Tegnap nyilvánosságra hozta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a pénzügyi intézmények, biztosítók, viszontbiztosítók, befektetési vállalkozások és árutőzsdei szolgáltatók informatikai rendszereinek auditálására jogosult szervezetek listáját. Mint azt sokan már az ezt szabályzó kormányrendelet megjelenésekor is jósolták, a lista meglehetősen rövid: mindössze a Hunguard szerepel rajta. A céget szeptember 19-én vették jegyzékbe.
Az, hogy ez mekkora üzlet lehet a Hunguardnak, meglehetősen nehéz megbecsülni – mondta megkeresésünkre egy, a piacot jól ismerő szakértő. Már csak azért is nehéz becslésekbe bocsátkozni, mivel a monopolhelyzet alaposan átírhatja a szokásos árakat: az auditor, tekintve, hogy nincs versenytársa, teljesen szabadon árazhatja szolgáltatását.
Nem számítottak a szakmai aggályok
Mint azt tavaly a Népszabadság megírta, a szakmai szervezetek, köztük az IVSZ is azt kifogásolta, hogy a tervezet által meghatározott szabályrendszer nem áll összhangban az információbiztonsági szakma nemzetközi szabványaival, és nem is segíti az ilyen szolgáltatások minőségének javulását.
Az MNB-be olvasztott felügyelet (volt PSZÁF) is véleményezte a tervezetet, de szempontjait végül nem vették figyelembe.
Így a rendeletet szinte az eredeti formájában fogadták el, és az idén július 1-jén a Magyar Közlönyben történt megjelentetéssel hatályba is lépett. A Magyar Nemzetnek augusztusban egy nemzetközi könyvvizsgáló cég munkatársa név nélkül azt nyilatkozta, hogy a kormányrendelet kritériumai a kisebb cégeknek teljesíthetetlen, a nemzetközi könyvvizsgáló társaságoknak pedig vállalhatatlan.
Cégre szabott rendelet
A legtöbb kritikus szerint a rendelet lényegében cégre lett szabva.
Előírja többek között, hogy a tanúsítást végző cégnek legalább tíz teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalóval kell rendelkeznie, tagjai (részvényesei) és munkavállalói közül legalább ötnek rendelkeznie kell személyi biztonsági tanúsítvánnyal – ez az úgynevezett C típusú nemzetbiztonsági átvilágítást igazoló dokumentum. Előírás továbbá, hogy a tanúsító szervezetnek legyen legalább 100 millió forintos határig terjedő szakmai felelősségbiztosítása. Ezek már az IVSZ tavalyi kritikáiban is szerepelnek mint szakmailag indokolatlan és/vagy értelmezhetetlen kritériumok.
Az MNB listája a tanúsító szervezetekről
A nemzetközi szereplőknek leginkább az a kritérium fáj, amely előírja, hogy mind az auditot végző szakembereket, mind a vállalat telephelyét nemzetbiztonsági átvilágításnak kell alávetni. Ezzel ugyanis a cég hitelessége csorbulna a nemzetközi ügyfelei előtt.
Emellett szükség van egy okiratra, amely igazolja, hogy a tanúsító szervezet az elmúlt 5 évből legalább négyben akkreditált tanúsító szervezet volt, és előírnak legalább három referenciát is.
Az IVSZ tételes kritikája szerint szinte nincs olyan pontja a kritériumrendszernek, amely szakmailag indokolható lenne. Nehezen értelmezhető a két szakirányú felsőfokú végzettségre vonatkozó előírás. A piac ismeretének hiányára utal a tíz teljes munkaidős foglalkoztatott előírása.
Javasolták azt is, hogy vegyék ki a rendeletből a nemzetbiztonsági tanúsítványra vonatkozó előírást. Indoklásuk szerint ugyanis az auditor nem kezel minősített (azaz nemzetbiztonsági okokból titkosított) adatokat, legfeljebb üzleti, biztosítási és banktitkokhoz férhet hozzá.
Az IVSZ szerint a tervezet sok más pontja minimum pongyola, de néhol minden szakmaiságot nélkülöz. Az egyéb követelmények azonban így is alkalmasak voltak arra, hogy egy cég megfeleljen az elfogadott rendeletnek.
Fotó: hunguard.hu
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak