A Szegedi Tudományegyetem látta vendégül a VISZ Védőháló címmel szervezett konferenciáját.

A helyszín szinte adja a témát is, mondta a Vezető Infromatikusok Szövetségének elnöke, Fritsch Róbert a szervezet Védőháló című őszi konferenciáján, melynek a Szegedi Tudományegyetem adott (SZTE) otthont. A vállalatok számára ugyanis ma a legnagyobb kihívás a szakemberhiány. A konferencia előadásai is igyekeztek a probléma különböző aspektusait bemutatni. (A helyszínválasztásnak utólag aktualitást adott az is, hogy az egyetemen – pontosabban elődjén, a József Attila Tudományegyetemen – szerzett diplomát Karikó Katalin.)

A sort Fekete Csaba, az egyetem informatikai és szolgáltatás igazgatója kezdte azzal, hogy bemutatta az informatika szerepét az oktatásban. Mint mondta, több ezer oktató és több tízezer hallgató igényeit kell folyamatosan kiszolgálni. De az informatikai igazgatósága biztosítja a technológiai hátteret az egyetem Szent Györgyi Albert Orvostudományi Karához tartózó kórházak számára is.

Mint Fekete mondta, az informatikai igazgatóság stratégiai feladata az IT-közmű teljes körő biztosítása, a compliance garantálása, valamint az adatvagyon menedzselése is. Ezek a feladatok szorosan összekapcsolódnak. Az egyetemi IT működése ugyanis gyárszerű (az informatikai igazgató szerint: tudásgyár), ahol integrált folyamat- és ügyfélközpontúságra kell törekedni.

Az egyetem átfogó digitális transzformációs programját a Microsoft módszertana alapján vitték végig. Az alapot a modern munkakörnyezet, a nagy kapacitású kiszolgáló rendszerek, a biztonság stb. adja, és erre épülnek a magasabb szintű szolgáltató funkciók. Ez alapján építették fel az egyetem egységes informatikáját, lebontva az egyes karok "silóit". Az alapot többek között egy 1500 CPU-s magánfelhő és egy 2 petabájt kapacitású storage-rendszer adja. De ide tartozik egy 3000 AP-s wifihálózat is, amit folyamatosan bővítenek.

A szolgáltatások között pedig a szokásos CRM vagy elektronikus ügyintézés mellett olyanokat is kialakítottak, melyek az adatvagyon piaci értékesítését segítik. Ilyen például az az egészségügyi adatvagyon, melyet már nem nyers formában, hanem előfeldogozottan tudnak értékesíteni piaci szereplőknek.

A Fekete Csabát követő előadók is az oktatás témájához kapcsolódtak. Leveli András, az LSK Hungária termékfejlesztési és üzletfejlesztési igazgatója például az oktatásban használt interaktív kijelzők adatvédelmi szolgáltatásait, valamint az Exchange-alapú felhasználóazonosítás integrációs lehetőségeit mutatta be. A teremfoglalási rendszerüket például a felsőoktatásban használt Neptunnal is össze lehet kapcsolni, hogy egyszerű legyen az órán való részvétel ellenőrzése.

Tudás rövid szavatossági idővel

Détári István (Training360) azt vázolta fel, hogy milyen szerepe van a felnőttképzésnek ma. Amellett, hogy az IT tudásintenzív iparág, a tudás szavatossági ideje meglehetősen rövid, ráadásul a tudásszerzés módszertana is gyorsan változik. Ezzel tisztában vannak az IT-szakemberek is. Hivatkozott egy saját felmérésre, ami szerint mindössze az informatikai szakemberek 1 százaléka mondta azt, hogy nem akarja képezni magát. 60 százalékukat viszont motiválja, ha tanulhatnak, fejlődhetnek. A válaszadók harmadát még csak ösztönözni sem kell erre, ők akár saját forrásból is hajlandók finanszírozni tudásuk bővítését.

A vállalatoknak érdemes igazodniuk a 10 százalékos ökölszabályhoz, mondta Détári: egy alkalmazott munkaidejének legalább 10 százalékát (kb. évi 20 munkanap) kell a továbbképzésére fordítani ahhoz, hogy tudása legalább szinten maradjon. Ez költségben nagyjából egy havi fizetést jelent.

A módszereket tekintve nagy a szabadság. Egyre hatékonyabbak az e-learning tanfolyamok (ezek a tananyagok később tudástárként is hasznosíthatók), lehet többcsatornás (online, hibrid) oktatást is szervezni, de a soft skillek fejlesztésénél csak a helyszíni, személyes részvétellel zajló képzések hatékonyak. A felmérés szerint egyébként rendkívül népszerűek a mobil felületen elérhető oktatási anyagok, a válaszadók 96 százaléka mondta azt, hogy szívesen tanul ilyenekből.

A konferencia "A hallgatóság közbeszól" című kerekasztalokkal folytatódott, ahol a konferencia résztvevő kis csoportokban beszéltek át aktuális problémákat többek között képzési, munkahely-váltási, projekmenedzsment, felhőmigrációs és kiberbiztonsági témában.

Közösség & HR

Beköszöntek a kínai hekkerek az amerikai pénzügyminisztériumba

Peking rögtön visszautasította a vádakat, az elemzők szerint azonban a legújabb támadás is a Kínához köthető csoportok műveleti mintáját követte.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.