Tavaly ismét egy kontinensünkön bejegyzett cég adta be a legtöbb szabadalmat Európában, de a kínai nyomulás így is jelentős maradt.

Európát rendszeresen éri az a kritika, hogy a világ más gazdasági gócpontjaihoz képest meglehetősen lassú tempót diktál, legyen szó fejlesztésről, ígéretes új startupokról, vagy éppen befektetési hajlandóságról. Ezt a vélekedést erősítette az a tény, hogy 2017-ben először a történelemben egy kínai vállalat, jelesül a Huawei volt a legaktívabb "ügyfele" a kontinens szabadalmi hivatalainak. A legfrissebb, 2018-ra vonatkozó statisztikák viszont némi reményt nyújtanak.

Sikeres német mozgósítás

A 38 európai ország témával kapcsolatos tevékenységét segítő és összefogó Európai Szabadalmi Hivatal (European Patent Office, EPO) mai közlése szerint tavaly jelentősen élénkült a helyi vállalatok aktivitása. Ennek legmarkánsabb jele az első hely visszaszerzése volt, amit a német Siemens tudott megtenni 2493 beadvánnyal. A képzeletbeli vereseny így is elég szoros volt, hiszen a Huawei a két évvel ezelőtti 2398-hez képest szintén erősített, de a 2018-ban összehozott 2485 szabadalmi kérelemmel egy hajszállal lecsúszott az élről.

Éves összevetésben a különböző európai országokba érkező beadványok száma majdnem 5 százalékkal emelkedett, és ennek a növekménynek a jó része európai cégeknek köszönhető. A helyi kérelmek aránya megközelítette az 50 százalékot. Ilyen szintű európai erősödésre 2010 óta nem volt példa. Ez egyébként azért is jelentős eredmény, mivel a 2017-ben történelmi mennyiségű szabadalmi kérelmet indítványoztak a vállalatok, így komoly bázisról kellett tovább lendülni. 

Az EPO elnöke meg is ragadta a pozitív hangulatot és azt nyilatkozta, hogy "a szabadalmi beadványok számának növekedése megerősíti, hogy Európa a globális innováció motorja". António Campinos szavai talán egy kicsit túlságosan is rózsaszínre sikeredtek, de a területen mutatott javulás tagadhatatlan.

Majdnem mindenki belehúzott

Az országok közül egyedül a franciáknál és a finneknél mutattak ki enyhe, 2-3 százalékos visszaesést az innovációs aktivitásban, miközben a leginkább belehúzó svájci, svéd és egyesült királyságbeli cégeknél 7-8 százalékos éves növekedést mutat a szabadalmi beadványok mennyisége.

Bár Németországban nem ért el ilyen szinteket a növekedés, a régió gazdasági nagyhatalma így is a legjelentősebb szereplő maradt. A német cégek 26 734 beadvánnyal járultak hozzá a teljes terméshez, ami 1200-zal több, mint 2017-ben. 

A legtöbb szabadalmi kérvény egyébként a közlekedéssel kapcsolatos újításokhoz kötődik: tíz beadványból majdnem négy ebben a témában íródott. Ezen belül is elsősorban az önvezető autózást megteremtő szabadalmak voltak igen népszerűek.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.