Az IDC a globális IT-kiadások közel 3 százalékos visszaesését jósolja. Idén szinte minden iparág kevesebbet költ, mint tavaly. A hardverszállítóknak különösen nehéz évük lesz.

Az amerikai piackutató most úgy látja, hogy szinte nem lesz olyan iparág, amely ne fogná vissza IT-költéseit idén a globális járványhelyzet miatt. A szakemberek éves szinten 2,7 százalékos visszaesést valószínűsítenek egy friss elemzés szerint. Az ok nagyon egyszerű: a vállalatok kevesebb forrásból kevesebbet költenek az IT-ra is. A járvány nyomán kialakuló válság ugyanis minden iparágra kihat, bár kétségtelenül nem egyforma mértékben.

A kutatók azonban arra is figyelmeztetnek, hogy a helyzet – így az előrejelzés helyessége is – gyorsan változhat, hiszen a kormányok is próbálják újabb és újabb intézkedésekkel csökkenteni a negatív piaci hatásokat. Ezzel együtt az IDC a teljes piacra vonatkozóan fenntartotta április elején kiadott előrejelzését.

 
IDC IT-spendig forecast 2020
Infogram


Lenullázódó és kitartó szektorok

Világszerte a vendéglátás és az idegenforgalom – meg az ezekhez kötődő egyéb iparágak (utasszállítás, személyi és konzumer szolgáltatások stb.) – szenvedik meg legjobban a válságot. A szegmens összességében idén 5 százalékkal költ kevesebbet IT-ra, mint tavaly. Az IT-szállítók szempontjából szerencsés, hogy mind a személyszállítás, mind a idegenforgalomhoz kötődő konzumer szolgáltatások piaca viszonylag kicsi az IT-kiadások szempontjából.

Ennél jóval nagyobb falat, éves szinten együttesen közel 400 milliárd dollár a diszkrét, valamint a folyamatgyártás IT-piaca. Mivel azonban a válság ezt a szektor sem kerülte el, az itt várható 3 százalékos kiadáscsökkentés már nagyon fog fájni a vállalati megoldások szállítóinak.

Ahhoz, hogy csak 2,7 százalékos legyen a visszaesés, az is kell, hogy bizonyos, a válságnak ellenállóbb szektorokban még nőjenek is az IT-költések. Az IDC szerint ilyen lehet a kormányzati szektor (állami/szövetségi és önkormányzati egyaránt). Hasonlóképpen növekedést vár a piackutató az egészségügyi és a telekommunikációs szektorban. Ez mindkét szektornál kismértékű lesz, mivel többnyire a járvány generálta igények kielégítésére korlátozódik. Ami még jelentősebb növekedést produkál, az a szakmai szolgáltatások szegmense, ahol a kutatók a legnagyobb növekedést várják: 1,7 százalékot a tavalyi szinthez képest.

A helyzet úgy összegezhető, hogy a digitális alapon működő vagy kritikus szolgáltatásokat nyújtó iparágak valamilyen mértékben növelik, míg a fizikai termékekre és/vagy személyes jelenlétre támaszkodó iparágak vagy a luxusszolgáltatások csökkentik a kiadásaikat – mondta az IDC területért felelős kutatási alelnöke, Jessica Goepfert.

Az alelnök azonban arra is figyelmeztet, hogy nem lehet a járványveszély elmúltával gyors visszapattanásra számítani. Azok az iparágak, melyek a teljes leállás közelébe kerültek, és emiatt rengeteg embert bocsátottak el, lassan fognak magukra találni, így technológiára is még jó ideig kevesebbet költenek majd, mint azok a szektorok, melynek szereplői képesek voltak legalább részben fenntartani a normális működésüket.

Ezt a helyzetet az IT-szállítóknak is kezelniük kell – mondta Goepfert –, például nagyobb energiákat kell fordítaniuk azon szegmensek igényeinek a kiszolgálására, melyek rugalmasan tudták kezelni a válságot.

A kicsik minden fillért megnéznek

Ha a vállalatméretet nézzük, az látszik, hogy a kicsiket viseli meg leginkább a válság. A 10 alkalmazottnál kevesebbel dolgozó mikrovállalkozások kiadásai 4,9 százalékkal, a kisvállalkozásoké (10–99 alkalmazott) 2,7 százalékkal csökken idén. Ezzel szemben a nagyobb vállalatok (mind a 500–999, mind az 1000+ alkalmazottat foglalkoztatók) csupán 1 százalékkal költenek kevesebbet IT-ra, mint tavaly. Ez nagyjából 17 milliárd dollár bevételkiesést jelent a szállítóknak.

 
Statista: IT spending 2020
Infogram


Ami az eszközöket illeti: a hardvergyártóknak lesz a legrosszabb. A hardverkiadások várhatóan több mint 5 százalékkal csökkennek, mert a vállalatok felfüggesztik a rövid távú infrastrukturális beruházásaikat. Az informatikai szolgáltatások és az üzleti szolgáltatások kevésbé esnek vissza, ezek ugyanis sok esetben beágyazódtak a vállalatok üzletkritikus folyamataiba. Az ilyen szolgáltatásokat lemondani jelentős üzleti kockázat. A szoftvervásárlási kedv viszont közel 2 százalékkal nőhet. Elsősorban kollaborációs, valamint a tartalom- és munkafolyamat-kezelő alkalmazásokba fektet sok cég, hogy egyáltalán fenn tudja tartani a működését.

Piaci hírek

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.