Legalábbis az Akamai statisztikája szerint. Jó hírnek legfeljebb az tekinthető, hogy a támadások jellege nem változik érdemben.

Kijött az Akamai Technologies 2017 harmadik negyedévére vonatkozó State of the Internet / Security Report jelentése, amelynek fókuszában ezúttal is az elosztott, szolgáltatás-túlterhelésre (distributed denial-of-service, DDoS) alapuló támadások állnak. A hálózati és cloud szolgáltatásokban utazó amerikai vállalat statisztikája szerint éves összehasonlításban majdnem másfélszeresére nőtt az webes alkalmazásokat célzó incidensek száma, amelyeken közel fele továbbra is az SQL befecskendezéses módszerekre épül.

A támadások száma éves szinten 69 százalékkal emelkedett, de az előző negyedévhez képest is 30 százalékkal több esetet azonosítottak. (Közben az említett SQL befecskendezéses technika ennél valamivel kisebb mértékben, rendre 62 és 19 százalékos mértékben terjedt.) A DDoS támadásokról szólva az Akamai anyagából kiderül, hogy a különféle vektorok között a UDP (User Datagram Protocol) csomagok 30 százalékos előfordulással szerepeltek.

612 kísérlet egyetlen célpont ellen

Az Akamai már pontosan egy évvel ezelőtt is figyelmeztetett a DDoS támadások számának és nagyságrendjének emelkedésére, amelynek egyik legfontosabb okát a dolgok internetének terjedésében jelölte meg. A csatlakozott eszközök egyre növekvő mennyisége és többnyire elégtelen biztonsági funkcionalitása ugyanis ideális DDoS-támadó "közkatonává" teszi azokat, és a sávszélesség növekedésével egyre nagyobb erővel tudják leterhelni a megtámadott célpontokat.

A jelentés szerint a webes alkalmazások elleni DDoS támadások gyakorisága a digitális játékiparban a legmagasabb, ami a harmadik negyedévben tapasztalt jelképes csökkenés ellenére is 82 százalékos volt. Ezt nagyságrendekkel alacsonyabb részesedéssel követi a távközlési (5 százalék), a pénzügyi (4 százalék) és a szoftvertechnológiai (3 százalék) ágazat, míg az oktatás, a kiskereskedelem és a média 1-1 százalékkal szerepel a listán – csakúgy, mint az összes többi szektor együttvéve.
 

Emelkedik az egy célpontot érintő támadások átlagos száma. A rekorder egymaga 612 támadást volt kénytelen elhárítani.
forrás: Akamai State of the Internet / Security Report, Q3 2017


Az Akamai a DDoS támadások forrását földrajzilag is vizsgálta. Ebből kiderül, hogy július és szeptember között a legtöbb akció Németországból indult (22 százalék), amit az USA, India, Kína és Mexikó követ lényegesen alacsonyabb (7,6 és 5 százalékos) aránnyal. A sorrend egyébként negyedévről negyedévre változik, sőt az oroszok, a törökök vagy a brazilok ezúttal be sem kerültek a top 5-be, de általában elmondható, hogy a negyedéves listák élén ugyanazok az országok keringőznek egymással.

Az USA forrásként és célpontként is erős

Az Akamai mindebből annyit tartott érdemesnek külön is kiemelni, hogy az Egyesült Államokból eredeztethető támadások száma negyedéves szinten több mint háromszorosára, éves összehasonlításban pedig közel másfélszeresére nőtt. Ez aktuálisan 38 628 darab IP-címet jelent, szemben mondjuk a 58 746 darab német vagy a 19 722 darab indiai IP-vel.

Az amerikaiak a célpont országok sorrendjében viszont toronymagasan vezetnek, az Akamai szerint 2017 harmadik negyedévében több mint 323 millió DDoS támadást azonosítottak amerikai célok ellen. Ehhez képest szinte eltörpül a 28 millió brazil, a 19 millió ausztrál, a 14 millió brit vagy a 10 millió németországi incidens.
 


forrás: Akamai State of the Internet / Security Report, Q3 2017


Az összes fajta webes támadást tekintve az Egyesült Államok a leggyakoribb kiindulási pont 38 százalékos globális részesedéssel, több mint 180 millió esettel. Ezt Oroszország, Hollandia, Ukrajna és Brazília követi, mind a 30 milliós küszöb körül egyensúlyozva; Kína ezúttal 22 milliós hozzájárulással az ötödik helyen szerénykedik.

Biztonság

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.