A Tencent szolgáltatása mindössze 3 perc videóból és 100 mondatnyi élő szövegből bárkinek összerak egy élethű botot. Megrendeljük, a kínai cég pedig 24 órán belül szállít.

Ha ezt Löw rabbi megérhette volna! Hamarosan a Tencent lesz az MI-botok Alibabája. Felmegyünk egy speciális weboldalra, kiválasztjuk, hogy milyen figurát szeretnénk (kinézet, tudás, hang, stílus, akármi), a "Tencentexpress" meg hamarosan kiszállítja. És ebben az esetben még a futárt sem kell lesnünk, mert a szállítmány bitekben érkezik.

A kínai vállalat, amely nem mellesleg az egyik legjelentősebb MI-fejlesztő, bejelentette azt a platformját, amelyen rövid minták segítségével bárki létrehozhat MI-alapú botokat. A The Register meglehetősen sarkos megfogalmazásában: a Tencent digitálisember-gyártó, azaz Deepfakes-as-a-Service platformot kínál. A platform a nagy karriert befutott pufidzsekis Ferenc pápánál sokkal messzebbre mutat.

Olyan gyors, mint Ádám teremtése

Bár a szolgáltatás célja nyilván nem az, hogy deepfake botok árasszák el a világhálót, a brit lap nem is burkolt kritikájának lehet alapja. A szolgáltatás használata a tudósítások szerint végtelenül egyszerű. Be kell küldeni három percnyi élőszereplős videót és 100 mondatnyi beszélt szöveget – ami egyelőre angol vagy kínai lehet –, és 145 dollárért a platform 24 óra alatt megszül egy nagy felbontású teljes vagy félalakos emberarcú digitális lényt.

A szolgáltatásnál egyébként nem túlzás embergyárról beszélni, maga a Tencent területért felelős vezetője is úgy nyilatkozott róla, hogy reményeik szerint egy ún. AI+ Digital Intelligent Human Factoryt építenek, amelyben egyablakos önkiszolgáló rendszerben szolgálják ki a vásárlókat. Így érhető el majd a gyártás, az értékesítés és a szervizelés is. Az "embergyár" alapja a Tencent Cloud TI gépi tanulási platform lesz, amely több mint tíz MI-algoritmust kínál.

A digitális Gólem bizonyos paramétereit a megrendelő igényeihez lehet szabni. Ilyen például a bot háttere vagy a hangszíne. Utóbbihoz állítólag a Tencent olyan akusztikai MI-modellt dolgozott ki, ami kis mintaszámból is képes szinte természetes hangszínűvé tenni a bot vokális jellemzőit.

Ugyanakkor nem kötelező az élethűség, ami egyébként a robotok esetében nem is mindig adja ki jól magát, sőt kontraproduktív lehet. A Tencent ezért a képi megjelenésre ötféle lehetőséget kínál: aki ragaszkodik az élethűséghez, választhat 3D-s realisztikus modellt, de van 3D félrealisztikus, 3D animáció, 2D valós és 2D animáció is.

A szolgáltatás kínai forrása alapján a The Register azt valószínűsíti, hogy a Tencent a szolgáltatást az élő vásárlási műsorokhoz akarja kínálni (nyilván mindenki találkozott a TV-shop műfajjal, ennek live streaming változata Kínában az e-kereskedelem hihetetlenül népszerű formája). De a kínai lapok arról is írnak, hogy nemcsak szeletelőbajnokokat vagy szuperserpenyősöket lehet létrehozni a platformon, hanem akár orvosokat, ügyvédeket stb. is, mert a Tencent szerint a forma kiválóan alkalmas az online tudásmegosztásra. A lehetőségeknek csak a képzelet szab határt.

Könnyen belátható, hogy ha a szolgáltatás elindul, óriási változást hoz a "deepfake-piacon". Eddig legalább a magas költségek korlátot szabtak annak, hogy valaki életszerű, akár valódinak is eladható hamis videót állítson elő. De ha ez 145 dollárért elérhető lesz, annak beláthatatlan következményei lehetnek.

A kínai kormány ugyan próbálja szabályozni a területet – a szolgáltatókat terheli a felelősség, hogy MI-algoritmusaikat nem használják csalásra, hamis információk terjesztésére –, de nehéz elképzelni, hogy ezzel vissza lehet gyömöszölni a szellemet a palackba.

Cloud & big data

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.