A The Register riportja szerint egy nagyszabású felhős átállásban csak a tárolás díjával számoltak, és később jutott eszükbe, hogy az adatforgalom sem lesz ingyen az AWS felhőjében.

Az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatalnak (NASA) 2025-ben már legalább 247 petabájtnyi informatikai tárolókapacitásra lehet szüksége, ennek legnagyobb részét pedig az Amazon Web Services (AWS) szolgáltatásainak igénybevételével biztosítanák majd. A The Register beszámolója alapján azonban a szervezetnél nem számoltak vele, hogy nem csak a tárolás, hanem a forgalmazás is pénzbe kerül: Vagyis az sem lesz ingyen, hogy a tudósok hozzá is férhessenek a hatalmas mennyiségű információhoz, ami elsősorban a Földtudományi Adat- és Információszolgáltatási Rendszerből (ESDIS) származik.

A lap egy kedden közzétett, eredetileg az ügynökség mozgó szerelő- és indítóállványainak (mobile launcher) fejlesztésével foglalkozó audit anyagában bukkant azokta az észrevételekre, amelyek a program költségeire bonatkoznak. A NASA még tavaly választotta ki az AWS-t az Earthdata Cloud nében futó projekthez, amelynek célja, hogy a saját adatközpontokra épülő, megfelelő redundanciát biztosító elosztott adattárolás helyett a felhőszolgáltó infrastruktúrájára költöztessék a nyilvántarásokat. Az első átállást az idei első negyedévre tervezték, a folyamat pedig éveken keresztül tart majd.

Egyszerűen nem gondoltak a letöltésekre

A jelenlegi 32 petabájtnyi állomány öt év múlva 215 petabájttal bővül, vagyis a NASA-nál több mint 670 százaléos növekedésre számítanak. A The Register ezzel kapcsolatban megállapítja, hogy mindez listaáron havi 5,5 millió dollárba kerülne az Amazon Simple Storage Service-ben (S3), amihez jönnek még bizonyos kedvezmények, a NASA viszont  tervezetthez képest várhatóan évi 30 millió dollárral többet fog fizetni a szolgáltatásokért. Az ellenőrzésből az is kiderül, hogy maga az átállás is költségesebb és hosszabb lehet az előirányzottnál, az információ hozzáférhetősége pedig nyilvánvalóan kárt szenved, ha az ügynökség a kiadások visszafogására korlátozásokat vezet be a a letültésekben.

Ahogy arra már sokan, sok helyen felhívták a figyelmet, a cloud szolgáltatások ideálisak lehetnek, amikor valamilyen rendszerben a munkaterhelés változatos és nagy kiugrásokat is tud produkálni, azonban a nagyjából konstans terheléssel működő folyamatoknál csak ritkán kifizetődőbbek a helyben telepített megoldásoknál. Mások a NASA egyik erősségének tartják az adatok fölötti teljes ellenőrzést, amit ezzel most részben feladna, miközben hasonló áron saját adatközponti infrastruktúrájának fejlesztésére is lehetősége lenne. Főleg, hogy ez a felhős átállással nem szűnik meg, így a NASA az ESDIS programmal összefüggésben már a 12 saját központ fenntartását és az adatforgalommal megnövelt cloud díjakat is fizetheti.

Ez a lezserség meglepőnek tűnhet egy olyan szervezet esetében, amely a mesterséges égitestek Föld körüli pályára állításában vagy marsjárók fejlesztésében utazik. A szóban forgó audit egyébként a már említett mozgó szerelő- és indítóállványokkal kapcsolatban is a költségek és a tervezett határidők jelentős túllépését állapítja meg: idén januárban az eredetileg tervezett 308 millió dollár helyett már 693 milliónál jártak, a The Register összefoglalója szerint pedig hároméves csúszásban voltak a 2014-ben felállított ütemezéshez képest.

Cloud & big data

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.