Több száz járat és az azokon utazni vágyó százezernyi utas látja kárát annak, hogy a Gatwick nemzetközi repülőtér környékén és közvetlen belterületén az elmúlt órákban rendszeresen repültet két drónt. Miközben a rendőrség sikertelen kísérletet folytat a személy felkutatására a repülőtéren egyre komolyabb problémát okoz az incidens. Az ügy már a miniszterelnököt is megszólalásra késztette.
Rémes duó
A drónokat először tegnap késő este fedezték fel, ami miatt a Gatwick teljes forgalmát le kellett állítani. Miután egy idő után eltűntek a gépek a balesetveszélyes zónából, a repülés biztonságáért felelős személyzet hajnal 3-kor újra engedélyt adott a légi kikötő megnyitására. Csakhogy a zöld jelzést követően szinte azonnal újra láttak egy drónt, így hirtelen ismét zár alá kerültek a kifutók.
1/2 Thursday 11.45: All flights remain suspended from Gatwick today, due to ongoing drone activity around the airfield. There is significant disruption, as a result of what appears to be a deliberate attempt to disrupt flights.
— Gatwick Airport LGW (@Gatwick_Airport) December 20, 2018
A helyzet mára sem lett jobb. Bár korábban abban lehetett reménykedni, hogy kora délutánig sikerül újra működésbe hozni a létesítményt, a Gatwick hivatalos twitteres csatornáján azt közölték, hogy erről egyelőre szó sem lehet. A repülőtér szándékos cselekménynek nevezte a drónos akciót, ami rengeteg kellemetlenséget okoz az utasoknak, különösen közvetlenül az ünnepek előtti napokban.
Anglia második legforgalmasabb repternek ütemtervében csak a mai napon 760 járat szerepelt, amelyek fedélzetén összesen több mint 110 ezer ember utazott volna. Hogy milyen komoly ügyről van szó, azt az is mutatja, hogy pár órával a repülőtér lezárását követően az ország miniszterelnöke is megszólalt. Theresa May szóvivőjén keresztül utalt a törvények egyértelműségére, amelyek alapján az ilyen cselekedet akár öt évig terjedő szabadságvesztéssel is járhat.
Minden szabály annyit ér, amennyire be lehet tartattni
Az tény, hogy a szigetországban legalább már van megfelelően frissített jogszabályi környezet az ilyen ügyek kezelésére, ugyanakkor a mostani eset is rávilágít arra, hogy a börtönnel való fenyegetés nem feltétlenül elég. A repterek (és egyéb kritikus létesítmények) védelmét nem lehet csak a jogszabályokra bízni. Szükség lehet olyan passzív és aktív elhárítási megoldásokra, amelyek teljességgel kizárják, vagy legalább gyorsan kiiktatják a gatwickihez hasonló problémákat.
Pedig ötletek, eszközök és technológiai megoldások már szép számmal akadnak. Idén tavasszal például a Lockheed Martin már nyélbe ütött egy 150 millió dolláros drónelhárítós megbízást az amerikai haditengerészettel. A hobbidrónok robbanásszerű terjedése miatt egyre-másra jelennek meg a drónellenes technológiákat fejlesztők. Világszerte már száznál is több cég kínál különböző megoldásokat a drónproblémára. A 2018-as téli olimpián is figyelemmel voltak a jelenségre. A téli játékok biztonságért felelős csapat többek között drónvadászokkal készült a lehetséges fenyegetések elhárítására.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak