Egyes becslések szerint a generatív mesterséges intelligencia környezeti terhelése annál is sokkal súlyosabb lehet, mint amilyennek tűnik, mivel az átláthatóság egyelőre nem az erőssége az ágazatnak.

A generatív mesterséges intelligenciával összefüggő környezeti terhelés minden bizonnyal annál is súlyosabb, mint amit biztosan tudhatunk róla. A Guardian tavaly ősszel közölt elemzése alapján például a big tech vállalatok hiába tesznek lépéseket (és fogalmaznak meg jól csengő célokat) az üvegházhatású gázok kibocsátásával kapcsolatban, mivel a mesterségesintelligencia-technológiák térnyerése egyszerűen kezelhetetlen energiaigénnyel jár, így a szolgáltatók elsősorban a ködösítésben jeleskednek, ami a technológiai forradalmat hajtó adatközpontok valódi költségeit illeti.

A lap szerint 2020 és 2022 között a Google, a Microsoft, a Meta és az Apple saját tulajdonú adatközpontjainak valós kibocsátása 7-8-szorosa lehetett a hivatalosan jelentett értékeknek, miközben a legnagyobb kibocsátó, az Amazon (AWS) esetében az adatközpont-specifikus adatok elkülönítése önmagában is problémát jelent. Ahogy a The Register riportjából is kiderül, a hyperscale üzemeltetők mindegyike kreatív elszámolási gyakorlatokat folytat, ahogy mondjuk a megújulókra vonatkozó tanúsítványokat beilleszti a számításaiba, az AWS-ről viszont egyáltalán nincsenek specifikus adatok.

Az Amazon összes kibocsátásáról tehát hozzáférhető bizonyos információ, de ezekben az AWS környezeti hatásai nincsenek külön kibontva. Ahogy a The Registernek nyilatkozó elemző is felhívja rá a figyelmet, a részletekbe a többiek sem igazán mennek bele, de saját jelentései szerint az Amazon összes kibocsátása 2021 óta csökken. Kérdés, mennyire életszerű, hogy a világ toronymagasan legnagyobb felhőszolgáltatójának sikerült visszafognia a kibocsátását, miközben a Microsofté közel 30 százalékkal nőtt 2020 óta, a Google pedig 48 százalékos növekedésről számolt be a 2019-es szinthez képest.

A szabályozók most sem a sebesség megszállottjai

Ahogy az összeállításból kiderül, ugyanilyen problémás, hogy az Amazon sem tesz különbséget a közvetlen, a vásárolt villamos energiával összefüggő, illetve az első két kategóriába nem sorolt szennyezés között, és bizonyos mennyiségű szén-dioxid-kibocsátást ellensúlyoz ugyan a vele egyenértékű megújuló energia vásárlásával, de a gyakorlatban senki sem feszül meg a szóban forgó tanúsítványok ellenőrzéséért. Ez a Canalys munkatársa szerint évek óta frusztrálja a fenntarthatóságra fókuszáló ügyfeleket, de a közzétételek hiánya egyelőre csak az EU-s AWS-ügyfeleknél lesz tényleges probléma.

Az Európai Unióban a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati jelentéstételről szóló irányelv (CSRD) közelmúltbeli elfogadása ugyanis azzal jár majd, hogy az Amazon egyre több megrendelője és partnere várna majd átláthatóbb kibocsátási adatokat a szolgáltatótól, amely a megfelelőségi hiányosságok miatt üzletet veszíthet Európában. Az Egyesült Államokban azonban elakadtak a hasonló intézkedések bevezetésével: bár tavaly márciusban egységes klímavédelmi közzétételi szabályokat hoztak a tőzsdei cégekre vonatkozóan, azokat az érintettek rögtön meg is támadták és felfüggesztették a bíróságon.

A környezeti terhelés a mesterséges intelligencia kielégíthetetlen étvágya miatt amúgy is egyre súlyosabb lesz: a Wired már tavaly arról írt, hogy egészen obszcén vízmennyiséget igényel az MI-modellek képzését és üzemeltetését végző adatközpontok hűtése, ami annál is pazarlóbban működik, mintha a háztartásokban mindenki nyitva felejtené a csapot. A csatornába visszafolyatott vizet ugyanis kivontuk, majd rögtön vissza is juttattuk a rendszerbe, de az adatközpontok elpárologtatják a légkörbe, ahonnan egy jó évig nem is jut vissza a számunkra legfontosabb felszíni- és talajvizekbe.

Piaci hírek

Úgy épül a salvadori bitcoin-mennyország, ahogy az várható volt

Miután egészen nyilvánvalóvá vált, hogy nem volt a legnagyobb ötlet hivatalos fizetőeszközt csinálni a bitcoinból, Salvadorban még jobban rálépnek a gázra.
 

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Mit tartogat a jövő ebben a rendkívül dinamikusan fejlődő környezetben?
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.