A gyakorlati felkészültségük azonban hiányos. Az ISACA Budapest kutatása szerint a vártnál lassabban, de folyamatosan javul a magyar vállalatok, szervezetek biztonságtudatossága.

Kétévente készít felmérést az IT-auditorokat tömörítő ISACA Budapest a hazai vállalati IT állapotáról. A 2019-es kutatás kiemelt területe volt a biztonság. Az Európai Unió általános adatvédelmi szabályának élesedése sok szervezetnél fókuszba helyezte a kérdést. Az ISACA szerint azonban ez magáról az IT-audittól is sok energiát elvont, így a fejlődés számos tekintetben lassabbnak bizonyul az előzetes várakozásoknál. Ez azért is kritikus kérdés, mert a digitalizációval párhuzamosan növelni kell a szervezetek IT-kockázatokkal szembeni ellenálló képességét.

A BellResearch által elvégzett kutatásban olyan mintát alakítottak ki, amely a legalább 250 főt foglalkoztató és/vagy 4 milliárd forintnál magasabb éves árbevétellel rendelkező vállalkozások és intézmények körét képezte le.

Elméletben jobbak a vállalatok, mint gyakorlatban

Pozitív tendencia, hogy csökkentek az ágazatok közötti különbségek. Bár bizonyos ágazatok – például a pénzügyi, az energetikai vagy a távközlési szektor – szereplői továbbra is felkészültebbek, előnyük már nem egyértelmű más szektorok szereplőihez képest. Utóbbiak ugyanis kezdenek felzárkózni az IT-biztonságra hagyományosan nagyobb figyelmet – több pénzt és szakembert – fordító iparágakhoz.

Ugyanakkor némi ellentmondás van a szervezetek elméleti és gyakorlati információbiztonsági szintje között. Miközben elméletileg a szervezetek jelentős része felkészültnek mondható, sok helyen hiányoznak a gyakorlati, praktikus intézkedések. Például a legtöbben rendelkeznek átfogó biztonsági szabályzattal, katasztrófaelhárítási tervvel, információs eszközleltárral, monitorozzák az információs eszközökhöz való hozzáférést és van incidenselhárítási tervük is.

A folyamatok szintjén azonban már kevésbé jó a helyzet. Sok szervezetnél ugyanis a szabályozást nem követték tényleges, gyakorlati preventív intézkedések, a károk elhárítását megkönnyítő, kockázatcsökkentő lépések (például a biztosítások megkötése).

Ennek részben az volt az oka, hogy a legtöbb szervezetnél még a 2019-es év is a GDPR-ről szólt. Hiába lépett hatályba 2018 májusában az EU általános adatvédelmi rendelete, a téma tavaly sem került le a napirendről. Az ISACA szerint azonban ez indokolt is, hiszen a rendelet nagyon nagy változásokat hozott a vállalatok adatkezelési folyamataiban, és azoknak jelentős hatása volt az IT-biztonságra.

 
ISACA Információbiztonsági helyzetkép 2019
Infogram


A felmérésből az körvonalazódott, hogy bár 2019-re a GDPR-rel kapcsolatos legfontosabb változások lezajlottak a szervezeteken belül, a válaszadók közel fele (46 százalék) további intézkedéseket látott szükségesnek ahhoz, hogy szervezete teljeskörűen megfeleljen az előírásoknak. A válaszadók tizede egyébként még tavaly is csak a felkészülési szakaszig jutott. A szervezetek többségének a különböző adattörlési, anonimizálási, álnevesítési szabályok betartása és betartatása jelentette a legnagyobb kihívást.

Többet, de nem eleget költenek biztonságra

Az információbiztonság megteremtése pénzbe kerül. Ezen a téren is történt pozitív változás: a szervezetek többet költenek erre – nőtt a biztonsági szakemberek aránya is –, de a forráshiány nem tűnt el. A hazai szervezetek átlagosan az IT-költségvetésüknek kevesebb mint 10 százalékát fordítják a biztonsági területre. Az ISACA szerint a döntéshozók nem tudják átlépni saját árnyékukat: mivel a terület nem generál közvetlen üzleti bevételt, gyakran alulmarad a forrásokért folytatott belső harcban. Ez azonban visszaüthet, hiszen egy biztonsági incidens költsége akár sokszorosa is lehet az így megspórolt összegnek.

A felső vezetés többnyire átlátja – legalábbis elméletben – az IT-kockázatokat, de azok rendszeres felmérése sok szervezetnél elmarad. A kutatásban vizsgált vállalatok és intézmények 62 százalékánál a felső vezetés átlátja a cég működése szempontjából kritikus IT-kockázatokat, és még ennél is magasabb arányban támogatják az informatikai, biztonsági kockázatok hatékony menedzselését. Ezzel szemben rendszeres kockázatfelmérés csak a szervezetek 40 százalékánál történik. Ugyanakkor ez az arány is jelentős előrelépésnek tekinthető, hiszen 2015-ben még csupán 27 százalékos volt ez a kör.

Biztonság

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.