Mi jut eszünkben Svájcról? A bankok. És a svájci bankokról? A megbízhatóság – és a diszkréció. Ezeket az alpesi ország pénzintézetei csiszolták tökélyre. Ám az is köztudott, hogy a svájci bankok legendás szolgáltatásait jórészt a gazdagok élvezhetik. Ennek azonban vége: felbukkant egy (természetesen svájci) fintech, amely azt ígéri, hogy bárki előtt (beleértve a magyar kisbefektetőket) megnyitja Svájc magas szintű banki szolgáltatásait.
Ahogy a TransferWise-ét (illetve most már csak Wise), az Nsave nevű startup születését is személyes élmények inspirálták. A két alapító, Amer Baroudi és Abdallah AbuHashem ugyanis a Közel-Keleten született. Baroudi és családja például a szíriai háború elől menekült Európába. Mint a TechCrunchnak elmesélte, ide egy fillér nélkül érkeztek, mert minden megtakarításukat elvesztették a magas infláció miatt. Emiatt számlát sem tudtak nyitni, mert a bankok túl kockázatos ügyfélnek tartották őket. Innen jött az ötlet, hogy a hozzájuk hasonló kispénzűeknek kínálnak offshore bankolási szolgáltatást, egészen pontosan bárhonnan hozzáférést a svájci banki szolgáltatásokhoz. Mintegy demokratizálják a svájci bankrendszert.
Az Nsave egyelőre csak egy nagyon egyszerű terméket kínál: olyan megbízható számlát, amin dollárban, euróban vagy fontban lehet tartani a megtakarításokat. A számlákat, melyekhez bármikor és bárhonnan hozzá lehet férni, partner pénzintézetek vezetik, az Nsave-nek csak közvetítő szerepe van.
A felhasználóknak regisztrálniuk kell az appba, amelyen keresztül a szolgáltatást igénybe vehetik. Az alapítók szerint az igazán izgalmas feladat itt a kockázatértékelés. Ezt ugyanis online módon, lényegében teljesen automatizáltan kell végigvinni. A probléma megoldása azért sem triviális, mert nagyon eltérő szituációkat kell kezelni, kinél több, kinél kevesebb dokumentum is elég annak megállapítására, hogy megbízható ügyfél lesz-e. Az Nsave emellett saját tranzakciómonitorozó rendszert is fejlesztett a svájci banki előírások betartásához (pl. a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása elleni fellépés).
Svájc ideális fintech-terep
Az alapítók Oxfordban voltak Rhodes-ösztöndíjasok, amikor kitalálták az Nsave-et. A cégalapításra azért választották inkább Svájcot, mert az ország jelentős erőfeszítéseket tesz ezért, hogy kedvező környezetet biztosítson a fintech cégeknek. A svájci startupok viszonylag könnyen eljuthatnak addig, hogy pénzügyi közvetítőként működjenek, de nyitott számukra az út a banki licenc megszerzése felé is.
Az Nsave egyelőre a termékfejlesztés korai szakaszában van, de hosszú távon is a lakossági bankolási szolgáltatásokra helyezik a fókuszt (megtakarítás, vagyonkezelés). A célcsoport is marad: azokra a pénzügyi szolgáltatásokból kiszorulókra koncentrálnak, akik olyan nehéz gazdasági helyzetben lévő országokban élnek, mint például mostanság Libanon, ahol az egekben az infláció.
A befektetők látnak fantáziát az Nsave üzleti modelljében. A magvető körben 4 millió dollárt szánt rá egy a Sequoia Capital vezette konzorcium, amelybe még Genf kanton technológiai startupokat támogató szervezete, a FONGIT is beszállt.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak