A brit CLTR ajánlása szerint sürgősen orvosolni kellene az MI szabályozására vonatkozó tervek kritikus hiányosságait.

A Londonban működő Center for Long-Term Resilience (CLTR) egy független agytröszt, amelynek célja a globális ellenálló képesség javítása a szélsőséges kockázatokkal szemben, beleértve a megfelelő kormányzási és döntéshozatali folyamatok kialakítását is. A szervezet a biológiai biztonság vagy a kockázatkezelés mellett a mesterséges intelligencia területén is aktív, amit nemrég kiadott anyaga is jelez az Egyesült Királyság MI-szabályozásában lévő hiányosságok kezeléséről.

A dokumentum alapján 2014 óta már 10 ezernél is több olyan biztonsági esemény jelent meg a híradásokban, ami a telepített MI-rendszerekhez kapcsolódott. Mivel a technológia egyre mélyebb társadalmi integrációjával ezek száma és hatása is növekedni fog, a CLTR a biztonság szempontjából kritikus iparágakhoz hasonló megközelítést javasol, ahogy például a repülésben vagy a gyógyszeriparban is fellépnek a hatóságok az incidensbejelentésnek nevezett folyamat során.

A CLTR szerint az Egyesült Államok, Kína és az EU kormányzatainak álláspontja is megegyezik arról, hogy a jól működő incidensjelentési rendszer kritikus fontosságú lesz a mesterséges intelligencia szabályozásában, mivel ezen keresztül lehet gyors betekintést nagyrni a technológia hibáiba. A megvalósítás azonban kívánnivalókat hagy maga után, mint ahogy az Egyesült Királyság szabályozási tervei között is "aggasztó hiányosságokat" tapasztalnak ezen a téren.

Alapokra van szükség az építkezéshez

A jelentés felvázolja a kormányzat által létrehozott bejelentési rendszerek, a biztosított erőforrások és a szakértők bevonásának fő előnyeit is. Az első a már említett lehetőség a valós biztonsági kockázatok nyomon követésére a szükséges kiigazítások érdekében. A második a nagyobb horderejű incidensekre adott reakciók összehangolása és a kiváltó okok feltárása lenne, a harmadik pedig a nagyszabású jövőbeli károk, illetve a rájuk vonatkozó korai figyelmeztetések azonosítása.

Az AI News riportjában megszólaló szakértő szerint a CLTR jelentése a legjobb pillanatban érkezett: bár az MI-politika a gazdasági növekedés sarokköve, ez csak úgy működik, ha sikerül megfelelő védőkorlátokat biztosítani a kísérletezés lehetőségeinek túlzott beszűkítése nélkül. Az incidensjelentési rendszerek bevezetése ebben egy szükséges korai lépés lenne, ami hozzájárul az MI társadalmi előnyeinek kiaknázásához és a közbizalom megőrzéséhez is.

Biztonság

A SpaceX-re bízták a Nemzetközi Űrállomás kivégzését

A NASA az amerikai űrvállalattal építteti meg azt a járművet, amelynek segítségével ellenőrzött módon irányíthatják majd a platformot a Csendes-óceánba.
 
Bejelentési kötelezettségük elmulasztása, és a szabályoknak való sorozatos meg nem felelés komoly pénzbírságot vonhat maga után.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.