A távközlési cég saját fejlesztésével oldaná meg az egyre nagyobb problémát jelentő repülő szerkezetek felügyeletét.

A Vodafone bejelentette, hogy elkezdték tesztelni a világ első légi irányítási drónkövető és biztonsági megoldását. A repülőgépek védelmére tervezett korszakalkotó megoldás a 4G-s kommunikációs hálózaton és a dolgok internetéhez kötődő technológián alapszik. A cég azt reméli, hogy segítségével a véletlenszerű, vagy szándékos berepülések megelőzhetők lesznek olyan kritikus helyszínek közelében, mint a repülőterek, a büntetés-végrehajtási intézetek, vagy a kórházak.

Csak a baj van velük

Az elmúlt években számos példa volt arra, amikor nem megfelelő helyen történő röptetésük politikai, nemzetbiztonsági problémákat okozott, sőt legutóbb már katonai csapásra is bevetettek házilag eszkábált szerkezeteket. Sokan kezdtek ezért védelmet, drónelhárítást biztosító fejlesztésekbe. A Boeingnél lézeres elfogó rendszert készítettek, amellyel a kiemelt biztonsági szintű létesítményeket lehet megvédeni ezzel a meglehetősen drasztikus módszerrel. Ennél finomabb megoldáson dolgozik egy startup, amely hardveres és szoftveres eszközök kombinálásával olyan no-go zónákat tudna felállítani akár ideiglenes jelleggel is, amelynek területére nem lennének képesek berepülni a kellemetlenkedő szerkezetek.

A Vodafone IoT drónkövető és biztonsági megoldásának tesztjeivel az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség (European Aviation Safety Agency - EASA) céljait is támogatni akarja. Az ügynökség jelenleg a drónok üzemeltetésére vonatkozó új páneurópai szabályozás kialakításán dolgozik, amihez jól jöhetnek a legfrissebb kutatási eredmények.

Repülő SIM-kártyák

A cég rádiós helymeghatározó rendszert (Radio Positioning System - RPS) fejlesztett drónokhoz. Ez képes követni a drónokba épített 4G modemet és SIM-kártyát. A Vodafone tájékoztatása szerint a megoldásával számos funkció elérhetővé válik. Ilyen például a szerkezetek valós idejű követése (igaz, a közleményben megadott 50 méteres hibahatár elég soknak tűnik), amit nem csak a gépek használói, de az arra jogosult hatóságok, így például a légi irányítás szakemberei számára is elérhető. Könnyen lehetne a SIM-kártyák alapján elektronikusan azonosítani a gépeket és a tulajdonosok sok helyen már most is szükséges regisztrációja is gördülékenyebbé válhatna.

Az RPS-nek köszönhetően a geofencing is biztosítható. Azaz a drónok számára fel lehetne húzni egy virtuális falat, amelyet képtelenek lennének áthatolni. Ha például biztonsági kockázatot jelentő közelségbe érnének egy reptértől, akkor a drón automatikusan leszállna, vagy visszatérne üzemeltetőjéhez. Különleges esetekben még a drónok feletti irányítás átvétele sem megoldhatatlan. A hatóságok képesek lehetnek felülírni a drónt működtető személy utasításait, és módosítani a drón repülési útvonalát, vagy kikényszeríteni a landolást.

A Vodafone álláspontja szerint az RPS helymeghatározási adatok sokkal nehezebben törhetők fel és kevésbé manipulálhatók, mint a GPS lokációs adatok, a drón irányításához használt adatkapcsolat pedig jelentős előnyöket – úgymint nagyobb ellenálló-képesség, valamint valós idejű visszajelzés a látóhatáron túl – kínál az üzemeltetőnek a jelenlegi rádiós drónirányítási protokollokhoz képest.

A tavaly év végén Spanyolországban végrehajtott első teszteket idén a tervek szerint további kísérletek követik. A jelenlegi cél pedig az, hogy a fent ismertetett drónkövető és biztonsági technológia akár már jövőra kereskedelmi forgalomba kerülhessen.

Egyre jár az agyuk

Nem a Vodafone az egyetlen távközlési cég, amely igyekszik megragadni az üzleti lehetőséget a rendkívül népszerűvé váló drónokkal kapcsolatban. Az ausztrál Telstra technológiai igazgatója néhány hónappal ezelőtt szintén egy SIM-kártya alapú megoldást szorgalmazott a repkedő járművek féken tartására.

De a drónok ellen nem csak harcolni lehet a telkóknak, hanem saját szolgálatukba is állíthatják őket. Erre példa az amerikai Sprint például repülő mobiltornyokként vetette be őket. Az ideiglenesen bevethető, jelerősítőként funkcionáló drónokkal többek között katasztrófasújtotta területeken lehet a mostaninál lényegesen gyorsabban visszaállítani a kommunikációs csatornákat.

Közösség & HR

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.