Ha hihetünk a KPMG felmérésének, a vállalatok 85 százaléka már használ felhőszolgáltatást, de ez a biztonsági kiadások miatt egyre költségesebb.

Öt évvel ezelőtt a vállalatok 53 százaléka használt legalább egy publikus felhőszolgáltatást. Jelenleg arányuk 85 százalék – írja az Oracle megbízásából készített felhős kiberbiztonsági tanulmányában a KPMG, melyhez 450 informatikai szakember megkérdezésével készítettek felmérést. Egyelőre a szoftverszolgáltatás (SaaS – Software as a Service) a népszerűbb, ezt a publikus felhőt használó szervezetek fele használ, infrastruktúra-szolgáltatást (IaaS – Infrastructure as a Service) viszont csak a felük. Az IaaS-t használó cégek több mint 80 százaléka viszont egynél több felhős szolgáltatást használ.

Biztonság vs. bizalom

A tanulmány egy érdekes ellentmondásra mutat rá a felhőszolgáltatások biztonságának megítélésével kapcsolatban. A válaszadók 83 százaléka ugyanis ugyanolyan jónak, de inkább jobbnak (42 százalékuk valamivel jobbnak, 21 százalékuk sokkal jobbnak) ítélte a felhőszolgáltatások biztonságát, mint az on-premise rendszerekét.

A pozitív megítélés és a meglévő biztonsági szabályozások ellenére azonban tízből nyolc szervezet aggódik a munkavállalói együttműködés miatt. A válaszadók 40 százalékának pedig kifejezetten nagy kihívást jelent a kiberbiztonsági incidensek észlelése és kezelése a felhőben.

Ami a felhőben van, érzékeny adat

Az információbiztonsági szakemberek 90 százaléka a felhőben tárolt adatainak több mint felére érzékeny információként tekint. Éppen ezért szinte mindegyik felhőt használó szervezetnél (97 százalék) külön jóváhagyási szabályozásokat vezetett be a felhőben. Ezzel azonban a vezetők legfeljebb csak a hatóságokat tudják megnyugtatni, magukat nem: többségükben (82 százalék) ugyanis felmerült, hogy a munkavállalók nem feltétlenül tartják be a szabályokat.

Nagy kihívás a felhőben lévő adatok monitorozása és védelme is a válaszadók 40 százalékánál. Ugyanekkora azoknak a szervezeteknek az aránya, melyek dedikált felhőbiztonsági szakértővel igyekeznek orvosolni ezt a problémát. Összességében azonban mindössze 14 százalék képes hatékonyan elemezni és kezelni a biztonsági eseményekhez kapcsolódó adatok többségét (75-100 százalékát).

 

Infogram


A kibervédelemben az automatizált megoldások is egyre nagyobb szerepet kapnak, a válaszadók 84 százaléka használ ilyen védelmi eszközt. (Ez az automatizálást a zászlajára tűző Oracle-nek jó hír. Ugyanakkor ismerve a szállítói megbízásból készülő felméréseket, élhetünk a gyanúval, hogy a válaszadók körében felülreprezentáltak voltak az Oracle ügyfelei, sőt az isn elképzelhető, hogy azokon belül is a felhős ügyfelei.)

Sokban van a védelem

A kiberbiztonság biztosítása, a folyamatos védekezés egyre többe kerül. A megkérdezettek 89 százaléka számít arra, hogy vállalata a következő pénzügyi évtől többet költ majd kiberbiztonságra. Nagyon fontos megoldandó probléma mobilhasználat következményeinek kezelése. Ez ugyanis a válaszadók 36 százaléka szerint nehezíti az azonosítást és hozzáférés-kezelést.
Szintén költségnövelő tényező lehet a szabályozói környezet változása, például az EU egységes adatvédelmi rendeletének, a GDPR-nak (General Data Protection Regulation) az életbe lépése. A válaszadók 95 százaléka szerint az ilyen jellegű változások le kell követni a felhőstratégiával, és arra is hatnak, hogy a vállalatok mely szolgáltatók mellett döntenek.

Sokat segítene a helyzetet, ha létezne valamiféle egységes szabályozás a különálló infrastruktúrákra. Ennek hiányát a válaszadók 26 százaléka említette problémaként. 2015-ben ugyan megalakult a CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe), de a szervezet csak tagjai számára fogalmaz meg előírásokat. 2016-ban kötelezővé tette például egy adatvédelmi magatartási kódex alkalmazását. A kódex előírja például, hogy az európai adatközpontokban tárolt adatokhoz speciális védelmi biztosításokat kell nyújtania a CISPE-tagnak.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.