Az Európai Unióból történő kiválás mellett kardoskodók egyik legfőbb érve az volt, hogy ha kilépnek, nem kell a briteknek más országok költségeit fizetni. Mivel ezidáig a többéves kilépési folyamatot sem indították el, így maradnak nettó befizetők, ám a font gyengülése miatt otthon, a saját dolgaikért máris többet fizethetnek. Sokkal többet.
Keep calm and pay
Júniusban másfél dollárt kellett adni egy angol fontért, októberben viszont már közel 1,2-ig csúszott a britek fizetőeszköze. Nem csoda, hogy a költségeket jellemzően dollárban fizető multik nem hajlandók lenyelni a vaskos mínuszokat. Az informatikai cégek különböző módokon, több lépcsőben igyekeztek "korrigálni".
A legkézenfekvőbb megoldás a helyi árak emelése, ami ugyan effektíve nem hoz több pénzt a szállítónak, viszont a vevőt kellően felidegesíti, és esetleg üzletek maradnak el miatta. A HPE és a Lenovo a több apró(bb) lépés politikáját választotta. Mindkét vállalatnál december elején jön az újabb áremelés. A HPE-nél 6-12 százalékkal, a kínai gyártónál pedig egységesen 10 százalékkal emelkedik a végösszeg. A szállítók legutóbb szintén egyszerre, augusztusban drágítottak (6-10, illetve 10 százalékkal).
A Microsoft kivár 2017-ig, akkor viszont 22 százalékkal emelkedik a redmondi vállalat cloud szolgáltatásainak tarifája. Érdekes módon a helyben telepítendő szoftverek esetében beérték egy mérsékeltebb, 13 százalékos módosítással. Mások már korábban léptek: a Dell már júliusban emelt, majd nem sokra rá a HP Inc. is. Ősszel az Asus és az Apple állt be a sorba, legutóbb pedig a Fujitsu drágított, igaz, egyelőre csak a storage termékeinél.
Sokkal biztonságosabb és a vásárlók szemében kevésbé feltűnő húzással oldotta meg a kérdést a Cisco és az Amazon (AWS). Ők egész egyszerűen dollárban számláznak az ügyfeleknek, így megkímélik magukat az árfolyam esetlegesen bekövetkező drasztikus változásától.
Volt is, lesz is
A helyi devizák gyengülése miatti lokális áremelés nem különösebben ritka jelenség. A dollár utóbbi években mutatott tartós erősödése miatt szinte minden régióban éltek ezzel a kényszerű módszerrel a gyártók. Ami a britek számára rossz hír, hogy ugyanez rájuk is igaz volt, hiszen a font már a szavazás előtti időszakban is gyengélkedett. Olyannyira, hogy több termékcsoportnál már 2015-ben is fel lehetett jegyezni általános és nagyobb mértékű áremelkedést.
A szavazás előtt szakértők úgy vélték, hogy a jósolt Igen eredmény beérkeztével a brit gazdaság szépen magára talál, és a font visszaerősödhet a néhány évvel ezelőtt látott szintekre. A konszolidáció helyett viszont pánik érkezett, aminek árát most a karácsonyi vásárlások alatt fizethetik meg a britek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak