Bár még a szavazatokat csütörtökön is javában számolják, a tőzsde megmutatta, kiket tart az események egyértelmű győztesének: a nagy techcégeket.

Az amerikai elnökválasztásnak az ország súlyából, hatalmi pozíciójából adódóan óriási hatása van a világ politikai, gazdasági folyamatainak alakulására. Az egyelőre még mostanra sem dőlt el, ki vezetheti az Egyesült Államokat a következő négy évben, ám úgy tűnik, hogy van egy szektor, ahol az annyira nem is lényeges. A technológiai óriásvállalatok papírjai ugyanis a hullamzó erőviszonyok és a bizonytalanság ellenére folyamatosan erősödtek az urnák zárását követő időszakban.

Teljes gőzzel

Szerdán alapvetően pozitív hangulat uralkodott az amerikai tőzsdéken, de a jobbára felfelé araszoló részvények között is kiemelkedett a big tech cégek teljesítménye. Miközben a széles körből merítő Dow Jones 1,3 százalékkal gazdagodott, a túlnyomórészt technológiai vállalatok papírjait tömörítő NASDAQ index 4,5 százalékot erősödött. A tegnapi ralihoz a Facebook több mint 8, az Alphabet (Google) és az Amazon 6-6, a Microsoft pedig közel 5 százalékos növekedéssel járult hozzá.

A Financial Times elemzése szerint a fentiek azt mutatják, hogy túlhatalmuk miatt mostanában egyre erősebb nyomás alá helyezett informatikai nagyvállalatok számára eddig nem is alakulhatott volna jobban a választás. A lap úgy kalkulál, hogy ezeknek a cégeknek valószínűleg a lehető legjobb forgatókönyv az, ha Joe Biden nyeri a választást, ám az amerikai törvényhozás a republikánusok által megtartott Szenátus miatt megosztott marad.

Ennek az egyre inkább valószínű szcenáriónak köszönhetően az új adminisztráció nem lesz képes visszafordítani a vállalati adók 2017-ben bevezetett könnyítését, illetve a kamatlábak is alacsonyan maradhatnak. Mindkét tényező a big techek malmára hajtja a vizet.

Mivel az erőviszonyok a törvényhozói testületekben kiegyenlítettek, így az sem valószínű, hogy a két egymással teljesen szembehelyezkedő párt tagjai könnyen egyezségre tudnának jutni olyan kérdésekben, mint például a technológiai vállalatok korábban felvetett esetleges feldarabolása.

Biden csapatához közelálló forrásokra hivatkozva arra is kitér az elemzés, hogy nem valószínű, hogy az esetlegesen megválasztott új elnök nagyon beleszállna a technológiai óriásokba. Annak ellenére sem, hogy éppen az egyik elnökjelöltségért induló demokrata szenátor emelte be a politikai diskurzusba az informatikai nagyvállalatok szükségszerű megregulázását és akár feldarabolását.

Lesz ez még így se?

Más kommentárok viszont nincsenek meggyőződve arról, hogy a big tech fellélegezhet. A Yahoo!Finance által megszólaltatott szakértő úgy látja, hogy például az épp néhány hete indított hatalmas trösztellenes per a Google ellen egy esetleges hatalomváltás esetén is folytatódni fog. Az erős alapokon nyugvó ügyhöz szerinte egy új kormányzat maximum még hozzátehet kritikus pontokat, azaz semmivel nem jár jobban a cég Bidennel.

A közösségi platformok működésével kapcsolatos másik ügyben sem annyira egyértelmű a helyzet. Tavasszal a regnáló elnök gyors támadásba ment át, miután a Twitter (majd később már a Facebook is) elkezdte moderálni, kiegésztő információkkal ellátni a bejegyzéseit. Trump és más, a politikai spektrum jobb oldalán lévő szereplők egyébként is folyamatosan azzal vádolták a hálózatokat, hogy azok cenzúrázzák a jobboldali szellemiségű tartalmakat. Bár ezzel a demokraták nem értenek egyet, ugyanakkor a másik oldalon az álhírek fékeveszett terjesztése miatt neheztelhetnek a Facebookra és más platformokra. Így a közösségi hálózatok abban az esetben sem számíthatnak könnyű évekre, ha végül Bident hirdetik ki győztesen - vélekedett a pénzügyi lapnak nyilatkozó szakértő.

Piaci hírek

Nem csak a Reddit próbálja reklámokkal teleszórni saját platformját

A nemrég tőzsdére vitt vállalkozás új hirdetési formát jelentett be, miközben mások a jutalékot megkerülve igyekeznek átlagos posztként eladni a robotok termelte reklámszöveget.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.