Nem a diploma számít, hanem a napra kész tudás és az üzleti területek átlátása – és azt is honorálják a munkáltatók, ha valaki hajlandó magát továbbképezni.
Hirdetés
 

Olyannyira felértékelődött az IT-biztonság, hogy például Németországban már a legjobban fizetett szakemberek lettek az IT-biztonsági szakértők, átlagosan évi 75 ezer eurót lehet keresni ezen a pályán. A vastag eurókötegek ellentétele azonban a szerteágazóbb tudás. Közel sem elég, hogy valaki ért a víruskeresőkhöz, és tudja konfigurálni a vállalati tűzfalat. A felértékelődés nem véletlen: szintén német adat, hogy a vállalatok kétharmadát dokumentáltan érte már hackertámadást – és minden második támadás sikeres is volt! Ebből következik, hogy ma már iparágtól függetlenül minden szervezet komoly veszélynek van kitéve.

Mindenki akar IT-biztonsági szakértőt

A támadásoknak való kitettség erősödése magával hozta a szakemberigény növekedését is. De kiket, pontosabban milyen képességű, tudású és felkészültségű szakembereket keresnek?

A legtöbb állásajánlatban a pozíciót meglehetősen tágan fogalmazzák meg: IT-biztonsági szakértő, adatvédelmi vagy adatbiztonsági szakember szerepel az elnevezésben, de sokan keresnek tanácsadókat is, sőt egyre gyakoribb, hogy IT-biztonságra szakosodott szoftverfejlesztőt keres egy szervezet.

Leszámítva a szoftverfejlesztőket szinte mindegy is, milyen fogalommal írják le az adott pozíciót. Az elvárásokban ugyanis nagyon kicsi a különbség: nincs szignifikáns eltérés a követelményekben, amiket egy adatbiztonsági vagy egy IT-biztonsági szakemberrel szemben támasztanak.

A két legfontosabb követelmény a stratégiai gondolkodás és a sebezhetőségmenedzsment. Ez szinte minden esetben elvárás. A Computerwoche több száz németországi hirdetést vizsgált meg, és mindegyikben talált erre utaló mondatot.

Elvárás egyfelől, hogy a szakértő képes legyen feltárni a vállalati rendszer sebezhetőségeit, stratégiát alkotni a védelemre. Mivel azonban a hackertámadások gyakran azért sikeresek, mert a dolgozók nem ismerek vagy figyelmen kívül hagyják a biztonsági irányelveket, a biztonsági szakértő feladata az is, hogy az alkalmazottakat felkészítse a veszélyekre, ellenőrizze az irányelvek betartását. Szintén fontos feladata, hogy felkészítse a menedzsmentet, az ügyfeleket és a biztonsági feladatokkal (is) foglalkozó részlegeket a szükséges feladatokra.

Nem a diploma számít…

A kulcspozíciókban elsősorban a tapasztalat számít és nem a diploma. Műszaki ismeretek nélkül azonban ezt a munkát sem lehet jól csinálni. Amikor egy vállalat IZ-biztonsági szakértőt keres, éppen ezért főleg a munkatapasztalatot és fontosabb műszaki ismereteket határozza meg az elvárások között. Egy IT-biztonsági szakértő számára ma már elengedhetetlen, hogy jártas legyen a hálózati protokollokban (például a TCP/IP), a titkosítási technológiákban vagy épp a hozzáférés-kezelésben (utóbbiról szól e havi kiemelt témánk).

Ugyancsak elvárás az IT-biztonsági szabványok – például az ISO/IEC 27000-es szabványcsalád – ismerete. Ehhez kapcsolódóan jó, ha egy IT-biztonsági szakértő a helyi törvényi szabályozás részleteivel is tisztában van – Magyarországon például az Infotörvényt, valamint a GDPR-harmonizáció miatti legutóbbi módosításait kell alaposan ismerni.

A szakirányú végzettség a szerteágazó feladatok miatt ma már lényegében csak a szoftverfejlesztői területen elvárás. Ha azonban általánosan IT-biztonsági szakértőt keres egy cég, ez már másodlagos. Legfeljebb abból a szempontból érdekes, hogy a felsőfokú végzettséggel rendelkezők jellemzően könnyebben tovább(át)képezhetők.

Az IT-biztonság ma már a vállalatok egészét, lényegében az összes üzleti folyamatot áthatják. Ezeket a folyamatokat egy közgazdász végzettségű szakember sokkal jobban átlátja, és – természetesen megfelelő informatikai ismeretek birtokában –, az IT-biztonsági követelményekkel összhangba tudja hozni. Ugyanígy, a compliance-követelmények szigorodása miatt jó eséllyel pályáznak IT-biztonsági szakértőknek meghirdetett állásokra jogászok is – szintén megfelelő műszaki ismeretek birtokában. Utóbbiak például sokkal könnyebben megbirkóznak azzal, hogy a vállalatukat biztonsági szempontból is felkészítsék az EU általános adatvédelmi rendelete, a GDPR követelményeire.

Közösség & HR

Egyre kevésbé világos, hogy lesznek fenntarthatók a nagy MI-adatközponti fejlesztések

Bár Donald Trump felfüggesztette a technológiai részvényeket is padlóra küldő vámok egy részét, a bizonytalanság nem szűnt meg, a magasabb árak és a spórolósabb ügyfelek pedig rendesen alátehetnek a mesterséges intelligenciában utazó nagyvállalatok elképzeléseinek.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.