A kísérlet a Windows S-szel indul, de, ha beválik, a Windows 10 más változataiban is bevezethetik a módszert.

Évtizedeket kellett várni, de a Microsoft végül húzott egy merészet: Windows 10 S operációs rendszerbe való beléptetésnél száműzi a hagyományos jelszavak használatát - már ami a bejelentkezést illeti. Amennyiben beválik a lépés, könnyen lehet, hogy az összes többi Windowsnál is sor kerül a váltásra.

Választék van bőven

A Windows 10 S a Windows 10 Pro speciális konfigurációja, amely a hivatalos elgondolás szerint a jól ismert Windows-élményt biztosítja, kifejezetten a biztonság és a teljesítmény szem előtt tartásával. A Windows 10 S kizárólag a Microsoft Store-ban elérhető alkalmazásokat használja, és a Microsoft Edge segítségével garantálja a biztonságos böngészést, olvasható a Microsoft weboldalán.

Ez a változat lesz tehát a kísérleti nyúl Redmond boszorkánykonyhájában. A 17093 buildben több lehetőség is rendelkezésére áll a felhasználói hitelesítéshez. Például ott a mobil autentikáció lehetősége, melynek során alkalmazás generál egyszer használatos,a belépéshez használható kódokat. Említést érdemelnek a FIDO kulcsok, melyek egy USB-s készüléket tesztnek azonosítóeszközzé. Emellett természetesen a már korábbról megismert biometrikus lehetőségek – beleértve az arcfelismerést és az ujjlenyomat-leolvasást – is rendelkezésre állnak.

Az újdonság egyelőre csak a Microsoft Insider programjában részt vevők számára érhető el. Sikeres teszt esetén a nagyközönség egy későbbi, jelenleg nem ismert időpontban próbálhatja ki, milyen is az élet bedrótozott jelszó használata nélkül.

Virágozzék minden virág

A Microsoft egyike annak a számos vállalatnak, mely hosszú évek óta igyekszik átlépni a "jelszavak utáni korba". A karakteres azonosítókkal van ugyanis egy alapvető probléma: nehézkes használatuk. Míg egy-egy kódszót fejben tartani nem nagy művészet, több tucatnyi, megfelelően erős és változatos azonosító csak a fényképmemóriával rendelkezőknek és a jelszómenedzsert használók számára opció. Utóbbi azonban nem játszik szerepet akkor, amikor még a Windowsba való bejelentkezésről van szó.

Egy időben a biometriában vélték megtalálni a jövő azonosítási módszerét, de a retinaellenőrzés nem váltotta be maradéktalanul a hozzá fűzött reményeket. Ellenben az ujjlenyomat-leolvasás általánosan elterjedtté vált az elmúlt 2-3 évben az okostelefonok között. Igaz, az Apple például felhagyott használatával az iPhone X esetében.

A FIDO kulcsok (lásd nyitóképünk) közmegegyezésre alapuló standardnak számítanak, melyek használatát egyre több website támogatja. USB A, USB C csatlakozóval szerelt kulcs vagy NFC képes mobiltelefon révén egyaránt biztonságos és gyors azonosítást kínál. Előnye, hogy az összetett meghajtóprogramok elhagyásával nagyon gyorssá és egyszerűvé válik a folyamat: csak be kell helyezni a hardveres kulcsot a számítógépbe, és máris hitelesítette magát a felhasználó.

Apróbb változások

Kétségtelen, hogy a jelszavaktól való távolodás számít a 17093 build legérdekesebb változásának, de nem csupán ezt hozta magával. Rendelkezik például egyre több kijelzővel kompatibilis HDR-kalibrációs eszközzel, és javítottak a szemmel történő vezérlés minőségén is, segítve az egeret ilyen célokra használni nem tudók Windows-élményét. Frissült az úgynevezett Game bar is, ami továbbfejlesztett hozzáférést kínál a felhasználó felvételeihez, webkamerájának és mikrofonjának ki/bekapcsolásához.

A fentieken túl megpatkolták a korábban bugos Bluetooth működését, van már teljes képernyős mód az Edge böngészőhöz és a prediktív szóbevitel már több nyelvet is támogat.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.