Egy friss kutatás szerint 2022-ben csak az Egyesült Államokban 11 milliárd dollárt hoztak a nagy szolgáltatóknak a gyerekeket célzó reklámok, így nem is érdemes várni a közösségi platformok önszabályozására.

Már nem csak az ezzel foglalkozó kutatók, hanem helyenként a törvényhozók is vizsgálják a közösségimédia-platformok személyre szabott ajánlási algoritmusait, amelyek a túlhasználat felé terelhetik a gyerekeket. Bár nem ezeken a csatornákon célozták meg őket először reklámokkal, az online hirdetések azért különösen alattomosak lehetnek. A gyerekek és tinédzserek ugyan felismerik azokat, de a határt így is könnyen elmosódik az általuk keresett tartalom és a hirdetések között, ha utóbbiak megbízhatónak tartott közösségi hálózatokba ágyazva, hírességek ösztönzésével, személyre szabott tartalom mellett jelennek meg – idézi az AP News az amerikai gyermekorvosok szakmai szövetségének egy 2020-ban kiadott jelentését.

A hírügynökség ezzel kapcsolatban a Harvard T.H. Chan School of Public Health friss kutatásáról is beszámolt, ami azzal mutat rá közösségi média szabályozásának szükségességére, hogy megbecsüli a jelentős platformokat használó gyerekektől származó bevételeket. Becslésről van szó, hiszen maguk a közösségi szolgáltatók nem hozzák nyilvánosságra, hogy mennyit keresnek a kiskorúak bevonásával, de az eredmények mindenképpen azt mutatják, hogy a piaci cégek önszabályozására ebben az esetben sem érdemes építeni. A tanulmány szerint ugyanis 2022-ben a meghatározó közösségimédia-vállalatok csak az Egyesült Államokban több mint 11 milliárd dollárnyi reklámbevételre tettek szert a kiskorúakat célzó hirdetéseken keresztül.

Magától nem fog megváltozni a dolog

A kutatók által használt módszertan részletei itt olvashatók, a számításokból mindenesetre az látszik, hogy a YouTube és a Meta két szolgáltatása, az Instagram és a Facebook is milliárdos nagyságrendű bevételt húzott a 12 éves és fiatalabb felhasználóktól 959 millió, illetve rendre 801 és 137 millió dolláros forgalommal. A 13-17 éves felhasználók esetében magasan az Instagram vezetett 4 milliárd dollárral, amit a TikTok (2 milliárd dollár) és a YouTube (1,2 milliárd dollár) követett. Ugyanilyen érdekes, hogy 2022-ben a Snapchat összes hirdetési bevételének 41 százaléka származhatott a 18 éven aluli felhasználóktól, megelőzve ebben a tekintetben a TikTokot (35 százalék), a YouTube-ot (27 százalék) és az Instagramot (16 százalék) is.

A tanulmány készítői szerint a gyerekeket és serdülőket célzó, potenciálisan káros hirdetési gyakorlatokat a szabályozás és azon keresztül a technológiai cégek nagyobb átláthatósága szoríthatja vissza. Az AP News-nak a tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy a nagy platformok hiába tesznek ilyen irányú vállalásokat, ha azok nem valósulnak meg, mert elsöprő anyagi ösztönzőik vannak az érdemi lépések elodázására. Nem véletlen, hogy New York vagy Utah államokban 2023-ban már jogszabályokat fogadtak el a kiskorúak közösségimédia-használatának korlátozására, és nemrég az amerikai versenyfelügyelet is átfogó módosításokat javasolt a gyerekek online követését és a nekik szánt hirdetéseket szabályozó törvényben.

Közösség & HR

Csalóknak jöhet jól, hogy a ChatGPT még a nagyvállalatok címét is gyakran elhibázza

Egy információbiztonsági cég hívta fel a figyelmet arra, hogy a sokszor badarságokat tényként beállító chatbotokra való túlzott támaszkodás komoly lehetőségekkel kecsegteti netes bűnözőket.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.