Ilyesmire eddig nem volt példa, a rendszer ráadásul a megfelelő betanítás után a másodperc töredéke alatt generálja a részletes háromdimenziós modelleket.

Az Nvidia vállalati blogján közzétett bejegyzés szerint a társaság olyan mesterséges intelligenciát fejleszt, amely egy kétdimenziós felvétel alapján képes megalkotni egy kiválasztott tárgy részletes, háromdimenziós modelljét. A DIB-R (differentiable interpolation-based renderer) nevű rendszer a bejelentés alapján a legelső olyan MI, amely sikeresen megoldotta ezt a feladatot. Ráadásul átlagosan kevesebb mint egy tizedmásodperc alatt elkészül a 3D-s modellekkel, ami az Nvidia szerint alkalmassá teszi az autonóm robotok területén való felhasználásra.

A tizedmásodperces teljesítményt természetesen minden esetben megelőzi a rendszer betanítása, ami nagyjából két napot vesz igénybe az objektumok egyes típusainak esetében. Ha például madarakat ábrázoló fotókat dolgoznak fel a rendszerben, akkor a későbbiekben a mesterséges intelligencia már villámgyorsan lemodellezi az olyan fajta madarakat is, amelyekkel korábban nem találkozott, jó közelítéssel megbecsülve azok alakját, színét vagy felületét.

Emberek megfigyelésére is kiválóan alkalmas

Ez a képesség mások mellett az önműködő robotok könnyebb tájékozódásában lehet hasznos a háromdimenziós közegben, de olyan alkalmazások előtt is megnyitja az utat, mint amilyen mondjuk a fényképek alapján rekonstruált virtuális környezetek felfedezése lenne az emberi felhasználók részéről, vagy akár egy régi fényképfelvétel 3D-s leképzése és megjelenítése. Ilyesmire persze már eddig is volt lehetőség, amennyiben rendelkezésre álltak a tárgyakról különböző nézetből készített képek, de érdemes újra kiemelni, hogy az Nvidia technológiája mindezt egyetlen kétdimenziós fotó alapján biztosítaná.
 

Az MI renderelt modellje egy madár fotója alapján (forrás: blogs.nvidia.com)

 

A modellt ezen a héten debütál a vancouveri NeurIPS konferencián, ahol részletesen bemutatják az új grafikai eszköz működését, illetve lehetséges alkalmazásait a robotikában, az önvezető járművek fejlesztésében vagy akár a biztonsági kamerarendszerek hatékonyságának javításában. Ez utóbbi a már megszokott módon rávilágít a friss technológia egy ijesztő vetületére is, hiszen így az arcfelismerő vagy más azonosító megoldások terjedésével elvileg még pontosabban lehet majd belőni, hogy ki sétált el a kamerák előtt.

A közleményben Jun Gao, az Nvidia egyik kutatója magyarázza el, hogy első ízben lesz lehetőségünk gyakorlatilag bármilyen 2D-s felvételből kinyerni a felvétel tárgyának releváns 3D-s tulajdonságait. A PyTorch gépi tanuló keretrendszerre épülő DIB-R egyébként a Kaolin, az Nvidia 3D-s mélytanuló PyTorch könyvtának része, amelynek célja, hogy felgyorsítsa a mélytanuló rendszerek kutatását. Az Nvidia kutatócsapata ma már több mint 200 szakemberből áll világszerte, és oylan területekre fókuszál, mint az MI, a gépi látás, az autonóm járművek, a robotika vagy a grafikus megjelenítés.

Cloud & big data

Adott egy kiadós pofont a biztonsági hibajelentéseknek az MI

A nyílt forráskódú projekteknél, ahol a kódot gyakran önkéntesek tartják karban, hatványozottan jelentkeznek az új helyzet negatívumai.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.