Az ENSZ friss jelentése is megerősíti, hogy a mesterséges intelligencia a nagy technológiai vállalatok közvetett szén-dioxid-kibocsátásának jelentős növekedésével jár, és aggasztó képet fest az MI térhódításának környezeti hatásairól.

A Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU), az ENSZ szakosított szervezetének csütörtökön kiadott jelentése szerint 2020 és 2023 között átlagosan 150 százalékkal nőtt a négy vezető MI-fejlesztő techvállalat működéséből származó közvetett szén-dioxid-kibocsátás. A mesterséges intelligenciához kapcsolódó adatközponti tevékenység az Amazon, a Microsoft, az Alphabet és a Meta esetében is jelentősen növelte ezeket az értékeket az adatközpontok működtetéséhez szükséges energiamennyiség miatt. A tanulmány 200 vezető digitális vállalat üvegházhatású gázkibocsátását követte nyomon a fenti időszakban.

Ennek alapján a legnagyobb mértékben, 182 százalékkal az Amazon működési szén-dioxid-kibocsátása nőtt 2023-ban a megelőző három évhez képest, amit a Microsoft 155 százalékkal, a Meta 145 százalékkal, az Alphabet pedig 138 százalékkal követ. Az MI-beruházások növekedésével a nagy szennyezők kibocsátása így várhatóan meghaladja az évi 100 millió tonnás szén-dioxid-egyenértéket. Ebben az anyagban is kitérnek rá, hogy az adatközpontok nyomás alá helyezik a meglévő energetikai infrastruktúrát is. „A mesterséges intelligencia gyors terjeszkedése a globális villamosenergia-kereslet meredek növekedését idézi elő, mivel az ilyen létesítmények villamosenergia-felhasználása négyszer gyorsabban növekszik, mint ahogy általában az áramfogyasztás bővül. Bár egyre több digitális vállalat határoz meg kibocsátási célokat, a tényleges csökkentés "nem valósul meg teljes mértékben".

Nem az a baj, hogy nem csinálnak semmit

Az ITU kutatásáról a Reuters is beszámolt, és kérdéseket küldött az érintett vállalatoknak, akik általában nem válaszoltak a hírügynökség megkeresésére. A Meta saját fenntarthatósági jelentését lobogtatta, amelynek értelmében a társaság azon dolgozik, hogy csökkentse adatközpontjainak energia- és vízfogyasztását. Az Amazon elkötelezettségéről biztosította a Reuterst a fenntarthatóbb működés mellett, amit szén-dioxid-mentes energiaprojektekkel, így a nukleáris és megújuló energiába történő befektetésekkel valósítana meg. A Microsoft ugyancsak saját fenntarthatósági jelentésére hivatkozott, amely szerint tavaly megduplázta energiamegtakarítási arányát, a hagyományos hűtőrendszerek helyett például csipszintű folyadékhűtésre áll át.

Az ITU szerint a Greening Digital Companies 2025 című riport egyértelmű jelzés a nemzetközi közösségnek, hogy egyre több vállalat tesz lépéseket a klímacélok érdekében, de összességében a villamosenergia-fogyasztás továbbra is növekszik, vagyis a haladást a nettó zéró kibocsátásról szóló távlati ambíciók helyett érdemesebb lenne a hiteles cselekvésen keresztül mérni. A most közölt statisztikából egyébként kiderült, hogy a fogyasztásáról adatokat közlő 164 digitális vállalat a globális villamosenergia-felhasználás 2,1 százalékáért felelős 581 terawattórával, de ennek felét a 10 legnagyobb vállalat hozza össze.

Arról, hogy egyes becslések szerint a generatív MI környezeti terhelése annál is sokkal súlyosabb lehet, mint amilyennek tűnik, ebben a cikkünkben olvashat. A statisztikákban nem szereplő tényezőkről és a mesterséges intelligencia levegőszennyezésének tényleges költségeiről itt írunk részletesebben.

Piaci hírek

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.