Az extrém felbontású felvételt teljes valójában egy kamionnyi szupertévé tudná csak együtt megjeleníteni.

Ellőtték az első felvételeket a világ legnagyobb digitális kamerájával abban a laborban, ahol fél éven át dolgoztak a Stanford Egyetem szakértői azon, hogy összeállítsák a monstrumot. Az első modell megtisztelő címe egy pagodakarfiolnak jutott.

3200 lett, maradhat?

A csillagászati kutatásokhoz készített szenzor bekerülhet a Guinness Rekordok Könyvébe is, hiszen 3200 megapixeles felbontásának egyelőre nincs párja. Hogy ez milyen részletességű képet eredményez, azt jól szemlélteti, hogy teljes megjelenítéséhez 4K UHD-s tévéből is 378-ra lenne szükségünk hozzá. Ha pedig 25 kilométeres magasságból lefotóznánk vele a földfelszínt, ki lehetne venni a képen egy golflabdát is.

 

 

A valóban csúcsteljesítményű fényképezőgépet 189 különálló, egyenként 16 megapixeles szenzor összedolgozásából alkották meg a kutatók. Ezeket 21, tutajnak hívott nagyobb táblákba rendezték. A szenzor árszintjével kapcsolatban jó támpontot ad, hogy a táblák darabja nagyjából 3 millió dollárba kerül.

Irány a csúcs

A kutatók természetesen nem saját szórakoztatásukra készítették el a kamerát, hiszen az a Chilében épülő új, következő generációs csillagvizsgáló központi eleme lesz. A Vera C. Rubin Obszervatórium a nagyjából 2700 méter magas Cerro Pachón hegy csúcsán épül és várja, hogy befogadhassa az amerikai laboratóriumban összeálló gigaszenzort.

A kamera a tervek szerint valamikor jövő év közepére kerülhet végleges állapotba, hogy onnantól kezdve tíz éven át kémlelhesse majd az eget. A csillagászok az új "csodafegyvertől" többek között jelentős előrelépést várnak a sötét anyag és sötét energia, a Naprendszer, a Tejút és általában a világegyetemben tapasztalható változások megértésében.

Piaci hírek

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.