Nemrég kellemetlen meglepetés érte a Darkhollow Academy című regénysorozat olvasóit, miután felfedezték, hogy a könyv egyik fejezetében benne maradt egy minden bizonnyal MI-generált szövegfoszlány: ebből úgy tűnt, hogy a Lena McDonald néven futó író nemcsak mesterséges intelligenciát használt a munkájához, de az MI éppen azt magyarázza neki, hogyan hajtotta végre egy szövegrész átírását egy másik szerző stílusában. Az esetről beszámolt a 404 Media is, ahol vásároltak egy példányt a könyvből, és már nem találták meg benne az "MI-törmeléket", de a hivatkozott részlet továbbra is ott virít a könyv Amazon-értékeléseiben és Goodreads-oldalán.
A lap összeállításából kiderül, hogy nem ez volt az első alkalom, amikor egy író a generatív MI alkalmazására utaló bizonyítékokat hagy maga után. Felidézik, hogy januárban egy másik romatikus regényben (K.C. Crowne) is ott maradt egy "íme a szövegrészed egy továbbfejlesztett változata" kezdetű leírás, februárban pedig egy harmadik ponyvában (Rania Faris) fedeztek fel néhány jótanácsot "itt van egy finomított változat" felütéssel – mindkétszer váratlanul, a könyv szövegébe ékelve. Az egyik fizikai kiadásban is megjelent, és a digitális változatból eltávolíthatták ugyan a kínos részleteket, de a nyomtatott formában nyilván nem volt rá lehetőség.
Átláthatóságot senki sem biztosít
Maguk az írók különböző módon reagáltak a 404 Media megkeresésére. Egyikük elítélte és etikátlannak nevezte az MI alkalmazását a szakmájában, a könyvében felfedezett szövegrészt egy MI-használó szerkesztő kézjegyének tartja, és nagyobb körültekintést ígért a jövőre nézve. Egy másik szerző elismerte, hogy alkalmanként ő is használ mesterséges intelligenciát az ötletelésre vagy az "írói blokk" leküzdésére, de hibának csak azt tartotta, hogy véletlenül az MI-promptot tartalmazó szöveget töltötte fel. Ehhez azért hozzátette, hogy már az MI-eszközök megjelenése előtt is sikeresen publikált, és minden sztorija alapvetően saját kútfőből származik.
A cikk szerint azonban a fentiek csak a legfrissebb, idei példák, hiszen már az sem titok, hogy egyre több könyvkiadó veszi igénybe valamilyen formában a mesterséges intelligencia segítségét. Az Amazont is elárasztotta a "mesterséges intelligencia által generált szemét", sőt a könyvtárakban is felbukkantak az MI-vel gyártott, nem létező szerzőknek tulajdonított könyvek. Az Amazon Kindle tartalmi irányelvei egyébként csak az MI-vel létehozott tartalom jelölését írják elő, az MI-eszközökkel támogatott munkáét nem. Marad tehát az olvasók önszabályozása, de az egyik érintett író szerint ez pillanatok alatt az ellene irányuló online zaklatási hullámmá változott.
Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból
Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.
Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?
A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak