A kiváláspártiak nyári győzelme padlóra küldte a fontot, ami miatt a nemzetközi IT-s cégek (is) sorra jelentik be az áremeléseket. Decemberben újabb két számjegyű kör jön.

Az Európai Unióból történő kiválás mellett kardoskodók egyik legfőbb érve az volt, hogy ha kilépnek, nem kell a briteknek más országok költségeit fizetni. Mivel ezidáig a többéves kilépési folyamatot sem indították el, így maradnak nettó befizetők, ám a font gyengülése miatt otthon, a saját dolgaikért máris többet fizethetnek. Sokkal többet.

Keep calm and pay

Júniusban másfél dollárt kellett adni egy angol fontért, októberben viszont már közel 1,2-ig csúszott a britek fizetőeszköze. Nem csoda, hogy a költségeket jellemzően dollárban fizető multik nem hajlandók lenyelni a vaskos mínuszokat. Az informatikai cégek különböző módokon, több lépcsőben igyekeztek "korrigálni".

A legkézenfekvőbb megoldás a helyi árak emelése, ami ugyan effektíve nem hoz több pénzt a szállítónak, viszont a vevőt kellően felidegesíti, és esetleg üzletek maradnak el miatta. A HPE és a Lenovo a több apró(bb) lépés politikáját választotta. Mindkét vállalatnál december elején jön az újabb áremelés. A HPE-nél 6-12 százalékkal, a kínai gyártónál pedig egységesen 10 százalékkal emelkedik a végösszeg. A szállítók legutóbb szintén egyszerre, augusztusban drágítottak (6-10, illetve 10 százalékkal).

A Microsoft kivár 2017-ig, akkor viszont 22 százalékkal emelkedik a redmondi vállalat cloud szolgáltatásainak tarifája. Érdekes módon a helyben telepítendő szoftverek esetében beérték egy mérsékeltebb, 13 százalékos módosítással. Mások már korábban léptek: a Dell már júliusban emelt, majd nem sokra rá a HP Inc. is. Ősszel az Asus és az Apple állt be a sorba, legutóbb pedig a Fujitsu drágított, igaz, egyelőre csak a storage termékeinél.

Sokkal biztonságosabb és a vásárlók szemében kevésbé feltűnő húzással oldotta meg a kérdést a Cisco és az Amazon (AWS). Ők egész egyszerűen dollárban számláznak az ügyfeleknek, így megkímélik magukat az árfolyam esetlegesen bekövetkező drasztikus változásától.

Volt is, lesz is

A helyi devizák gyengülése miatti lokális áremelés nem különösebben ritka jelenség. A dollár utóbbi években mutatott tartós erősödése miatt szinte minden régióban éltek ezzel a kényszerű módszerrel a gyártók. Ami a britek számára rossz hír, hogy ugyanez rájuk is igaz volt, hiszen a font már a szavazás előtti időszakban is gyengélkedett. Olyannyira, hogy több termékcsoportnál már 2015-ben is fel lehetett jegyezni általános és nagyobb mértékű áremelkedést.

A szavazás előtt szakértők úgy vélték, hogy a jósolt Igen eredmény beérkeztével a brit gazdaság szépen magára talál, és a font visszaerősödhet a néhány évvel ezelőtt látott szintekre. A konszolidáció helyett viszont pánik érkezett, aminek árát most a karácsonyi vásárlások alatt fizethetik meg a britek.

Piaci hírek

Az ENSZ-ben egyezkednek a gyilkos robotok megfékezéséről

A világszervezet 2026-ra állítaná fel az MI-vezérelt, autonóm fegyverrendszerek fejlesztésének és felhasználásának nemzetközi kereteit, de a fegyverkezési verseny és az elszámoltathatóság hiánya nem sok jót ígér ezzel kapcsolatban.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.