Ami voltaképpen azt jelenti, hogy a betegségek elleni védekezésben egy szenzorokra épülő felhős előrejelző rendszer váltja fel a rózsabokrokat.

Egy magyar fejlesztésnek köszönhetően szenzorokra épülő felhőszolgáltatás váltja a rózsabokrokat a szőlőben. Talán Franciaországból ered az a szokás, hogy a szőlősorok végébe rózsabokrot ültetnek. A két növény hasonló kórokozókra érzékeny, ám a rózsabokron már akkor jelentkeznek a betegség tünetei, amikor a szőlőt még meg lehet védeni a fertőzéstől. A módszert magyar fejlesztők is korszerűsítették.

És hogy ez mennyire trendi? A közelmúltban írtunk arról, hogy a MIT Technologies Review összegyűjtötte azokat a technológiai újdonságokat, melyek valóban megváltoztatják a világot, mégpedig belátható időn belül. A lap első helyre a mezőgazdasági termelést forradalmasító drónokat említette, melyek célja ugyanaz, mint a szenzoros előrejelzésé: hatékonyabbá tenni a termelést, csökkenteni a környezetterhelést.

Magyarok is beszálltak a bizniszbe

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen támogatásával létrejött spin-off cég, a Quantislabs Kft. fejlesztette ki egy megoldást arra, hogy a szőlőtermesztésben hatékonyabbá váljon a növényvédelem, és egyben csökkenteni (értsd: optimalizálni) lehessen a növényvédő szerek felhasználását.

A Szőlőőrnek nevezett rendszer a felhasználó szempontjából egy a szőlősorokba telepíthető adatgyűjtő állomásból és egy webes felületen, mobilról, számítógépről, tabletről elérhető kiértékelő felületből áll.

Az adatgyűjtő állomás egyszerűen felszerelhető. A szenzorok és a GSM kommunikációra képes központi egység áramellátását egy napelem biztosítja. A precíziós szenzorok mérik a szőlőbetegségek kialakulásában szerepet játszó időjárási és egyéb paramétereket, például a hőmérséklet, a páratartalom, a csapadékot, a napsütést vagy a levélnedvességet.

A rendszer percenként méri az adatokat. Ha valaki több mérőállomást is használ, azok óránként szinkronizálják az adatokat, amiket egyrészt minden állomás rögzít egy micro SD kártyára, másrészt a GSM kapcsolaton keresztül továbbítódnak is a kiértékelést végző szervereknek. Magát a kiértékelést a felhasználó számára láthatatlan háttérrendszer végzi, ahonnan már csak a kiértékelt adatok jutnak el a felhasználói felületre.

A lényeg a felhőben van

A valós idejű mérési eredményeket egy felhőszolgáltatásként működő rendszer speciális predikciós algoritmusok segítségével kiértékeli, és kiszámolja, hogy adott szőlőbetegségek elszaporodására milyen mértékben kell számítani.

A kiértékeléshez tanuló algoritmusokat alkalmaznak. Ezáltal minél több közvetlen adat áll rendelkezésére, a rendszer annál pontosabb valószínűségi kalkulációt tud adni a betegségek terjedésével kapcsolatban.

Cloud & big data

Természetes regenerációt hozott az agy-gép interfész

Egy svájci kutatóközpontban szó szerint és átvitt értelemben is hatalmas lépést tett egy csigolyasérülés miatt lebénult páciens.
 
Hirdetés

Felhőköltségek optimalizálása a EURO ONE Számítástechnikai Zrt.-vel

Hogyan lehet költségoldalon megteremteni az egyensúlyt a különböző felhős konstrukciók között?

Az on-premise, cloud és hibrid rendszerek között egyértelmű győztest hirdetni nem lehet, de érdemes végig venni azokat a szempontokat, amik meghatározzák, milyen kiadásokkal kell számolni.

a melléklet támogatója az Euro One

Létezik egy ortodox irányzat, mely szerint a jelszavak legyenek minél hosszabbak és összetettebbek, valamint cseréljük azokat minél gyakrabban. Valóban ettől lesznek a rendszereink biztonságosabbak? Pfeiffer Szilárd (Balasys) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.