Ransomware-rel támadták egy brit vízműszolgáltató vezérlőrendszereit.

Zsarolóvírussal támadták az egyik brit víz- és szennyvízmű vállalatot, ugyanakkor egy ideig nem volt az sem világos, hogy pontosan melyiket. A zavart az okozta, hogy a Cl0p néven futó támadó csoport saját felületén azt állította, hogy a 15 millió ember vízellátását biztosító Thames Water nevű vállalat rendszereibe tört be, de mindezt olyan mintadokumentumokkal bizonyította, melyek a South Staffordshire nevű vízműszolgáltatóhoz köthetők. Utóbbi cég két leányvállalatával összesen 1,6 millió lakost és több tízezer vállalkozást szolgál ki. De a hekkerek oldalán összekeveredtek a cégek más adatai is (pl. az egyik bevétele a másik címével és telefonszámával jelent meg).

A helyzetet végül az érintettek tisztázták: a Thames Water cáfolta, míg a South Staffordshire megerősítette, hogy kiberbűnözők célpontjává vált, írja a SecurityWeek. A megtámadott vállalat kevés részletet közölt, közleményében azt állította, bár az informatikai hálózat működésében zavar keletkezett, de a biztonságos vízellátásban nem.

Reális veszély vagy vaklárma?

A hekkerek ezzel szemben azt állították, hogy hozzáférést szereztek a vállalat teljes informatikai rendszeréhez, köztük ahhoz a SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) rendszerhez is, amely a bűnözők szerint a vízben lévő vegyi anyagok mennyiségét szabályozza. A rendszer fölötti irányítás megszerzésével akár a vezetékes ivóvíz kémiai összetételét is módosíthatnák, de őket nem az vezérli, hogy kárt okozzanak az embereknek, írták fenyegető üzenetükben.

Annak bizonyítására, hogy milyen mélyen hatoltak be a South Staffordshire informatikai infrastruktúrájába, olyan képernyőképeket tettek közzé, amelyek közül kettő valóban a vállalat ember-gép interfész (Human Machine Interface, HMI) rendszeréről készült. A képeken olyan felületek láthatók, amelyek potenciálisan lehetővé tennék, hogy valaki manipulálja az ipari vezérlőrendszereket.

Egy kiberbiztonsági cég, a Radiflow OT vezetője, Ilan Barda megerősítette a SecurityWeeknek, hogy a képernyőképek valódiak. Ráadásul vannak köztük olyan felületek, melyeken a víztisztítási folyamat során használt vegyi anyagok adagolása módosítható.

Az egyik legnagyobb veszély, hogy az ilyen módosítások hatása nem lineáris. Már kisebb változtatások is elvihetik a víz pH-ját a biztonsági tartományból. A megfelelő pH fenntartásához ezért egy valós idejű irányított szabályozási kört használnak, amelyet a PLC-ben (Programmable Logic Controller) valósítanak meg. Amikor a HMI-n keresztül módosításokat hajtanak végre, az a PLC szintjén "észlelődik", és veszély esetén riaszt. Így nem valószínű, hogy a módosítás kárt okozna a kimeneti vízellátásban, vélte a biztonsági szakember.

De mielőtt mindenki megnyugodva a vizespohara után nyúlna... Barda mindehhez azt is hozzátette: ha valaki bejutott a belső OT-rendszerbe (Operation Technology, a tényleges "gyártási" folyamatok oldalán lévő rendszer), akár olyan szintekre is eljuttathat egy rejtett rosszindulatú programot, amivel valódi kárt okozhat. Éppen ezért ebben az esetben is hiába maradt működőképes a szolgáltató rendszere, A-tól Z-ig át kell vizsgálni mindent, hogy nincs-e elrejtve valahol egy ilyen később aktiválható bomba.

A kiberbűnözők egyébként azt állítják, hogy hónapokig jelen voltak a vízmű vállalat rendszereiben, és ezalatt mintegy 5 terabájt információt loptak el. A vízmű állítólag felajánlotta, hogy fizet, de az összeg túl alacsony volt, ezért nem született megállapodás.

A Cl0p csapata nem kezdő

A Cl0p több száz vállalatot támadott meg világszerte, és áldozataik között magas arányban vannak ipari vállalatok. A hatóságok régóta nyomoznak a bűnözői csoport után, és már több embert letartóztattak, akiket azzal vádoltak, hogy szerepet játszottak a csoport egyes műveleteiben. Ezeknek a letartóztatásoknak azonban egyelőre nincs érzékelhető hatása a Cl0p aktivitására.

Mint a SecurityWeek írja, egyre gyakoribb, hogy a vízügyi ágazat szereplőit támadják kiberbűnözők. Az első számú célpontok a SCADA-rendszerek, melyekre a legnagyobb veszélyt azok jelentik, akik tisztában vannak annak működésével.

Biztonság

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.