Korábban a héten Donald Tump rejtélyes bejegyzést tett közzé saját bejáratú közösség platformján. A Truth Social felületén egy "fontos bejelentést" lengetett be, ami alapján sokan például arra gondoltak, hogy alelnökjelöltjét jelenti be a következő választásra nemrégiben bejelentkező egykori amerikai elnök.
Mint csütörtökön kiderült, ennél egyszerre jóval jelentéktelenebb, egyben sokkal megdöbentőbb dologról van szó: a politikus egy NFT-s kártyakollekciót mutatott be, amelyek mindegyikén ő látható valamilyen epikus jelenetben. Az összesen 45 ezer példányban kiadott portfólióból bárki vehetett magának egy, a Polygon blokkláncára épülő nem helyettesíthető tokent, darabonként 99 dolláros áron.
Bár a bejelentéstől még a Trump-hívek többsége is kisebb sokkott kapott annak blődsége miatt, a Trump reklámbeszédében elhangzó "fenyegetés", miszerint érdemes iparkodni a vásárlással, mert mindegyik példány gazdára talál, igaznak bizonyult. A teljes készlet nagyjából 12 óra alatt elkelt.
Az ugyanakkor nem világos, hogy a befolyt 4,45 millió dollárból mennyi mehet végül a kampány támogatására. Az akciót szervező NFT INT állítása szerint a cég nincs a politikus, vagy bármelyik érdekeltsége tulajdonában, Trump mindössze a nevét és sajátos arculatát adta a kampányhoz. Utóbbit viszont valószínűleg nem ingyen, ezért vélhetően közvetve anyagi segítséget jelenthet a republikánus elnökjelöltségért folytatott küzdelemben.
Rosszkor szállt fel a vonatra?
Az sem teljesen világos, hogy Trump mennyire van tisztában azzal a légkörrel, ami mostanában kialakult az NFT körül. A digitális alkotások tulajdonjogának igazolására kitalált konstrukciót rendszeresen illetik kritikával olyan jelentős technológiai és gazdasági személyiségek, mint például Bill Gates.
De még ha valaki nem is hisz a Microsoft társalapítójának, a jellemzően idén elszaporodó botrányok és az ezektől nem teljesen függetlenül bezuhanó piaci adatok mindenképpen rávilágítanak a problémára. Az NFT-k adásvételére előszeretettel használt népszerű OpenSea kereskedelmi platform például januárban még 5 milliárd dolláros forgalmat bonyolított, ám ez júniusra 700 millióra, novemberre pedig 250 millióra csökkent.
Igaz, Trump szótárából hiányzik a lehetetlen kifejezés, így simán lehet, hogy egymaga szeretné egyenesbe hozni a Gates szerint a "nagyobb bolond elméletén" alapuló rendszert.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak