meg, mégis világegyetem tömegének nagy részét adja – a modern munkavégzés összetettsége ugyanígy jelentős mennyiségű pluszmunkát generál, amelyet senki sem észlel azonnal, de ez erőteljesen befolyásolja az éppen futó feladatokat.

Mindez a tanulmány szerint az egyidejű alkalmazásokban, a strukturálatlan munkában, illetve a rendszerek és a nem integrált alkalmazások közötti hézagokban keletkezik, eredménye pedig az alacsony szintű láthatóság az alkalmazottak és a vezetők körében egyaránt, ami nem kevés veszteséget okoz a szervezeteknek az elvesztegetett időn, a csúszásban lévő vagy törölt projekteken és az alkalmazottak lemorzsolódásán keresztül. A Wrike ezt vizsgálva úgy találta, hogy az alkalmazottak évente 89 munkanapot és 5 napnyi személyes időt töltenek felesleges vagy el nem számolt munkával.

Az biztos, hogy sokba kerülhet

Ide számítják a párhuzamos munkát, az eredménytelen megbeszéléseket és az információkövetést is, és – bár mindezt nyilván lehetetlen összegszerűen kifejezni – arra jutottak, hogy egy 3200 alkalmazottból álló szervezetnél évente átlagosan 52 millió dollárt veszteség képződik az elvesztegetett idő miatt. Ennél valamivel egzaktabb dolog, hogy üzleti vezetők 65 százaléka találkozik legalább heti szinten olyan problémákkal, amelyek elkerülhetők lettek volna, ha valós idejű betekintéssel rendelkeznek a projektek állapotába. Akit érdekel, az ebből fakadó károkat a fenti viszonylatban évi 8,2 millió dollára teszik.

A jelentés a lemorzsolódásról szólva azt állapítja meg, hogy a munkavállalók közel 80 százaléka "dolgozik keresztbe" a saját kollégáival, miközben 57 százalékuk szerint a munkáltatójuknak fogalma sincs róla, hogy milyen keményen dolgoznak. A Wrike úgy értékeli, hogy ebben a tekintetben is az "egy igazság elvére" (single source of truth), másképpen az egyetlen adatforrás koncepciójára van szükség a munka sötét anyagának megvilágításához, az a szervezet pedig előnyhüz jut, amelyik teljes mértékben átlátja az említett munkafolyamatokat, alkalmazásokat és az általuk létrehozott adatokat.

Részletek a Wrike Dark matter of Work jelentésében »

Közösség & HR

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.