Ami a Mindent vagy semmitben évekkel ezelőtt összejött, az most nem sikerült a mesterséges intelligenciát trenírozó kutatóknak. A vitázás területén egyelőre marad a humán felsőbbrendűség.

Az IBM-nél nem ma kezdték el ledönteni az emberiség szobrát. 1997-ben a 20 millió dollárból kifejlesztett Deep Blue legyőzte a regnáló sakkvilágbajnokot. Garri Kaszparov skalpjának begyűjtése után eltelt pár év, de 2011-ben újabb mérföldkőhöz érkeztek a kutatók, amikor Watson, a cég szuperszámítógépe maga mögé utasította a Jeopardy! kvízjáték (nálunk Mindent vagy semmit néven futott) két rekorder játékosát. A triplázásra viszont egyelőre várni kell, mert érvelési párbajban egyelőre marad az emberi uralom.

A téma óvodás, a feladat összetett volt

Az Egyesült Államokban különösen nagy hagyománya van az érvelési versenyeknek. Ezek lényege, hogy egy adott témában a két fél ellentétes álláspontot képviselve igyekszik meggyőzni a maga igazáról a közönséget, vagy zsűrit. Az IBM a héten tartja San Franciscóban az éves Think Conference rendezvényét, ahol egy ilyen megmérettetésnek is teret adtak. A csizma úgy került az asztalra, hogy a versenyzők egyike a vállalat Project Debaternek elnevezett algoritmusa volt.

A női hanggal megáldott mesterséges intelligencia fejlesztése több hónapja zajlik, de magát a témát ugyanúgy csak 15 perccel a kezdés előtt kapta meg, mint humán ellenfele, a sokszoros bajnok Harish Natarajan. A vita tárgyát egyébként az óvodai oktatás állami támogatása jelentette. Első körben 4-4 perc jutott az álláspont érveinek felsorolására, majd ugyanekkora időkeretben lehetett ízekre szedni az ellenfél korábban elhangzott gondolatait. A verseny végül egy 2-2 perces záróbeszéddel ért véget.

 

 

Az egész produkció megtekinthető a fentebbi videóban, és akit kicsit is érdekel a téma, mindenképpen tegye is meg. Miss Debater mondatai ugyanis meglepően összeszedett, koherens beszédet alkotnak. Ugyan így is gépiesnek hat, ahogy a különböző forrásokból összeollózott mondatok egymásra épülnek, de a kutatók munkája egyértelműen dícséretet érdemel. Győzelmet azonban nem, hiszen az emberiség bajnoka végül meggyőző fölénnyel nyerte a megmérettetést.

Sokrétű tudást igényel

A győztes egyébként a vitát megelőzően már kifejtette, hogy ez a fajta megmérettetés valószínűleg nehezebb lesz a gépnek, mint például góban, vagy videojátékokban megverni az emberiség legjobbjait. Az érvelési párbaj három lényeges képességet igényel. Az első, a témával kapcsolatos információk begyűjtése és feldolgozása kifejezetten jól megy a számítógépes algoritmusoknak. A másik kettő, nevezetesen a komplikált érvelés tiszta, strukturált, közérthető formába öntése, illetve a közönség meggyőzésére bevetett trükkök (nyelvhasználat, érzelmek, retorikai elemek, gyakorlati példák stb.) használata már távol esik a gépi megközelítéstől.

A párbajt követő beszélgetésben Harish Natarajan azért elismerte, hogy sok szempontból meglepte az, amit és ahogy ellenfele mondott. És igaz, hogy most ő bizonyult jobbnak, de idővel valószínűleg mindhárom említett területen felénk fognak kerekedni az algoritmusok. Utóbbiról talán vitatkozni sem érdemes.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.