Állítólag sok praktikus felhasználása lenne, ha sikerülne élő bőrszövettel borítani az emberszerű robotokat, de a mesterséges intelligencia fejlesztésével együtt azért nyomasztóan hat a dolog.
Hirdetés
 

A robotoknak mindig is divat volt lehetőség szerint emberi külsőt szabni, de egy új kutatás már valódi, élő bőrt is adna nekik, ami eddig legfeljebb a sci-fi mozikban volt általános dolog. A TechCrunch ezzel kapcsolatban szerdán közölt rövid beszámolót a Cell Reports Physical Science folyóiratban megjelent új munkáról, ami egyelőre minden tekintetben csak a kísérletezésről szól, de már azt vizsgálja, hogy "bizonyos helyzetekhez jobban megfelelhet a több milliárd éves evolúció által létrehozott zseniális gépezet", mint az ugancsak fejlesztés alatt álló szintetikus bőr vagy az egyszerűbb borítások.

A cikk és a megosztott felvételek alapján biztosra vehető, hogy a közeljövőben megjelenő okos eszközöknek még nem lesz valódi bőrrel borított fizimiskája, de em ez lesz a következő intelligens otthoni hub vagy porszívó arca. Ahogy a lap is megjegyzi, a dolog számtalan kérdést felvet, de a dokumentum ezek közül arra koncentrál, hogy az élő szövetet milyen módon lehetne összekapcsolni egy robot mechanikai alapjával. A valódi emberekben ez a kötőszövetek feladata, de arra más megoldást kell találni, ha az élő bőrt szorosan hozzá akarják kötni egy másik, mesterséges réteghez.

A tudósok praktikusnak tartanák

Ezt nyilván úgy kell megvalósítani, hogy a bőr működés közben is elkerülje a szakadást vagy nem kívánatos torzulásokat, és ahogy a megosztott képekből kiderül, a Tokiói Egyetem és a Harvard kutatóinak céljai között egyelőre nem szerepel az esztétikus megjelenés biztosítása – bár egy mosolyt azért már sikerült előcsalniuk a nyálkás pacniból. Igaz, hogy a munkájuk pont olyan végeredményre törekszik, mint amit a Terminator T-100 modell is képvisel, de a kutatók szerint a 3D-ben bőrrel borított robotokat azért hasznos dolgokra is lehetne használni, nem csak az emberiség elpusztítására.

Ahogy írják, a tenyésztett bőr képes lehet önmagát gyógyítani, amit az állandó felügyelet nélkül működő humanoid robotok kritikus képességének neveznek, és az emberihez hasonló biológiai érzékelőket is hordoz. Utóbbiak nem csak az érzékenységüket tekintve lennének jól alkalmazhatók, hanem gyógyászati kontextusban vagy a humán interakciókat tekintve is hasznosak lehetnek. Az új megoldás mindenképpen hozzájárulna a kiszámíthatatlan és összetett környezetben működő robotok emberszerű képességeihez, beleértve a tapintást, az önjavítást, az izzadást és az emberi megjelenést is.

a kép forrása: University of Tokyo

Piaci hírek

Jól kezdődött az év az Alphabetnél, de a neheze csak most jön

A Google anyavállalatának első negyedéves számai kifejezetten impozánsak, ám a Tump-féle vámháború és a cég feldarabolásával fenyegető jogi eljárások miatt a közeljövő már nem ilyen rózsás.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.