Az idei második negyedévben a mesterséges intelligencia területére sorolt startup cégek összesen 7,4 milliárd dollárnyi befektetői tőkét szereztek világszerte, ami a három hónapos periódusok összehasonlításában új rekordnak számít. A CB Insights adatai alapján nem csak a befektetett érték, hanem a megállapodások száma is növekedett: a 488 tranzakció minden idők második legmagasabb értékének felel meg ebben a piaci szegmensben.
Az egyes üzleteket vizsgálva elmondható, hogy néhány startup egész elképesztő, 100 millió dollár fölötti összegeket szerzett egy-egy befektetési körben. A negyedév legnagyobb tőkebevonásait nyélbe ütő tíz vállalkozás közül ezúttal nyolc rendelkezett amerikai központtal, ennek ellenére a befektetéseknek csak kisebbik részére került sor az Egyesült Államokban – szemben akár a 2013-as helyzettel, amikor még háromnegyeded részüket az USA-ban jegyezték.
Még így is egyre nagyobb üzletnek tűnik
A második negyedévben ez az arány már csak 40 százalékos volt, köszönhetően a műfaj egyre inkább nemzetközi jellegének, másrészt az olyan kormányzati kezdeményezéseknek, amelyek Kínában vagy az Európai Unióban futnak az iparág és különösen a startup cégek megerősítésére. A növekedés persze minden fontos régióban látványos volt, világszinten pedig a befektetett összeg majdnem hétszeresére növekedett az utóbbi négy évben.
forrás: CB Insights, AI In Numbers
A CB Insights nemrég kiadott összeállítása szerint 2013 óta 3,6 ezer MI-fejlesztő startup több mint 70 országban összesen 66 milliárd dollárnak megfelelő befektetői tőkéhez jutott. A Statista 2019-es Digital Market Outlook kutatása alapján 2018 egészét tekintve 7 milliárd dollárra becsülték az ágazat összes bevételét, ami 2025-re már a 90 milliárd dollárt is elérheti, vagyis nem véletlen, hogy ömlik a pénz a mesterséges intelligenciába és a gépi tanuló technológiákba.
Utóbbiak kapcsán érdemes megyjegyezni, hogy messze a gépi tanulás számít a legfelkapottabb területnek: a Venture Scanner szerint például a 2019 márciusáig lepapírozott befektetésekből 28,5 milliárd dollár ment gépi tanuló alkalmazásokat, 14,4 milliárd pedig gépi tanuló platformokat fejlesztő startupokhoz. Ehhez képest a harmadiknak rangsorolt kategória, az okos robotok mellett már csak 7,5 milliárd dollár szerepel, amit 7,4 milliárddal követnek a computer vision megoldások.
Az elemzők nagyjából megegyeznek egymással abban, hogy a következő öt évben a fogyasztói szegmensben tapasztalhatjuk majd a mesterséges intelligencia előretörését, míg a vállalati felhasználásban lassul majd az ilyen rendszerek adaptációjának üteme. Bár Európa és főleg Kína sok tekintetben feljött az Egyesült Államokra, sőt bizonyos tekintetben meg is előzte, a piaci bevételek közel fele még ilyen távlatban is Észak-Amerikában jelenik majd meg, míg Európa és Ázsia nagyjából 25-25 százalékra számíthat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak