Jack Dorsey a Square-ben meglévő részesedését áldozza be azért, hogy a koronavírus utáni világ valamivel könnyebb legyen a hátrányos helyzetűeknek.

Bár a világjárvány ösztönözte a lépést, az eddigi legnagyobb magánszemélytől érkező felajánlás célja elsősorban nem a koronavírus leküzdése, hanem a már korábban is meglévő, de jelen helyzetben vélhetően csak fokozódó társadalmi egyenlőtlenségek enyhítése.

Egyetemes jövedelem és nők támogatása

Jack Dorsey neve itthon leginkább a Twitterrel kapcsolatban merül fel, de a még mindig csak 43 éves vállalkozó egy másik, komoly tényezővé fejlődő informatikai vállalat felépítésében is komoly szerepet vállalt. Utóbbiban, a mobil fizetési megoldásokra koncentráló Square-ben meglévő részvénycsomagja adja az alapját a mostani, összegében kiemelkedő felajánlásnak.

A Twitter elnök-vezérigazgatója egymilliárd dollárt szán a koronavírus-járvány okozta problémák azonnali, illetve hosszú távú kezelésére. Az erre a célra életre hívott szervezet, a Start Small nevet kapta, és a tevékenységével kapcsolatos információkat Dorsey teljesen transzparens módon, egy egyszerű Google táblázatban ígérte a nagyközönséggel megosztani.

Az első tétel már látható is a listán. 100 ezer dollár megy a Lonardo Di Caprio és az Apple-alapító Steve Jobs özvegye által alig pár napja életre hívott America’s Food Fund kezdeményezésre, amely a rászorulók élelmezését igyekszik megoldani az Egyesült Államokban. 

Ugyan Dorsey egyelőre nem kívánt terjedelemesebb nyilatkozatot adni a témában, twitteres bejegyzéseiből kiderül, hogy az azonnali feladatok és segítségnyújtás mellett olyan hosszabb távon eredményre vezető projektekben is gondolkodik, mint az alapjövedelem bevezetése, vagy éppen a nőket súlytó egyenlőtlenségek felszámolása például az oktatás területén.

A Twitter-vezér lépése minden szempontból jelentős. Egyrészt maga az egymilliárd dolláros összeg is kiemelkedőnek tekinthető, másrészt az sem mellékes tény, hogy ezzel Dorsey teljes vagyonának szűk 30 százalékát adakozta el jótékony célra.

Aktivizálódik a technológiai szektor

A koronavírus okozta súlyos problémákra reagálva a világon számos önkéntes felajánlás érkezik jómódú színészek, popsztárok és sportolók részéről, de a technológiai szektor fenegyerekei és nagyágyúi sem tétlenkednek, sőt...

Bill és Melinda Gates alapítványa például már februárban bejelentette, hogy 100 millió dollárt fordítanak a Covid-19 elleni küzdelemre. Jeff Bezos, az Amazon sokáig szűkmarkúsággal vádolt vezetője szintén 100 milliós felajánlást tett a Feeding America alapítványnak, amely szintén az amerikai éhezőket próbálja segíteni. Mark Zuckerberg a saját alapítványán keresztül és Facebookon futó kampányokkal is igyekszik kivenni a részét.

A személyes felajánlások mellett szintén nem elhanyagolható az informatikai vállalatok szerepvállalása sem. A nagy technológiai cégek sorra jelentik be több millió dollárra rúgó felajánlásaikat, illetve egyéb formában, például maszkok gyártásával, ingyenes szolgáltatások biztosításával, információk nyújtásával igyekeznek támogatni a kormányzatokat, egészségügyi szerveket, vagy közvetlenül a helyzet áldozatává vált embereket.

Piaci hírek

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.