A ZDI fel fog lépni azokkal a szoftvergyártókkal szemben, melyek rendre hibás biztonsági javításokat szállítanak. A szervezet szóvivője az okokról beszélt a SecurityWeeknek.

Szigorít a sérülékenységek nyilvánosságra hozatalán a Zero Day Initiative (ZDI). A sérülékenységbrókerként is működő, a független kutatókat és a szoftvergyártókat összekapcsoló, bug bounty programokat futtató szervezet bejelentette: ha a kutatóktól hibajavításban talált sérülékenységről kapnak bejelentést, drasztikusan rövidítik a javításra adott időt. Ha a sérülékenység kihasználása észlelhető vagy valószínűsíthető, annak a javítására kritikus hiba esetén a jövőben csak 30 napja lesz a gyártónak. Utána a ZDI publikálja az adott sérülékenységet, függetlenül attól, hogy elkészült-e hozzá a patch. (Korábban minden felfedezett biztonsági résre 120 nap volt a határidő a publikálásig.)

A patch-ekben talált kevésbé súlyos sérülékenységeknél is rövidültek a határidők. 60 napot kapnak a gyártók azoknak a hibáknak a javítására, melyek kritikus vagy súlyos besorolásúak ugyan, de a javítás nyújt némi védelmet. 90 nap lesz a nyilvánosságra hozatali határidő, ha nem várható az adott sebezhetőség azonnali kihasználása.

A ZDI a szigorítással azt szeretné elérni, hogy a gyártók jobb minőségű javításokat adjanak ki, és a korábbi gyakorlatukhoz képest sokkal átláthatóbban kommunikáljanak a biztonsági problémákról a felhasználóikkal.

Trehányak lettek a gyártók

A ZDI azzal indokolta közleményében a döntést, hogy tapasztalatuk szerint az elmúlt években aggasztóan romlott a hibajavítások minősége, és a cégek egyre inkább elhanyagolják a javításokkal kapcsolatos kommunikációt. Emiatt viszont a szoftvereket használó vállalatoknak erősen romlott a kockázatelemzési képességük, azaz képtelenek voltak jó becsléseket adni az IT-rendszereik kockázataira.

A SecurityWeek megkereste a nyilvánosságra hozatali szabályok módosításával kapcsolatban a ZDI-t. A cég szóvivője, Dustin Childs azt állította, hogy az elmúlt 18 hónapban drámai mértékben nőtt a hibás javításokhoz kapcsolódó beadványok száma. Ezek ráadásul olyan hibák, melyek kihasználása egyszerű.

A ZDI statisztikái szerint a bug bounty programok keretében általuk megvásárolt sérülékenységeknek már a 10-20 százalékát hibás patch-ekben találják a biztonsági kutatók. Már a ZDI hekkerversenyén, a Pwn2Own-on is egyre gyakrabban futnak bele olyan törésekbe, amelynél egy patch hibáját aknázták ki a versenyzők. A ZDI-nek viszont a nyilvánosságra hozatalon kívül nincs más eszköz a kezében, hogy rávegye a szoftvergyártókat a gondosabb munkára, mondta a szóvivő.

Ha valahol, itt valóban nem működik az automatizálás

A szóvivő szerint az egyik bűnös, hogy a szoftvergyártók automatizálják a sérülékenység-bejelentési folyamatot és a javítások tesztelését is, aminek az eredménye, hogy egyrészt elsikkadnak fontos információk, másrészt hibák maradnak a patch-ekben. Ez egyébként anyagilag sem kifizetődő: ha a patch nem javít egy biztonsági rést, mert hibás, szó szerint kétszer kell fizetnie ugyanazért.

A ZDI számos hasonló problémába futott bele a legnagyobb szoftvergyártók (Adobe, Apple, Cisco, Dell, Google, HP, Microsoft, Oracle, VMware) javításainál is. A vállalatok már nem is látják át, hogy milyen biztonsági kockázatokat rejtenek a hálózataik, és közben olyan hibák foltozására fordítanak rengeteg időt és pénzt, amit már javítottak, állítja Childs, aki szerint egy hiányos vagy hibás javítás nagyobb kockázatot jelent, mintha egyáltalán nem készülne javítás.

A ZDI szóvivőjének valószínűleg igaza van. Többször bebizonyosodott ugyanis, hogy a kiberbűnözők nagyon odafigyelnek a publikált sérülékenységekre, hogy a patch telepítéséig még gyorsan kihasználhassák. Joggal számíthatnak ugyanis arra, hogy a javításokat sok helyen csak némi késéssel telepítik – és egyébként is: ha telepítik, akkor sem feltétlen véd bármitől...

Biztonság

Arab MI-cégbe fektet a Microsoft

Redmondnak csillapíthatatlan az étvágya, ha MI-fejlesztésről van szó. Az OpenAI-ba tolt sok milliárd dollár után ezúttal másfél milliárdot áldoz az egyesült arab emírségekbeli G42-re.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.