Az olvasók legutóbb egy fantasy regényen háborodtak fel, amelynek szövegében véletlenül benne maradt egy másik író stílusának másolásáról szóló MI-prompt.

Nemrég kellemetlen meglepetés érte a Darkhollow Academy című regénysorozat olvasóit, miután felfedezték, hogy a könyv egyik fejezetében benne maradt egy minden bizonnyal MI-generált szövegfoszlány: ebből úgy tűnt, hogy a Lena McDonald néven futó író nemcsak mesterséges intelligenciát használt a munkájához, de az MI éppen azt magyarázza neki, hogyan hajtotta végre egy szövegrész átírását egy másik szerző stílusában. Az esetről beszámolt a 404 Media is, ahol vásároltak egy példányt a könyvből, és már nem találták meg benne az "MI-törmeléket", de a hivatkozott részlet továbbra is ott virít a könyv Amazon-értékeléseiben és Goodreads-oldalán.

A lap összeállításából kiderül, hogy nem ez volt az első alkalom, amikor egy író a generatív MI alkalmazására utaló bizonyítékokat hagy maga után. Felidézik, hogy januárban egy másik romatikus regényben (K.C. Crowne) is ott maradt egy "íme a szövegrészed egy továbbfejlesztett változata" kezdetű leírás, februárban pedig egy harmadik ponyvában (Rania Faris) fedeztek fel néhány jótanácsot "itt van egy finomított változat" felütéssel – mindkétszer váratlanul, a könyv szövegébe ékelve. Az egyik fizikai kiadásban is megjelent, és a digitális változatból eltávolíthatták ugyan a kínos részleteket, de a nyomtatott formában nyilván nem volt rá lehetőség.

Átláthatóságot senki sem biztosít

Maguk az írók különböző módon reagáltak a 404 Media megkeresésére. Egyikük elítélte és etikátlannak nevezte az MI alkalmazását a szakmájában, a könyvében felfedezett szövegrészt egy MI-használó szerkesztő kézjegyének tartja, és nagyobb körültekintést ígért a jövőre nézve. Egy másik szerző elismerte, hogy alkalmanként ő is használ mesterséges intelligenciát az ötletelésre vagy az "írói blokk" leküzdésére, de hibának csak azt tartotta, hogy véletlenül az MI-promptot tartalmazó szöveget töltötte fel. Ehhez azért hozzátette, hogy már az MI-eszközök megjelenése előtt is sikeresen publikált, és minden sztorija alapvetően saját kútfőből származik.

A cikk szerint azonban a fentiek csak a legfrissebb, idei példák, hiszen már az sem titok, hogy egyre több könyvkiadó veszi igénybe valamilyen formában a mesterséges intelligencia segítségét. Az Amazont is elárasztotta a "mesterséges intelligencia által generált szemét", sőt a könyvtárakban is felbukkantak az MI-vel gyártott, nem létező szerzőknek tulajdonított könyvek. Az Amazon Kindle tartalmi irányelvei egyébként csak az MI-vel létehozott tartalom jelölését írják elő, az MI-eszközökkel támogatott munkáét nem. Marad tehát az olvasók önszabályozása, de az egyik érintett író szerint ez pillanatok alatt az ellene irányuló online zaklatási hullámmá változott.

Közösség & HR

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.