A CIO Klub legfrissebb podcastjában két IT-vezető az otthoni munkavégzés előnyeiről és hátrányairól: sok minden gyorsul, de néhány dolog végzetesen leáll.
Hirdetés
 

Nehéz volt hazamenni, nehéz visszatérni. Így összegezhető két IT-vezető élménye a járványveszély miatt bevezetett távmunkáról. A legtöbb nagyvállalat számára meghatározó élmény volt, hogy akkor is működnek a dolgok, haladnak a folyamatok, ha senki sem ül a Nyóctólötig Center ötödik emeletén az irodában, és a különböző rendű-rangú vezetők csak videokonferenciázva tartják a kapcsolatot a beosztottaikkal. A Bitport CIO Klubjának hangos kiadásában Budai-Tüske Gáborral, a R34DY Zrt, technológiai igazgatójával, és Fritsch Róberttel, a Fővárosi Vízműket informatikai igazgatójával, a VISZ alelnökével beszélgettünk.

Abban a két vezető egyetértett, hogy az elmúlt hónapokban egy dolog pontosan kiderült: minden adott ahhoz, hogy ne kelljen egy térbe összeterelni sok embert, hogy képesek legyenek kollaborációra, közösen tudjanak megoldani feladatokat. Sőt az is bebizonyosodott, hogy egy a virtuális térben összeszervezett csapat is képes integrálódni egy olyan nagyvállalati szervezetbe, amellyel fizikailag sohasem érintkezett.

A beszélgetésben sok részletkérdésről esik szó. Többek között arról, hogy hogyan hatott a teljesítményre az otthoni munkavégzés. Kitértünk a mérésekre: lehet-e és kell-e mérni a távmunkás teljesítményt? Mekkora szerepe van a teljesítménymérésnek és a bizalomnak? És a legfőbb kérdés: hogyan működik a jó távmunkás szervezet?

Mindkét vezető több példával hozott, hogy még szélsőséges helyzetekben sem megy feltétlenül a teljesítmény rovására, ha a munkahelyi vezető nem sétál át beosztottjai között fél-egy óránként. Fritsch Róbert egy kritikus infrastruktúra, a Fővárosi Vízművek működési folyamatiba engedett bepillantást, míg Budai-Tüske Gábor arra hozott érdekes példát, hogy  hogyan lehet csapatot építeni úgy, hogy az emberek csak a virtuális térben találkoznak.


A felvétel meghallgatható a fenti lejtászóval itt, de elérhető a Spotify és az iTunes, valamint a Google Podcast platformján is.

A témát aktualitása miatt folytatjuk a következő adásban egy nagy szervezet HR-vezetőjével és egy munkajogásszal.

Közösség & HR

25 évre ítélték Sam Bankman-Friedet. Változott valami?

Csütörtökön megszületett az ítélet az FTX volt vezérigazgatójának ügyében: 57 éves korában szabadulhat.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.