Az MIT (Massachusetts Institute of Technology) tanárai és posztdoktori ösztöndíjas kutatói alapította startup, az Elemind állítja: megtalálta a gyors elalvás kulcsát, amihez nem kell különböző drogokkal (értsd: hatással bíró anyag) tömni magunkat. Olyan EEG (elektroenkefalogram) fejpántot fejlesztettek, amely a zűrös napok után is hatékonyan lassítja viselője agyműködését az agyhullámaihoz igazodó akusztikus stimulációval.
Az eddigi eredmények biztatóak. A nehéz elalvás problémájával küzdőknél 30 perces stimuláció 10-15 perccel csökkentette az elalváshoz szükséges időt. A sikeres laboratóriumi kísérletek után idén nyáron szélesebb körre is kiterjesztették a tesztelést, hogy a korai felhasználóktól visszajelzéseket gyűjthessenek a termék finomításához, továbbfejlesztéséhez.
Mint az Elemind vezetője, Meredith Perry egy interjúban elmondta, olyan alvássegítő eszközt szerettek volna készíteni, aminek nincs mellékhatása. Szerinte a fejpántjuk nem csak az alvászavarral küzdőket érdekelheti. Használhatnák például a gyermeket váró vagy szoptató anyák, de a sokat utazó üzletemberek is, akiknek segíthet a jetlag gyors leküzdésében.
Az alapítók mögött komoly kutatói múlt áll (van köztük olyan, aki 15 éve az MIT polgára, ez idő alatt szerzett négy diplomát és mesterséges intelligenciából PhD-t). Az alvássegítő fejpánt ötlete egy közös kutatás során merült fel: az agy és a test valós idejű biológiai oszcillációinak noninvazív mérésén dolgoztak. Ennek során ismerkedtek meg mélyebben az agy modulálására szolgáló módszerekkel.
Az Elemind fejpántja is egy stimuláló eszköz: mér valamilyen változót, majd azt valamilyen ingerrel megpróbálja módosítani a kívánt irányba.
A kulcsszó a "noninvazív"
Az agy stimulálásának lehetősége régóta ismert. A közelmúltban a Bitport is beszámolt egy olyan önvezérlő agyi pacemakerről, amely a neurodegeneratív betegségekben szenvedők életminőségét javíthatja. Ezeket azonban a legtöbb esetben invazív módon kell alkalmazni, azaz be kell ültetni az agyba. A kockázatos műtétet pedig valószínűleg senki sem vállalná csak azért, hogy könnyebben leküzdje a jetlaget. A Elemind alapítói azonban kutatásaik során kiderítették, hogy a koponyán kívülről érkező elektromos stimuláció is hatásos bizonyos zavarok, például az esszenciális tremor szindróma okozta remegés csökkentésére.
A kutatók azt szerették volna bebizonyítani, hogy a módszer kevésbé szabályozott térben is működik. Kísérleti terepnek választották az alvást. Kifejlesztettek egy olyan rendszert, amely egy olyan agyi impulzust befolyásolt, amely az álmatlanság esetén intenzívebbé vált. Ez lett aztán az Elemind fejpántjának az alapja.
A fejpánt tartalmaz egy EEG-t, amely méri az agyhullámokat. Az adatokat egy speciális szabadalmaztatott algoritmussal feldolgozzák, ami kimenetként az adatokkal összhangban dinamikusan változó hangimpulzust generál. A hangot egy ún. bone conduction driver juttatja az agyba. Amikor pedig a készülék érzékeli, hogy viselője elaludt, a hang fokozatosan elhalkul.
A módszer elméletei alapja egyébként egy feltételezés, amit úgy tűnik, a gyakorlat igazolt: a lejátszott hangok olyan választ váltanak ki az agyban, amely a hallókéregről átterjed más területekre, és azokat mintegy megzavarva "elcsendesedésre" készteti, azaz csökkenti azok aktivitását.
Az Elemind szerződést kötött nyolc egyetemmel, ahol a fejpánt (és a hozzá kapcsolódó algoritmus) további alkalmazási lehetőségeit vizsgálják. Például hogy használható-e az Alzheimer-kór tüneteinek enyhítésére vagy a memória javítására. A fejpánt és a hozzá tartozó mobil app az Elemindnél előrendelhető.
(Illusztráció: Elemind)
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak