A CIO Klub legfrissebb podcastjában a távmunka jogi és HR-oldalával foglalkozunk. Kiderül: a jog nem tud mindent szabályozni, a cégkultúrán is múlik, hogy működjön.

Meghatározó élménye a legtöbb vállalatnak, hogy akkor is működnek a dolgok, haladnak a folyamatok, ha senki sem ül a Nyóctólötig Center ötödik emeletén az irodában, és a különböző rendű-rangú vezetők csak videokonferenciázva tartják a kapcsolatot a beosztottaikkal. Ez új kihívás elé állítja a menedzsmentet – mint azt előző podcastunkban körüljártuk Budai-Tüske Gáborral és Fritsch Róberttel –, de a HR-osztályt és a munkajogászokat is erősen érinti, mivel egyelőre az otthoni munkavégzés lazán szabályozott területe a munkajognak. Erről beszélgettünk dr. Farkas Zsuzsanna ügyvéddel, munkajogásszal, és Sipőcz Ivánnal, az Uniqa Biztosító HR-vezetőjével.

A beszélgetőtársaink tisztáznak alapfogalmakat, így megtudhatjuk, van-e különbség az otthoni munkavégzés és a távmunka között. Munkáltatói és munkavállalói felelősség, munkavégzéshez kapcsolódó költségek ellentételezése, munkahelyi kultúra, csapatkohézió, jogok és kötelezettségek, multinacionális és helyi vállalati környezet különbségei a lehetőségekben és a szabályozásban – mindezekről szintén esik szó a mintegy háromnegyed órás beszélgetésben.

Mindkét szakember beszélt arról, hogy nagyon várják a kormány javaslatát, amely az otthoni munkavégzés szabályainak a jogi kereteit szabja meg. Mint azt Fakas Zsuzsanna mondta, ez nehéz feladat, hiszen a mostani gyakorlat nyomán valami olyant kell alkotnia a törvényhozónak, aminek nincs múltja a hazai jogrendszerben.
 


A felvétel meghallgatható a fenti lejtászóval itt, de elérhető a Spotify és az iTunes, valamint a Google Podcast platformján is.

Közösség & HR

Csalóknak jöhet jól, hogy a ChatGPT még a nagyvállalatok címét is gyakran elhibázza

Egy információbiztonsági cég hívta fel a figyelmet arra, hogy a sokszor badarságokat tényként beállító chatbotokra való túlzott támaszkodás komoly lehetőségekkel kecsegteti netes bűnözőket.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.