Anglia egyik legforgalmasabb repterét tegnap óta terrorizálja egy egyelőre ismeretlen személy, aki vélhetően szándékosan zavarja drónjaival a légikikötő működését.
Hirdetés
 

Több száz járat és az azokon utazni vágyó százezernyi utas látja kárát annak, hogy a Gatwick nemzetközi repülőtér környékén és közvetlen belterületén az elmúlt órákban rendszeresen repültet két drónt. Miközben a rendőrség sikertelen kísérletet folytat a személy felkutatására a repülőtéren egyre komolyabb problémát okoz az incidens. Az ügy már a miniszterelnököt is megszólalásra késztette.

Rémes duó

A drónokat először tegnap késő este fedezték fel, ami miatt a Gatwick teljes forgalmát le kellett állítani. Miután egy idő után eltűntek a gépek a balesetveszélyes zónából, a repülés biztonságáért felelős személyzet hajnal 3-kor újra engedélyt adott a légi kikötő megnyitására. Csakhogy a zöld jelzést követően szinte azonnal újra láttak egy drónt, így hirtelen ismét zár alá kerültek a kifutók.
 


A helyzet mára sem lett jobb. Bár korábban abban lehetett reménykedni, hogy kora délutánig sikerül újra működésbe hozni a létesítményt, a Gatwick hivatalos twitteres csatornáján azt közölték, hogy erről egyelőre szó sem lehet. A repülőtér szándékos cselekménynek nevezte a drónos akciót, ami rengeteg kellemetlenséget okoz az utasoknak, különösen közvetlenül az ünnepek előtti napokban.

Anglia második legforgalmasabb repternek ütemtervében csak a mai napon 760 járat szerepelt, amelyek fedélzetén összesen több mint 110 ezer ember utazott volna. Hogy milyen komoly ügyről van szó, azt az is mutatja, hogy pár órával a repülőtér lezárását követően az ország miniszterelnöke is megszólalt. Theresa May szóvivőjén keresztül utalt a törvények egyértelműségére, amelyek alapján az ilyen cselekedet akár öt évig terjedő szabadságvesztéssel is járhat.

Minden szabály annyit ér, amennyire be lehet tartattni 

Az tény, hogy a szigetországban legalább már van megfelelően frissített jogszabályi környezet az ilyen ügyek kezelésére, ugyanakkor a mostani eset is rávilágít arra, hogy a börtönnel való fenyegetés nem feltétlenül elég. A repterek (és egyéb kritikus létesítmények) védelmét nem lehet csak a jogszabályokra bízni. Szükség lehet olyan passzív és aktív elhárítási megoldásokra, amelyek teljességgel kizárják, vagy legalább gyorsan kiiktatják a gatwickihez hasonló problémákat.

Pedig ötletek, eszközök és technológiai megoldások már szép számmal akadnak. Idén tavasszal például a Lockheed Martin már nyélbe ütött egy 150 millió dolláros drónelhárítós megbízást az amerikai haditengerészettel. A hobbidrónok robbanásszerű terjedése miatt egyre-másra jelennek meg a drónellenes technológiákat fejlesztők. Világszerte már száznál is több cég kínál különböző megoldásokat a drónproblémára. A 2018-as téli olimpián is figyelemmel voltak a jelenségre. A téli játékok biztonságért felelős csapat többek között drónvadászokkal készült a lehetséges fenyegetések elhárítására.

Piaci hírek

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.