Az Intel és a Notebook.hu közös iskolakezdési akciójának keretében most kedvező áron lehet Optane memóriamodulokkal szerelt noteszgépekhez jutni. A promóció bejelentése kapcsán Farkas András, a Notebook.hu ügyvezető igazgatója, arról is beszélt, hogyan alakult át itthon a hordozható gépek szegmense a végfelhasználói vásárlások esetében.
Bár az adatok alapvetően a cég statisztikáira épülnek, a tendencia valószínűsíthetően a teljes piacot jellemzi. Ma már a vásárlók jellemzően a második, sőt akár harmadik noteszgépüket szerzik be, így tájékozottabbá váltak, hogy milyen feladatra milyen konfigurációt érdemes vásárolni. Ugyanakkor általánosan nőttek a vásárlói igények is: három éve az értékesített notebookok átlagára 120-140 ezer forint volt. Idén, az év eddigi eladásait nézve az átlagár 180-200 ezer forint között volt. Mint Farkas elmondta, volt olyan hónapjuk, amikor az átlagár erősen 200 ezer forint fölé is emelkedett.
Egyre többen vesznek gamer gépet
A belépő szintű modellek iránti kereslet visszaesett. Ugyanakkor a 300 ezer forintnál drágább gamer gépek forgalma közel megduplázódott a kereskedő cégnél az idén a tavalyi értékesítéshez viszonyítva. Jelenleg az eladott gépek 30 százalékát teszik ki ezek a konfigurációk. Azt, hogy a drágább gépek felé megy a piac, az ügyvezető szerint annak is köszönhető, hogy kedvező hitelkonstrukciókat kínálnak a gépvásárláshoz, ráadásul a hiteleket akár online is igénybe lehet venni.
Ma az átlag notebook valamilyen középkategóriás gép. A központi egység egy középkategóriás Intel Core (i3-i5) processzor. Leggyakrabban valamilyen 15 inches képernyőjű gépet választanak a vásárlók, és egyre nagyobb százalékában Windows 10-es operációs rendszerrel.
A gamer gépeket nem csak játékra vásárolják. Egyre többen kifejezetten munkához, képfeldolgozáshoz, videovágáshoz választják ezeket a típusokat a nagy videós teljesítmény miatt. Farkas szerint érdekes tendencia, hogy a hibrid gépek iránt nincs igazán nagy érdeklődés, minden tizedik vásárló választ ilyen gépet.
A vásárlók egeret, aztán hordtáskát, majd Office 365-öt vásárolnak leggyakrabban a géphez. Utóbbi minden bizonnyal összefügg a Windows 10-es a gépek terjedésével.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak