Vasárnap adta hírül az MTI, hogy hétfőtől indul a szoftveralapcsomag.hu címen az a weboldal, ahonnan a Digitális Jólét Program keretében letölthető egy bárki számára ingyenesen használható alap szoftvercsomag. A csomagban olyan nyílt forráskódú szoftvereket csomagoltak össze, melyek az egyre kevésbé nélkülözhető digitális hozzáférés lehetőségét teremtik meg a magyar embereknek – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a hírügynökséggel.
A digitális jólét szoftver alapcsomag könnyen telepíthető és használható operációs rendszer és felhasználói szoftverek együttese – fogalmazott a közlemény. Tartalmaz az operációs rendszer mellett böngészőt, szövegszerkesztőt, táblázatkezelőt, levelezőprogramot, médialejátszó szoftvert, valamint készültek felhasználói videósegédletek is, melyek a szoftverek telepítését, használatát hivatottak segíteni. Magukat a szoftvereket magyar kis- és középvállalkozások fejlesztették vagy szabták testre. A csomag része többek között a Chrome és a Firefox, a Thunderbird levelezőkliens, a LibreOffice szövegszerkesztője (Writer), táblázatkezelője (Calc) és a prezentációkészítő (Impress); van benne naptár- és jegyzetkezelő, valamint médialejátszó is.
Mindezt úgy kell érteni, hogy az alkalmazások egy Linux disztribúcióval vannak összecsomagolva, és az operációs rendszer telepítésével egy menetben szintén települnek a felhasználó gépére.
Nem mondták, hánykor
A kétségtelenül dicséretes kezdeményezés, aminek elindulása még a szinte kizárólag komolyzenei témákkal foglalkozó Bartók Rádió hírblokkjának is szerves része volt hétfő reggel-délelőtt, döccenőkkel indult. Bár azt az ITM közleménye azt valóban nem határozta meg pontosan, hogy január 25-én hány órakor lövik fel az oldalt, ennek ellenére sokan azt várták, hogy hétfőn egyből, azaz az éjszakai óráktól elérhetővé válik.
A türelmetleneknek nagyjából 10 óráig kellett várniuk. Először csak a főoldal érkezett meg, mert az aloldalak elérése akadozott, aztán valahogy megolajozódott a folyamat. Az egyszerű és praktikus dizájn dicséretes, és összhangban van az oldal céljával. Amellett azonban nehéz elmenni szó nélkül, hogy egy olyan, az állam által üzemeltetett oldal, ami kifejezetten a kezdő felhasználókat célozza meg, nem biztonságos kapcsolaton keresztül (HTTP) kommunikál. Erre ma már minden böngésző azonnal figyelmezteti is a felhasználókat.
Az sem feltétlenül felhasználóbarát megoldás, hogy bizonyos aloldalaknál az URL megváltozik: a http://szoftveralapcsomag.hu/index.php/felhasznaloi-tamogatas/ oldalról például a Freemail beállítását bemutató videós segédletre kattintva a http://193.39.13.39/Download/DJSZA_video/freemail.mp4 oldalra jutunk. "Természetesen" mindkettő HTTP-s oldal.
Négy letöltési oldal: mi a legfontosabb különbség?
Nem ártott volna egy UX-szakértő segítsége az oldalak szerkezetének a kialakításához. Akkor talán nem került volna a letöltés gomb a nyitó oldal bal szélére, ráadásul annyira le, hogy az első képernyőre nem is fér rá (1920×1080-as felbontásnál). Összehasonlításképpen érdemes megnézni például a csomagban is szereplő LibreOffice vagy a Crome letöltési oldalát (lásd a fenti képet). Érdemes lett volna esetleg megadni azt is, hogy milyen Linux-disztribúcióra épül a csomag, ez ugyanis megkönnyítheti a telepítéshez segítséget nyújtó családtagok/barátok dolgát is.
Egy UX-szakértő talán még azt is elfogadtatta volna az oldal fejlesztőivel, hogy az első, Célkitűzés című menüpont alatt tömörebben és a lényegre koncentrálva fogalmazzák meg azokat a célokat, melyekkel a megcélzott réteg is tud azonosulni, és nagyobb valószínűséggel telepíti a csomagot.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak