Kutatók több mint ezer startup sorsát követték nyomon, hogy kiderítsék, mekkora az esély arra, hogy egy ötletből sikeres vállalkozás lesz. Az unikornisok – azaz az 1 milliárd dollárnál többre értékelt cégek – száma elenyésző: mindössze a startupok kevesebb mint 1 százaléka jutott el erre a csúcsra.
A CB Insights 1098 olyan technológiai startup piaci útját követte 2017 február végéig, melyeket 2008 és 2010 között alapítottak az Egyesült Államokban. Olyan cégeket néztek, melyek abban a három évben jutottak ún. vetőmag (seed) befektetéshez. Az elemzők úgy látják, ez a befektetési forma akkor kevésbé volt népszerű, mint ma. Az elmúlt néhány évben az 1 és 50 millió dollár közötti finanszírozási ügyletek látványosan felszaporodtak, voltak olyan évek, amikor (pl. 2013-ról 2014-re), amikor az ilyen befektetések száma megháromszorozódott.
Az adatokból az derül ki, hogy a közel 1100 cégből, amely seed pénzhez jutott, mindössze 46 százalékuk, 505 cég jut el a második befektetési körig. A többi 593 cég a kockázati befektetők számára azért válik érdektelenné, mert vagy valamilyen okból, például felvásárlás miatt bekövetkezik az exit (151 cég, 14 százalék), vagy a startup megszűnik, esetleg önfenntartóvá válik.
Forrás: CB Insights
Ez utóbbi végül is pozitív forgatókönyv a startup szempontjából, mert üzleti teljesítménye jól alakul. Ám ezek a cégek zömében megmaradnak kicsinek, és úgy tűnik, nincs is meg bennük az a növekedési potenciál, ami miatt vonzóvá válhatnának egy következő kockázati tőkebefektetésnek.
A hatodik befektetési körig csupán az összes vizsgált cég 2 százaléka jut el (összesen 20 cég).
Jól mutatja a természetes szelekciót az is, hogy milyen cégértéken történik meg az exit. A vizsgált 1098 cégből mindössze öt olyan vállalat volt, amely elérte vagy meghaladta az 1 milliárd dolláros értékelést az exit idején. Az öt sikeres cég a Nutanix, a Covermymeds, a Twilio, a Trade Desk és az Instagram. Mindössze tíz olyan céget találtak, amelynek értéke meghaladta az 500 millió dollárt (lásd a grafikont).
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak