A startupok kétharmada elvérzik. Azt azonban nehéz előre megjósolni, hogy melyik egyharmad lesz sikeres. Ez a befektetők kockázata.

Kutatók több mint ezer startup sorsát követték nyomon, hogy kiderítsék, mekkora az esély arra, hogy egy ötletből sikeres vállalkozás lesz. Az unikornisok – azaz az 1 milliárd dollárnál többre értékelt cégek – száma elenyésző: mindössze a startupok kevesebb mint 1 százaléka jutott el erre a csúcsra.

A CB Insights 1098 olyan technológiai startup piaci útját követte 2017 február végéig, melyeket 2008 és 2010 között alapítottak az Egyesült Államokban. Olyan cégeket néztek, melyek abban a három évben jutottak ún. vetőmag (seed) befektetéshez. Az elemzők úgy látják, ez a befektetési forma akkor kevésbé volt népszerű, mint ma. Az elmúlt néhány évben az 1 és 50 millió dollár közötti finanszírozási ügyletek látványosan felszaporodtak, voltak olyan évek, amikor (pl. 2013-ról 2014-re), amikor az ilyen befektetések száma megháromszorozódott.

Az adatokból az derül ki, hogy a közel 1100 cégből, amely seed pénzhez jutott, mindössze 46 százalékuk, 505 cég jut el a második befektetési körig. A többi 593 cég a kockázati befektetők számára azért válik érdektelenné, mert vagy valamilyen okból, például felvásárlás miatt bekövetkezik az exit (151 cég, 14 százalék), vagy a startup megszűnik, esetleg önfenntartóvá válik.
 

Forrás: CB Insights


Ez utóbbi végül is pozitív forgatókönyv a startup szempontjából, mert üzleti teljesítménye jól alakul. Ám ezek a cégek zömében megmaradnak kicsinek, és úgy tűnik, nincs is meg bennük az a növekedési potenciál, ami miatt vonzóvá válhatnának egy következő kockázati tőkebefektetésnek.

A hatodik befektetési körig csupán az összes vizsgált cég 2 százaléka jut el (összesen 20 cég).

 
CB Insights Exit 2017
Create column charts

Jól mutatja a természetes szelekciót az is, hogy milyen cégértéken történik meg az exit. A vizsgált 1098 cégből mindössze öt olyan vállalat volt, amely elérte vagy meghaladta az 1 milliárd dolláros értékelést az exit idején. Az öt sikeres cég a Nutanix, a Covermymeds, a Twilio, a Trade Desk és az Instagram. Mindössze tíz olyan céget találtak, amelynek értéke meghaladta az 500 millió dollárt (lásd a grafikont).

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.