Tavaly szeptember közepén életbe lépett az EU második pénzforgalmi irányelve, a PSD2 (Payment Service Directive), a fintech cégek azonban egyelőre nem csaptak le a lehetőségre. Ennek elsősorban az az oka, hogy hiába készült el az Open API szabvány – a Berlin Group és a UK Banking Standard jóvoltából –, az értelmezése körül még mindig sok a bizonytalanság, amit részben az eltérő jogi értelmezések, részben a technikai iterációk okoznak – mondta Németh László, a K&H számlavezetés és bankkártya termékmenedzsment vezetője azon a sajtótájékoztatón, melyen a Számlázz.hu egy hónapja élesben működő Autokassza szolgáltatásának első tapasztalatait mutatták be. (A felkészületlenséget mutatja, hogy az MNB a közelmúltban 12 hónap haladékot adott az online kereskedőknek az erős hitelesítés bevezetésére, amit szintén a PSD2 követel meg.)
Több mint ezer vállalat már beszállt
A Számlázz.hu megkapta az ún. számlainformációs szolgáltató (AISP – Account Information Service Provider) engedélyt. Mivel AISP-ként csupán az ügyfelei folyószámla adatait használja fel a szolgáltatásaihoz, de számlákon lévő pénzeszközökkel nem végez tranzakciót, az egyszerűbb regisztrációs folyamaton esett át.
Az Autokassza ugyanis kizárólag a számlázási folyamat bizonyos odafigyelést és sok kézi munkát igénylő részét egyszerűsíti. Ha a Számlázz.hu ügyefele összeköti a K&H-nál vezetett számláját a szolgáltatásban létrehozott fiókjával, két plusz funkcióhoz jut. Ha egy kiállított számla ellenértéke beérkezik a bankszámlára, az online számlázó program automatikusan átállítja a számla státuszát kifizetettre, és e szerint rendezi. A másik lehetőség főleg az előfizetéseket kezelő vállalkozások és online kereskedők használhatják ki: ha az ügyfél előlegszámla alapján fizet, a rendszer automatikusan elkészíti a végszámlát, és igény szerint akár ki is küldi az ügyfélnek.
Ezzel a K&H szerint nagyobb számlamennyiség esetén akár napi több óra adminisztráció spórolható meg. Kökény Roland, a bank kkv szegmensért felelős marketingvezetője szerint egyértelmű siker, hogy a Számlázz.hu-t használó ügyfeleik közül már több mint ezren szinkronizálták a bankszámlájukat és a számlázó szolgáltatásban lévő fiókjukat. 99 százalékuk kkv, 85 százalékuk 300 millió forint alatti árbevételű, és többségben vannak a szolgáltató szektorban, főként az IKT iparágban tevékenykednek.
A marketingvezető szerint a szolgáltatást az is segíti, hogy valószínűleg nőni fog az online számlázás iránti érdeklődés. Idén július 1-étől ugyanis minden belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére kibocsátott számláról adatot kell szolgáltatni a NAV részére. (Korábban csak a 100 ezer forint áfaértéket elérő vagy azt meghaladó számlákat kellett beküldeni az adóhatóságnak.) Emiatt a számlán akkortól kötelezően fel kell tüntetni a partner adóalany belföldi adószámának első nyolc számjegyét is.
A bank több vasat tart a tűzben
Mint Németh elmondta, a K&H több irányba is elindult a PSD2 nyújtotta lehetőségek kiaknázásában. A Számlázz.hu-val már bevezetett együttműködés mellett már folyik a pilotja egy multibank megoldásnak, amely a több bankban számlát vezető ügyfeleknek segít egyben kezelni a pénzügyeiket. Ebben a K&H maga is TPP-ként (Third Party Provider) működik. A harmadik projekt pedig az Appspect nevű kereskedői kedvezmény program.
A bank egyébként saját folyamatait is gőzerővel digitalizálja. Horváth Magyary Nóra, a K&H kommunikációs igazgatója elmondta, több mint 600 ezer ügyfelük – az ügyfélkör 90 százaléka – rendelkezik biometrikus profillal. Eddig 25 belső folyamatot robotizáltak, ez több mint 10 millió részfeladat elvégzését vette le a munkatársak válláról.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak