A jóváhagyást követően részleteiben is megismerhető lesz a Mesterséges Intelligencia Stratégia néven hivatkozott program, amely az MI felhasználásának technológiai, jogi vagy társadalmi vetületeivel is foglalkozik.
Hirdetés
 

Az MTI hétfőn számolt be róla, hogy az innovációs és technológiai miniszter a veszprémi Pannon Egyetemen tartott előadásában bejelentette a Mesterséges Intelligencia Stratégiát, amely az MI térhódításával jelentkező kérdésekre próbál majd válaszokat adni a technikai vagy humántudományos területeken. Palkovics László ehhez kapcsolódóan olyan becsléseket idézett, amelyek alapján a mesterséges intelligencia használata 2030-ban már a hazai GDP-hez is 14 százalékkal, azaz nagyjából 7 ezer milliárd forinttal járul majd hozzá. A programot a kormány jóváhagyását követően teszik részleteiben is megismerhetővé a kormany.hu oldalon.

A miniszter a hírügynökség beszámolója alapján szót ejtett a mesterséges intelligencia használatához kapcsolódó erkölcsi és társadalomtudományi kérdésekről: szerinte ilyen kérdés például az, hogy az MI mennyiben szoríthatja háttérbe a természetes intelligenciát. A kreatív ipar részeként működő mesterséges intelligencia is felveti a kérdést, hogy veszélyként vagy lehetőségként tekintsünk-e a most zajló folyamatokra. Számos felhasználási terület létezik, egyebek mellett az arcfelismerés, az állapotfelmérés, a röntgen, a hazugság-felismerés, a meghibásodásra utaló jelek azonosítása, az önvezető járművek vagy bizonyos művészeti tevékenységek támogatása.

Az állami szolgáltatásokban is számíthatunk rá

Palkovics a mobilitás jövőjéről szólva az MI technológiák előnyei közé sorolta, hogy annak a közlekedésben való alkalmazásával kiküszöbölhetők bizonyos emberi tévedések, maga az utazás is kényelmesebbé vagy időtakarékosabbá válhat, ezen felül a gépi intelligencia hozzájárul az üzemanyag-fogyasztás csökkentéséhez is. Az MTI riportjában a miniszter sorra vette azokat a régóta napirenden lévő fenntartásokat is, amelyek a fejlődés olyan vetületeiről szólnak, mint hogy el szabad-e venni a vezetés élményét az emberektől, vagy a veszélyes közlekedési helyzetben a gép minek alapján választ majd két rossz döntés közül.

Az előadáson kiderült, hogy a kormányzati MI-stratégián több mint kétszáz intézmény és cég dolgozott, a tervezet pedig mások mellett tartalmazza az adattörvény módosítását vagy a nemzeti laboratórium felállítását is. Kitér a vállalatok ösztönzésére, a megfelelő képzések indítására, az automatizált ügyintézésre például az egészségügy területén, de foglalkozik a kutatás-fejlesztéssel, az infrastruktúrafejlesztéssel és a rendezésre váró etikai vagy jogszabályi ügyekkel is. A mesterséges intelligencia egyébként a miniszter szerint nem csak bizonyos szakterületeken, hanem az állami szolgáltatások között is egyre nagyobb teret hódít.

Mindehhez kapcsolódik az MTI másik, ugyancsak hétfői híradása a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen létrehozott startup inkubációs központ átadásáról. Az innovációs és technológiai miniszter ezen az eseményen az egyetemi startupok fontosságáról beszélt az ország innovációs teljesítményének szempontjából, felidézve, hogy a kormány összesen 8-9 tudományos-technológiai központ létrehozását tervezi. Az inkubátorközpont átadásán a BME együttműködési megállapodást kötött a Digitális Jólét Nonprofit Kft.-vel és a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.-vel.

Piaci hírek

Itt a HP és a Google hiperszuper 3D-s konferenciarendszere

A nagyvállalati felhasználásra szánt eszköz 25 ezer dolláros áron kerül majd forgalomba, de erre még pluszban jön a szoftver és a szolgáltatás díja.
 
A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.