Már nem a távmunka kialakítása, hanem az árnyoldalainak a kezelése a legfontosabb szervezetfejlesztési feladat. Az idei utolsó CIO Klub Podcast-adás vendége Kemendi Zsolt (Invitech) és Tanácsa Lajos (Wunderplan).

A COVID jegyében ismét "távpodcastot" készítettünk. A téma a szervezetfejlesztés. Elkezdődött a nagy újragondolási verseny: ki tudja gyorsabban és jobban kezelni a távmunka árnyoldalait? Vendégeink szerint erről fog szólni az új év. Egyelőre senkinek sincs bevált receptje a szervezeteket fenyegető dezorganizálódás kezelésére, de az biztos, hogy újra kell gondolni a szervezeteken belüli mikroközösségek szerepét. Ebben egyetértés volt Kemendi Zsolt, az Invitech vállalati szolgáltatásokért felelős vezérigazgató-helyettese és Tanács Lajos, a IT-szervezetfejlesztési tanácsadással is foglalkozó Wunderplan ügyvezetője, a Derrick és Harry blog alapítója között.

De hogyan jutottunk idáig? Tanács Lajos interpretációja szerint az idei évet szervezetfejlesztési szempontból a bizonytalanság határozta meg. Úgy kellett szervezetfejlesztési döntéseket hozni, hogy senki sem tudta, mit hoz a holnap. Alapvető paradigmák vesztették érvényüket néhány nap alatt. Az ebből adódó gondokat megfejelték olyan rövid idő alatt lefuttatandó projektek, melyekre a szervezetek nem voltak felkészülve (pl. a pénzügyi szektorban a hitelfizetési moratórium kezelése), melyekre eredetileg nem is terveztek erőforrásokat. Így érthető, hogy a vállalatoknak a szervezeti problémák kezelésére – lényegében a szervezetfejlesztésre – nem maradt energiájuk. De az is látszik, hogy a szervezetoptimalizálási munkák nem úszhatók meg.

Kemendi saját tapasztalatai egybeesnek ezzel. Ugyanakkor szerinte ők szerencsések voltak: egyrészt a koronavírus-helyzet egy szervezetoptimalizálási projekt lezártakor érte őket, másrészt annak tapasztalatai alapján gyorsan is tudtak reagálni az új helyzetre. Mint mondta, ezt az is segítette, hogy hogy felgyorsult a döntéshozatal vállalaton belül és a partnereiknél is: a kényszer hatására egyszerűen mindenkiben megnőtt a kockázatvállalási hajlandóság. Mivel az egész gazdasági környezetben nagyfokú volt a bizonytalanság, mindenki könnyebben elfogadta, hogy olyan döntéseket is meg kell behozni, amiknek a kimenetele, eredménye bizonytalan.

Amikor segít a megszokás

Az Invitechnél az ügymenetben nem volt komolyabb változás. Ebben segített a korábbi lendület – ha úgy tetszik: a megszokás hatalma is. Azóta azonban eltelt háromnegyed év, és most már a leginkább érzékelhető gond az, hogy a kisebb csoportok közötti kohézió nagyon meglazult. Kemendi arról is beszél, hogy ezt milyen módon kívánják orvosolni.

Tanács Lajos szerint a kohéziós probléma általános jelenség, de mintha még nem lenne elég hangosan kimondva. A szakember szerint egyébként egyelőre nincs is kézenfekvő válasz arra, hogy jelen helyzetben hogyan lehetne pótolni azokat a közös élményeket, melyek a csapatkohézió alapját adják.

A két szakember azt is megvitatta, hogyan hat a távmunka az employer brandingre, valamint mire kell felkészíteni 2021-ben a belső csapatokat
 


A felvétel meghallgatható a fenti lejátszóval itt, de podcastjainkat követheti a Spotify-on, az Apple, valamint a Google podcastplatformján is, ahol fel is iratkozhat a csatornára.

Podcast-sorozatunkkat jövőre is folytatjuk. maradjanak velünk.

Közösség & HR

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.